Skocz do zawartości

Mroźne Plejady


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj , wspólnie z Małkiem wybraliśmy się do puszczy.

Mróz jak na nasze wielkopolskie warunki gigantyczny , - 14 stopni przy gruncie.

O mało nie poodmrażaliśmy sobie kończyn.

A wszystko to tylko w celu zrobienia Plejad.

W sumie liczyłem na większą przejrzystość powietrza ale nie było tak źle.

Postanowiłem spróbować dłuższych ekspozycji co niestety poskutkowało lekkim błędem w prowadzeniu i rozciapanymi gwiazdami ze wzgl. na niezbyt dobry seeing.

Za to zasięg oczywiście się poprawił.

Luneta Tak. 128 mm F-6 , Canon 300d , Montaż Vixen GP-D.

20 x 240sek. iso 800

 

plejadyapo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle rewelacja !

Chyba najlepsze plejady jakie dotychczas zrobił astroamator z terenu polski :Salut:

Co moim zdaniem wyróżnia twoje foty od reszty na "+" ?

Wyczucie podczas obróbki :helo:

 

A teraz prosimy o M46 ,M101, M 65,66, M97 :rolleyes:

 

p.s. Hmmm ,muszę chyba napisać jakiś skrypt na forum dodający automatycznie odpowiedź na twoje posty w Astrofotografii w stylu: " Rewelacja ! :Salut: " B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Jak zwykle rewelacja !

Chyba najlepsze plejady jakie dotychczas zrobił astroamator z terenu polski :Salut:

Co moim zdaniem wyróżnia twoje foty od reszty na "+" ?

Wyczucie podczas obróbki  :helo:

 

A teraz prosimy o M46 ,M101, M 65,66, M97  :rolleyes:

 

p.s. Hmmm ,muszę chyba napisać jakiś skrypt na forum dodający automatycznie odpowiedź na twoje posty w Astrofotografii w stylu: " Rewelacja !  :Salut:B)

 

Jak zwykle głęboki szacunek dla Mistrza :notworthy:

Ta fotka zastępuje z powodzeniem 1000 medali w stylu Autorytet Forum, po prostu respect :King:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klękł tylko akumulator po krótszym czasie niż zwykle, na szczęście niedawno nabyłem zapasowy i jestem na tą ewentualność zabezpieczony.

Aparat bez zastrzeżeń. Odmrażanie powoli w pokrowcu , załączenie w domu po wyrównaniu temperatur czyli rano. Takie postępowanie zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej.

Zyczę wszystkim którzy w te mrożne dni będą walczyć ze sprzętem w szczerym polu pokonania ludzkich słabości i pamiętajcie o maksymalnym zabezpieczeniu siebie przed mrozem. Pod nogi warto podkładać taflę styropianu a na ręce zakładać rękawiczki z obciętymi palcami, a na nie rękawice jednopalczaste jak nie musimy manipulować przy telepie. Termos z gorącą herbata obowiązkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie ćwiczę na prostych obiektach , oczywiście będą trudniejsze tematy.

Mam nadzieję że koledzy dopiszą na wyjazdy do ciemnego lasu w te ciężkie warunki, jak trenowaliśmy wizualne obserwacje to było znacznie ciekawiej.

Obiecuję że jeszcze wizualnie powalczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe!. Gratuluję! Ja też czekam niecierpliwie na jeszcze!

Wczoraj też wystawiłem mojego 300d na około 30 minut przy bardzo podobej temperaturze. Przeżył. Ja też:)

Pozdrawiam

 

PS miałem tego nie pokazywać, ale teraz w kontekscie tylko i wyłącznie humorystycznym mogę:)))))))) a moje Plejady wyglądają tak:)))))))))))

"Lekka, wręcz niezauważalna różnica" :)))))

ISO 1600, t 30sekund.

IMG_3650em.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko - Czy stosujesz autogaider ? Czy w tym lesie masz staly slupek czy stawiasz na czuja, jesli tak to co z rotacja pola ? Na moje prz ognisku 768mm (dobrze obliczylem ?) przy dluższych czasach musi wyjść rotacja lub uciekanie gwiazd no chyba ze masz takiego super czuja (lunetke biegunową :) ) lub autogaider :)))

 

 

P.S. Sport extremalny - Astrofotografia zimą. Skąd my to znamy :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo precyzyjnie wycentrowałem lunetkę biegunową i nauczyłem się posługiwać jej podziałką, dzięki temu w 5 minut zabawy stawiając trójng z montażem w dowolnym miejscu mam wszystko przygotowane i bardzo rzadko muszę korygować.

Jak nie miałem wprawy , ustawienie montażu zajmowało mi ok. godziny.

Co do rotacji pola to praktycznie jest zauważalne tylko w okolicy bieguna.

Składając obrazki w IP na dwie gwiazdy skutecznie eliminuję błędy wynikające z rotacji.

Autogaidera nie stosuję.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.