Skocz do zawartości

okulary planetarne


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Zastanawiam się nad zakupem okularu planetarnego do teleskopu dobson 10" flex tube, mam na oku 4 okulary na które pozwoliłby mi budżet, proszę o radę z którym będzie najłatwiej uzyskać ostry obraz w moim teleskopie o którym słyszałem że okulary o ogniskowej 5mm i mniejsze dają nieostre obrazy, albo bardzo trudno ustawić ostrość, to są te 4 okulary:

1. Orion 4 mm LHD 80 stopni Lanthanum Ultra Wide    https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_61&products_id=5476&lunety=Orion 4 mm LHD 80 stopni Lanthanum Ultra Wide okular astronomiczny 51042

2. Explore Scientific 4,7 mm 1,25'' (82 stopnie) Argon   https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=1781&lunety=Okular Explore Scientific 4 7 mm 1 25 82 stopnie Argon

3.  Okular Explore Scientific 5,5 mm 2'' (100 stopni) https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=3241&lunety=Okular Explore Scientific 5 5 mm 2 100 stopni

4.  Okular Tele Vue Delite 4 mm         https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_388&products_id=4979&lunety=Okular Tele Vue Delite 4 mm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 mm to już duże powiększenie, z mojego doświadczenia wynika, że rzadko się je stosuje do planet. Ja pod planety mam Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm (https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_317&products_id=3118&lunety=Okular Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm 1 25 cala) i barlowa. Daje mi to 5 mm i 10 mm, a po kilku testach lepszy obraz miałem 10 mm + barlow niż sama 5 mm, ale to tylko może być moje wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na powiększeniu takim aby zobaczyć detale powierzchni planet, 225-300 x , informacje na ten temat uzyskałem z nastepującego artykułu

https://www.urania.edu.pl/poradnik/obserwacje-planet.html  

Przy użyciu okularu omegon panorama 10 mm, co dało powiększenie 120x nie byłem w stanie zobaczyć powierzchni wenus, było natomiast bardzo dobre do księżyca,   aby zobaczyć detale między innymi saturna, jowisza i marsa potrzebuję (tak mi się wydaje) użyć okularu o ogniskowej 4-5,5mm

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okular 5mm i w Syncie 8" (203/1200) w ciągu kilka lat udało mi się go użyć może ze dwa razy. Przez większość nocy obserwacyjnych nie było na niego warunków. Więc jako podstawowego okularu planetarnego do Newtona 10" na pewno nie kupiłbym niczego o ogniskowej 4mm-5mm.  Najkrótszy to 6mm, choć  bardziej uniwersalny byłby raczej w granicach 7mm-8mm. Ale to tylko moja opinia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję GSO 10" od 2 lat, mam wiejskie, czarne niebo, ale jeśli chodzi o detale Wenus to jedynie fazy dostrzegłem. Zresztą zobacz jakie tu na forum są zdjęcia planet, a mówimy tu o urządzeniu, które zbiera więcej światła niż oko ludzkie. Co do artykułu, to na papierze jest wszystko dobrze, ale w praktyce seeing mało kiedy jest idealny. Najlepiej gdybyś mógł sobie wpierw popróbować u kogoś innego, jak to wygląda (zloty astronomiczne albo jakiś forumowicz w pobliżu Ciebie z okularem), bo możesz się rozczarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Janku.

Do GSO 10 kup sobie 6mm 208× to na Jowisza. 

Na Saturna to trochę za mało choć oczywiście też może być. Ja uważam że 5mm. Taki też sobie sprawię. Dobrze by było jeszcze mieć 4mm na naprawdę dobre warunki lub chociaż 4,5.

Nie wiem co wy z tymi warunkami? Ja 200× używam zawsze a często brakowało... Oglądanie planet to nie 20min. obserwacji. Poświęcam im dużo więcej. Dopóki nie znikną z pola widzenia. To wyczekiwania na momenty gdy atmosfera łagodnieje. 

Według mnie wygląda to tak. 

Jowisz 180 - 200 czyli 7 lub 6mm

Saturn 200-250 6 lub 5mm

Marsa nie widziałem jeszcze. 

Dla mnie docelowy zestaw planetarny to

7/6/5/4mm +4,5mm na bogato. 

A zupełnie po bandzie +3,5mm.:D

PS. Księżyc przyjmie je wszystkie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje, sprawdziłem galerię forum, nie wiem może źle szukałem ale nie mogę znaleźć konkretnych zdjęć typu: jaka będzie różnica między widokiem właśnie saturna lub jowisza w powiększeniu 200x a 250x, czy  ktoś mógłby przesłać albo przelinkować książkowy przykład różnicy w takim porównaniu? Sprawdzałem w stellarium ale tam chyba było ustawienie albo dla jakiegoś fatalnego seeingu, albo coś nie tak, bo przy powiększeniu 500x w saturnie ledwo co można było dostrzec że otacza go pierścień .

