Skocz do zawartości

Różności z SC3 i nie tylko...


Piotrek T.

Rekomendowane odpowiedzi

Do czwartku zapowiada się ładna i mroźna pogoda, więc będzie w tym wątku trochę fotek. Na początek Trio we Lwie. Drugie podejście, ze wczoraj. Zasięg miałem pod 6 mag., więc wycisnąłem co się dało. Trochę wyszło galaktyk tła. Szymon podesłał mi mapkę z Guide'a, ale to co znalazłem to chyba nie wszystko. Jest ktoś chętny do głębszych poszukiwań? :huh: Oprócz oczywistch M66, M65 i NGC3628, widać napewno IC2763 IC2782 IC2776 i IC2745 prawie zlepiona z gwiazdą V_USNOA 0975-06706904. Jest jeszcze trochę rozmazanych plamek, ale nie mam jak sprawdzić co to.

Sprzęt to oczywiście Vesta SC3 + Revuenon 200mm @ 5.6, czasy 86x30s., odjety dark i podzielone przez flat. Robiłem na gainie 100%.

m65_m66_ngc3628_20050206.jpg

 

Zrobiłem taki test, czy jest różnica jakościowa fotografii z różnym gainem. Jako obiekt do testów wybrałem M42 (niestety nie zachowałem fot i nie mogę pokazać dzisiaj wyników). Postanowiłem zrobic ekspozycje z czasami 5s (100% gain), 15s (65% gain, standardowy, proponowany przez RAW) i 30s (ok. 50% gain). Czasy ustaliłem na "sztywno", a potem tak manipulowałem gainem aby tło miało identyczną wartość (sprawdzone w K3CCD). Sumaryczny czas wszystkich karzdych z tych serii ekspozycji- wyniósł 2 minuty (czyli odpowiednio 24, 8 i 4 fotografie). Złozyłem w Irisie, wyciągnąłem logarytm i ku mojemu zaskoczeniu wszytkie foty wyglądały prawie identycznie, a najlepszą dynamikę miało zdjęcie złożone z ekspozycji o gainie 100%! Z tego nasuwa się prosty wniosek, że warto fotografować na gainie 100% Vestą SC3, w szczególności jak ktoś ma średnio-dokładny montaż.

 

Następnie zrobiłem galaktykę M109 - moja ulubioną - pierwsze podejście. Znowu wyszło trochę galaktyk w tle, dwie widać, może jest więcej. Sprzęt ten zam co wyżej, tylko czasy troche inne - 82x35s. Odjęty dark i flat. Najbadziej ucieszył mnie fakt, że na niektóeych klatka gwiazdy V_USNOA 1425-07740499 i V_USNOA 1425-07740549 o separacji ok. 5 sekund, był rozdzielone! Wiem nic nadzwyczajnego, ale dzielił je tylko 1 piksel :D . Na focie widać je jako jasną rozciągniętą gwiazdę.

 

Ciekawą sprawą jest, że CdC pokazuje gwiazdę V_USNOA 1425-07741665 w miejscu jakiejś galaktyki. Sciągnąłem z ESO przez CdC obraz, i wyrażnie jest tam galaktyka, albo gwiazda otoczona mgławicą (na fotografii widoczna na prawym brzegu dosyć dużego "równoległoboku" z gwiazd, nad którym jest M109). Ktoś zna rozwiazanie tej zagadki? Jeszcze są dwie nie zidentyfikowane przeze mnie galaktyki na focie.

m109_20050206full.jpg

 

I ostatnia z wczorajszych fotografii, zapewne najbardziej nudna - M42. :Boink:

Widać trochę defektów obiektywu na jasnych gwiazdach :( Ukazała się także pętla pod M42... Sprzęt ten sam co wymieniony wcześniej. Czasy: 20x3s. 30x15s. i 44x20s.

m42_20050206.jpg

 

Na koniec zagadka, na którą sam nie znam odpowiedzi (jak zwykle :szczerbaty: ). Była pierwsza w nocy i byłem trochę śpiący, jednak mimo wszytko ustawiłem kamerę w okolice gwiazdy Vindemiatrix gdzieś w Gromadę Coma-Virgo. Zdjęcie ma pole ok. 1,5 stopnia x 1 stopień. Za Chiny nie mogę się doszukać co to za galaktyki.

cv_20050206.jpg

 

Dodam jeszcze jakieś opisy obiektów, i następne fotki!

