Jump to content

Kamera vhs


Jendrako
 Share

Recommended Posts

Witam!

Zaciekawiło mnie ostatnio to, że za wiele nie ma na naszym forum o zastosowaniu kamery vhs do astrofoto. Postanowiłem więc wypróbować ją na Księżycu(czekałem na paczkę z QuickCamem i się nudziłem :D ). Oto efekty:

 

 

Łysy_svhs.jpg

Łysy_svhs2.jpg

 

Obie po 30 klatek. Co sądzicie?

 

 

P.S.: Sorrki za nie najlepszy processing. Dopiero się uczę :szczerbaty:

Edited by Jendrako
Link to comment
Share on other sites

Witam !.

 

SPOKO fotki i dobry pomysł !.

Mam kamerke hi8 i karte TV w kompie. Też myślałem żeby przetestować ją do astrofoto, ale nie wiem jak najlepiej podpiąć ją do SKyLuxa i czy jest jakieś oprogramowanie, które pozwoli wykorzystać na maxa taką kamerkę.

Link to comment
Share on other sites

Witam !.

 

SPOKO fotki i dobry pomysł !.

Mam kamerke hi8 i karte TV w kompie. Też myślałem żeby przetestować ją do astrofoto, ale nie wiem jak najlepiej podpiąć ją do SKyLuxa i czy jest jakieś oprogramowanie, które pozwoli wykorzystać na maxa taką kamerkę.

 

Ja użyłem okularu Plossl 25mm i wycelowałem kamerę w ten okular. Odległość obiektywu kamery od soczewki okularu wynosiła około 1-2cm. Żeby uzyskać większe zbliżenie po prostu zrobiłem zooma. Cała ta technika ma poważną wadę. Kamera jest postawiona na niezależnym statywie i obracając telepa trzeba kamerą też operować. Utrudnieniem jest także przyciemnienie obrazu na krawędziach okularu co można zobaczyć na kolejnych fotkach, które przesyłam.

 

Łysy_svhs3.jpg Łysy_svhs4.jpg Łysy_svhs5.jpg

 

Co do softweru to do zgrania filmów użyłem standardowego oprogramowania od karty TV(Aver TV Studio). Myślę, że jakiś lepszy program zgrałby filmiki lepiej. Używając obecnego musiałem kompresować filmiki bo się wszystko przycinało i traciłem sporo klatek.

Edited by Jendrako
Link to comment
Share on other sites

(...)

Utrudnieniem jest także przyciemnienie obrazu na krawędziach okularu co można zobaczyć na kolejnych fotkach, które przesyłam.

(...)

 

Niech mnie ktos naprostuje jezeli bredze.

 

Esperymentowalem z kupiastym aparaten HP bez obiektywu (ma tylko zoom cyfrowy i mini szybke przed matryca) przykladajac go do okularu. Zaobserwowalem identyczny efekt pociemniaia obrazu. Na drodze eksperymentow matoda prob i bledow doszedlem, ze efekt ten powstaje gdy mamy minimalne rozosiowanie okularu i matrycy (tzn. w pionie i w poziomie ustawienie poprawne ale aparat/kamera pod odrobine innym katem niz okular). Niepokoi mnie, ze wiazka swiatla przy takim foceniu przechodzi przez mase szkla. Najpierw 2 i wiecej warst w okularze, a potem kolejnych kilka warstw w obiektywie kamery (z kompaktowych kamerek z media marktu chyba nie dopadniemy modelu z wymienna optyka, ale moze sie myle). Ta ilosc szkla po mojemu znacznie sciemni focony obraz. Generalnie macie bardzo ciekawy pomysl, bede z uwaga sledzil wyniki eksperymentow.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Witam !.

 

Dzięki za odpowiedz.

Zainteresował mnie ten pomysł. Musze koniecznie pokombinować z moją kamerką.

Jak zrobię jakieś fotki to zapewne się nimi pochwale.

W końcu to będą moje pierwsze kroki w astrofoto.

Link to comment
Share on other sites

Wreszcie udało mi się coś zrobić z Saturnem na VHS. Z okularem 25mm Soligor nie dało się uzyskać satysfakcjonującego mnie powiększenia, więc wygrzebałem starego Barlowa uniwersałowskiego. Efekt nie wyszedł powalający, ale myślę, że z bardziej planetarnym zestawem okularów i lepsiejszą kamerą można uzyskać fajniejsze zdjątka. Są to moje pierwsze foty Saturna wogóle :rolleyes: .

 

_______________________Surowe klatki.

s1.jpg s1sk.jpg

 

Soligor MT-800 + 25mm Plossl

Z włączonym trybem noktowizyjnym.

 

s2.jpg s2sk.jpg

 

Soligor MT-800 + 25mm Plossl

Bez trybu noktowizyjnego.

 

s3.jpg s3sk.jpg

 

Soligor MT-800 + 25mm Plossl +

+ uniwersałowski Barlow

Z włączonym trybem noktowizyjnym.

 

P.S.: Mike, czekam niecierpliwie na pierwsze fotki astro :D .

Edited by Jendrako
Link to comment
Share on other sites

Zdjęcia księzyca bardzo dobre, szczególenie te pierwsze. :Salut:

 

ps. HANS to niema nic współnego ze szkłem, tego nie należy się bać! tylko zjawisk aberujących i winietujących a z aparatem w ręce to jest tago od groma. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.