 

Mariuszu mam jeszcze takie pytanie, jak często pojawiają  się te momenty w których możliwe jest jak najlepsze użycie okularów o ogniskowej 4mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janku mam tylko 6mm na planetki. 

Jeżeli chcesz jeden okular to polecam właśnie tą ogniskową jako pierwszą. Później sam musisz ocenić czy kupić następny. Jak często to nie powiem bo u Ciebie będzie inny seeing niż u mnie. 

Ja wolę planety i Księżyc niż DSO i dlatego będę szedł w krótkie okulary. Teraz kupię 5mm bo wiem że na pewno się przyda. A czy będę potrzebował 4 to muszę sam ocenić po jakimś czasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rzeczywiście zdecyduję się zacząć od 6mm szkiełka, prawdopodobnie będzie to orion lantanowy poczytałem ma bardzo dobre opinie, na wypadek gdyby brakowało powiększenia to kupię jeszcze barlowa, który niekoniecznie zastosuję do tego okularu ale może do innych które mam : podstawowe z zestawu ploesle: 25mm , 10mm, potem dokupione:  30 mm gso super view, 7-21mm starguider zoompiece, i omegon panorama 10 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jan Astralbreeze napisał:

Chyba rzeczywiście zdecyduję się zacząć od 6mm szkiełka, prawdopodobnie będzie to orion lantanowy poczytałem ma bardzo dobre opinie, na wypadek gdyby brakowało powiększenia to kupię jeszcze barlowa, który niekoniecznie zastosuję do tego okularu ale może do innych które mam : podstawowe z zestawu ploesle: 25mm , 10mm, potem dokupione:  30 mm gso super view, 7-21mm starguider zoompiece, i omegon panorama 10 mm

Jak przetestujesz tego Oriona to daj znać. 

Powiedz mi jeszcze jak oceniasz Omegona 10mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omegon 10mm kupiłem  w astroshopie,jak przyszedłem kupic okular o średniej ogniskowej pan z obsługi bardzo zachwalał tą serię, miałem okazje użyć go dopiero 3 razy ale rzeczywiście jest różnica między nim a innymi okularami które używałem, większa ostrość obrazu, a ogromne i płaskie pole widzenia też niczego sobie, przy jego pomocy, przy fatalnym seeingu w Warszawie i zachmurzeniu udało mi się zrobić przez smarthone na mocowaniu, co prawda nie do końca perfekcyjne zdjęcie , ale dla początkującego bardzo satysfakcjonujące20200309_194045.thumb.jpg.75f27ddb4ccb6bf865d28c5b96f75c20.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja ze swoją Syntą 10" używam ES 4,7mm 1,25'' 82° którego wymieniłeś na początku i jestem z niego bardzo zadowolony. Jest to co prawda już graniczna wartość powiększenia w stosunku do pow. rozdzielczego teleskopu, mimo to okular daje mi piękne obrazy planet, ostre, wyraźne. Stosuję go też do obserwacji większości mgławic planetarnych o malutkich rozmiarach kątowych. 

To prawda, że seeing często odgrywa tu dużą rolę, a nocy naprawdę dobrych do obserwacji planet jest może kilka w roku, ale czy nie warto stawiać właśnie na te kilka nocy? ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lukaskot779 napisał:

Ja ze swoją Syntą 10" używam ES 4,7mm 1,25'' 82° którego wymieniłeś na początku i jestem z niego bardzo zadowolony. Jest to co prawda już graniczna wartość powiększenia w stosunku do pow. rozdzielczego teleskopu, mimo to okular daje mi piękne obrazy planet, ostre, wyraźne. Stosuję go też do obserwacji większości mgławic planetarnych o malutkich rozmiarach kątowych. 

To prawda, że seeing często odgrywa tu dużą rolę, a nocy naprawdę dobrych do obserwacji planet jest może kilka w roku, ale czy nie warto stawiać właśnie na te kilka nocy? ;) 

Znalazłem na Cloudynights strzelankę właśnie między ES 4,7 i Pentaxem XW5 na planetach i ES wcale nie odstawał. Jedynie na Księżycu dostał po dupce. Pentax dawał neutralne, zimne światło a 4,7 ocieplał i nadawał fałszywe kolorki. To samo zauważam w 14mm 100° choć muszę powiedzieć że Muniek w tym polu, zwłaszcza blisko pełni to szczególny widok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.