Pozdrawiam.

 

PS Jeszcze pierwszy gniot planetarny. Mam toucama jako przyszłego guidera, ale także jako sprzęcik planetarny. W zeszłym tygodniu zrobiłem Saturna Syntą. 500 klatek, nic nadzwyczajnego.

Kurcze, sorry pomyliłem foty m109. Tamta nie była widefieldowa. Poprawione.

saturn_31012005.jpg

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę fotek ze wczoraj. Na początek ngc3227, ngc3226 i ngc3222 we Lwie, tuż na wschód od gammy Lwa. Do fotografi dołączyłem opisy gdzie co jest. Pod ??? kryje się jakaś galaktyka. W archiwum ESO ściągnietym przez CdC wyrażnie coś jest, jednak mapy obiektów nic nie pokazują.

 

ngc3227_ngc3226_ngc3222_20050207opsane.jpg

 

Znowu ta gromada w Pannie. :Boink: Myślałem, że zidentyfikuję, ale to mnie przerosło. Wszytko oczywiście robione 200mm.

 

cv_20050207.jpg

 

Dodaję jeszcze poprzednie zdjecia z opisami.

m65_m66_ngc3628_20050206opisane.jpg

m109_20050206full_opisane.jpg

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Ci idzie. Dorobisz guiding, to dopiero będzie. :) Brawo!

 

Amp-off nie likwiduje całkowicie zaświetlenia, takie szczątkowe zostaje. Dark frame likwiduje to paskudztwo ostatecznie. Bawiłem się gainem, ale odnoszę wrażenie, że kamerka nie zwraca uwagi na położenie suwaczka. Kompletny brak zmiany w obrazie. Może coś nie gra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba juz ostatnia dostava obrazków z tego tygodnia. Po amp-offie, mogłem się zabrać za bardziej rozległe obiekty.

 

Na początek IC434, NGC2024 i B33. Kamera była pochylona pod katem ok 70 stopni :D , czasy 91x30s. Mógłbym fotografować nawet na 60s, co się póżniej okazało przy M101, ale światło od Torunia rozświetlało tło. Muszę zrobić to wyjazdowo, albo z Ha.

 

b33_20050209.jpg

 

Następnie Rozeta, NGC2238 NGC2244, nic ciekawego, bo tylko 21x30s. Schowoała się za dom. Przynajmniej nie ma takich bykowatych gwiazd od braku filtra -IR. :rolleyes:

 

ngc2238_20050209.jpg

 

I na koniec - mała mozajka. Zrobiłem ją całkiem przypadkowo. Pomyliłem NGC5474 z M101 :D . W połowie sesji zacząłem się przyglądać - nie było układów gwiazd, a do tego nie było ramion. Materiał zestackowałem i okazało się, że wyszedł jakiś mutant - NGC5474. Dla tego kadru ekspozycje były 33x60s. (gain 100% jak wszędzie, najdłuższy czas jaki robiłem dotychczas z SC3 na gainie 100%). Szybko poprawiłem obiektyw na M101 i zrobiłem prawie godzinną sesję - 59x60s. Mozajka złożona w iMerge.

Znalazłem trochę informacji, dlaczego ta NGC5474 jest taka zniekształcona. Jest to dość młoda satelita M101. Została zniekształcona przez grawitację M101 i ruch obrotowy jej samej.

Oczywiście widać też małą NGC5477.

 

m101_ngc5474_20050209.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Piotrek pisałeś wyżej o ampoffie i dałeś 60sek klatke, u mnie przy naświetleniu 60sek nie ma żadnego rogu zaświetlonego, i dowiedziałem się o sprzedawcy czyli od sp2ukx'a że jak przerabiał to modyfikował ją do długich czasów i jeszcze coś wyłączał, czyżby ampa?? Jak będe w domu rzuce darka z 60sek.

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.