Skocz do zawartości

M40 - wyjątek wśród "Messierów"


diver

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Polecam, fajnie pokazane, skąd prawdopodobnie ten obiekt trafił do katalogu Messiera.

Obejrzałem, jak dla mnie trochę za szybko mówią po angielsku. ;)

Zrozumiałem, że gość opowiadał historię obserwacji tego obszaru nieba od Heweliusza począwszy na Gaia kończąc. Nie udało mi się jednak wyczytać, dlaczego Messier skupił się na tych gwiazdkach. Przez Heweliusza może? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, diver napisał:

Przez Heweliusza może? ;)

Dokładnie tak.

Gość opowiada, że Messier katalogował rzeczy na niebie, które można pomylić z kometami - jakieś tam chmurki, mgiełki itp. Z kolei Heweliusz wspominał o parze gwiazd otoczonych właśnie delikatną mgiełką w tamtym obszarze. Messier próbował więc tę mgiełkę znaleźć, ale mu się nie udało - jednak dla porządku wpisał tę parę do katalogu. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak błąd, ale było to działanie celowe. Co ciekawe - nie ma wcale pewności, że Heweliuszowi chodziło konkretnie o te dwie gwiazdy, więc to trochę taki strzał.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Gość opowiada, że Messier katalogował rzeczy na niebie, które można pomylić z kometami - jakieś tam chmurki, mgiełki itp. Z kolei Heweliusz wspominał o parze gwiazd otoczonych właśnie delikatną mgiełką w tamtym obszarze. Messier próbował więc tę mgiełkę znaleźć, ale mu się nie udało - jednak dla porządku wpisał tę parę do katalogu.

To się chłop (Messier) zakręcił! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, astroartur napisał:

Te opisy na właściwej fotografii... jakoś się dziwnie ogląda, nie można się skupić bo uwagę od gwiazd odwracają.

Dopracowuję się pewnej zasady znakowania fotek.

Jeżeli obrazek zawiera kilka gwiazdek (a tak jest w tym przypadku) i nie ma jakiegoś rozległego astro-artystycznego waloru, to kluczowe obiekty kadru znakuję w kolorowym kadrze podstawowym. Tak robię np. z podwójnymi. Ten obiekt to właściwie gwiazda podwójna. To taka bardziej astrometryczna robota.

Jeżeli obrazek zawiera rozległe obiekty (galaktyki, gromady, mgławice), nie umieszczam na nim opisów żeby nie niszczyć obrazu.

Od pewnego czasu zamieszczam dodatkowy obrazek z mapą zawierającą oznaczenia większej ilości obiektów w kadrze żeby:

- opisać inne ciekawe obiekty kadru (np. małe galaktyki, czasem ledwo widoczne);

- pokazać jasności gwiazd, co daje pojęcie o zasięgu gwiazdowym setupu i ekspozycji.

Wiem - nie dogodzę wszystkim. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto to sztuka! I po to jest opis na początku wątku żeby na fotce nie musiało go być i żebym mógł podziwiać samą zawartość fotki:) można wrzucić drugą wersję z opisami ewentualnie:)

Po to się wrzuca foto w internety żeby inni mogli pisać co sądzą. To napisałem:) 

12 godzin temu, HAMAL napisał:

Kto za tym aby były 3 wersje? :D

 

bez opisów, z opisami, i z drugimi opisami :D

Zabawne:) i najnazlepiej z opisami drugich opisów jeszcze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2020 o 09:17, Maetrik napisał:

Moim zdaniem @diver robi tu bardzo dobrą robotę edukacyją, wiele ciekawych informacji bardzo fajnie podane. Brawo!

Pozdrawiam

To się zgadza, aż się prosi o wydrukowanie jego zdjęć gwiazd podwójnych z przyległościami i powolne analizowanie z teleskopem pod niebem opisów :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.