Skocz do zawartości
  • 0

SW SA i krótkie naświetlania bez poruszenia


M.C

Pytanie

Cześć, jako że parę postów na moim statusie wykazała, że jednak mam sporo do poprawek to postanowiłem założyć dedykowany temat.

 

Oryginalne pytanie brzmiało:

Cytat

Czy to normalne że 120 na 430 klatek musiałem odrzucić z powodu wiatru? Posiadam SW SA i robiłem sesję na APS-C 88mm i porobiły mi się wzorki na sporej liczbie zdjęć. Zapewne na droższych montażach by było lepiej, ale warto się zapytać :)

Ekspozycje maksymalną jaką udało mi się zrobić bez poruszenia to 20s przy 88mm na APS-C. Ostatnio prawie na 30s było dobrze ale po kilku próbach ustawienia na cel zdezelowałem polarną.

Poniżej załączam zdjęcia 15 sekundowych klatek:

dobrySample.JPG.e939d841884cbeb3e329aa3e89d8f2a0.JPGwiatrowySample.JPG.847ffc2170a357543ea80eee1749f860.JPG

 

Wnioski jakie wyszły w tamtej dyskusji:

  • Pasek od aparatu do zdjęcia
  • Statyw zastanawiałem się nad kupnem bez głowicy. Poziomuję go przed ustawianiem na polarną.
  • Powinienem ustawić na polarną, założyć aparat, sprawdzić ustawienie polarnej i już przyciskami na montażu celować w cel.

 

Poniżej zamieszczam 3 obrazki, które pokazują w jakiej pozycji mam aparat podczas sesji (ciężko mi wymierzać), mocowanie statywu, i cały zestaw jak wygląda.

20200316_212117.thumb.jpg.85386b929e1e8008b094ed0f8a0161f9.jpg20200316_212124.thumb.jpg.1ef78e9fc7a7045f6ae292b06dffe5fc.jpg20200316_211714.thumb.jpg.a1ac28c35ddd3e2b490f88b587188fa1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Na 85mm powinneś wyciągać po 40s minimum. Po pierwsze przećwicz ustawianie na polarną oraz wyważenie. Patrząc po poruszonej klatce wygląda to na wiatr. Koniecznie zmień statyw, jest zdecydowanie za lekki

Czystego nieba i cierpliwości!

Edytowane przez flamezz
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do foto mam 2 statywy, więc ten może być dedykowany pod Adventurera. Autem wyjeżdżam za miasto, więc może być ciężki. Sprawdzę powyższe propozycje, mam nadzieję że na Amazonie dostanę, bo mieszkam za granicą.

 

W dniu 17.03.2020 o 15:19, MateuszW napisał:

ewentualnie aluminiowy od EQ3-2 (do obu potrzeba dorobić adapter lub kupić z nim)

Opłaca się dokupić taki adapter? https://www.astroshop.eu/other-adapters/astoptics-photo-adapter-for-eq3-eq5-tripod/p,57914

Cena takiego zestawu rośnie do 900 zł. Czy warty zachodu byłby taki zestaw?

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.03.2020 o 17:06, M.C napisał:

Opłaca się dokupić taki adapter? https://www.astroshop.eu/other-adapters/astoptics-photo-adapter-for-eq3-eq5-tripod/p,57914

Cena takiego zestawu rośnie do 900 zł. Czy warty zachodu byłby taki zestaw?

Popytaj naszych tokarzy Mitka i Tomcio, myślę że zrobią to taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.03.2020 o 16:19, MateuszW napisał:

Jeśli ma to być tylko pod Adventurera i niekoniecznie bardzo mobilne, to docelowo stalowy od EQ5, ewentualnie aluminiowy od EQ3-2 (do obu potrzeba dorobić adapter lub kupić z nim). Niemniej to nie są statywy foto i samego aparatu na nich już nie użyjesz.

Pod Adventurera sprawdza się doskonale statyw pod niwelator. Stosunkowo tani, a bardzo stabilny, szczególnie gdy końce podpór solidnie wciśnie się w grunt. Jedyny problem to śruba 5/8". Są przejściówki 5/8" na 3/8". Swoją kupiłem swego czasu na Allegro. Bywają, choć rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, piotrfie napisał:

szczególnie gdy końce podpór solidnie wciśnie się w grunt

Po przeczytaniu tego natchnęło mnie jeszcze. Rozstawiam statyw zawsze na parkingu pod górami i są tam kamyczki nasypane. Na kolejnej sesji posprawdzam też żeby mocno postanowić nóżki, żeby kamyczki nie były też powodem drgań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do uzupełnienia tematu chcę tylko dodać, że byłem w niedzielę na sesji i byłem w stanie utrzymać prawie nieporuszone 40s. Z tego co zauważyłem to jak ustawiłem polarną i zaczynałem dotykać aparat to mi w prawo przesuwało montaż. Nie było wiatru wcale i nie było już problemu z pierwszego postu.

 

Szkoda tylko że nie trafiłem w żadną nebulę i po 1h 40m nie ustrzeliłem żadnych pyłów :(

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aktualizacja tematu - może się komuś przyda. Zakupiłem statyw od SW SA i jestem pod wrażeniem stabilności zestawu. Samo wkręcanie montażu na większą śrubę dało lepsze rezultaty. W celach testowych rozstawiłem w ogródku i byłem w stanie osiągnąć nieporuszone 2 minuty (przy 55mm APS-C). Wyżej nie próbowałem bo i tak nic nie widać z miasta.

DSCF2640.thumb.jpg.06264920e4142252cc1c81dac267c15c.jpg

Co najlepsze, to wrażenia podczas ustawiania na polarną są dużo bardziej pozytywne i przyjemne bym rzekł - przy mikro ustawieniach żeby było bardziej precyzyjnie to montaż celował po osi którą zmieniałem, a nie jak wcześniej latał w każdą stronę.

Edytowane przez M.C
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.