Skocz do zawartości
  • 0

Pytań kilka SW MAK 150/1800, Barlow x2, Nikon d700


flea007

Pytanie

Cześć.

Mam kilka pytań do użytkowników Mak'a 150:

 

1) Jako, że Maki mają ciemną optykę, to czy zakup barlowa x2 ma sens? Czy ktoś używał? Posiadam okulary Baader Hyperion 13mm i 36mm? Chciałbym wycisnąć coś więcej w wizualu US + Księżyc.

Czy może lepiej kupić okular 8mm zamiast barlowa? A jeśli barlow to jaki?

 

2) Chciałbym podłączyć pod Maka aparat Nikon d700. Brat chciał popróbować focić Księżyc ale nie wie jak podłączyć aparat (co trzeba dokupić?), Ja z kolei nie znam się na aparatach. Ogólnie nie wiemy jak się za to zabrać żeby czegoś nie zniszczyć :)

 

Dziękuję za wszelaką pomoc:)

 

 

Edytowane przez flea007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Światłosiła teleskopu nie ma bezpośredniego wpływu na jasność obrazu w teleskopie w przypadku obserwacji wizualnych, inaczej niż w foto. Tę bowiem reguluje źrenica wyjściowa, a tę z kolei dobór ogniskowej okularu (razem z powiększeniem). Poczytaj jakiś słowniczek podstawowych pojęć związanych z obserwacją przez teleskop, znajdziesz tego pełno w sieci.

 Co do Barlowa: nie ma absolutnie żadnego sensu. W tym teleskopie masz 1800 mm ogniskowej, dobór okularu do dużych, planetarnych powiększeń jest więc bezproblemowy. Można by go użyć do zwiększenia skali obrazu przy foceniu, ale patrz następny akapit.

Fotki Księżyca: policz, jaka część kadru zajmie tarcza Księżyca.

 

1) Macie z bratem aparat z matrycą małoobrazkową. Znajdź, ile milimetrów ma krótszy bok matrycy u Nikona w tym formacie (23.5 mm).

2) Sprawdź, jaka będzie średnica obrazu Księżyca w ognisku głównym. Średnie rozmiary kątowe to 31/60 stopnia (bywa więcej lub mniej, więc przyjmij 33-34/60), czyli 31" (minut kątowych). Wartość w stopniach dzielisz przez 57.3 aby otrzymać wartość w mierze łukowej (radianach, w praktyce traktujesz to jako ułamek bezwymiarowy). Teraz (przybliżenie dla małych kątów!) mnożysz uzyskaną wartość przez długość ogniskowej teleskopu i uzyskujesz rozmiar obrazu tarczy Księżyca (w tych samych jednostkach co ogniskowa teleskopu, najprościej w mm). Dla 34' wychodzi mi na szybko jakieś 17.8 mm.

 

W ten sposób wiesz już, czy Księżyc zmieści Ci się w całości (dla pełnej klatki i 1800mm na 100% tak). Gdybyście chcieli focić tylko fragmenty tarczy, wtedy kłania się Barlow (najprosciej) lub projekcja okularowa.  W pierwszym przypadku mnożysz ogniskowa teleskopu przez krotność Barlowa, reszta bez zmian. Z projekcją okularową jest więcej zabawy, jakby co doczytaj w sieci. Mjać 1800 mm ogniskowej na starcie chyba nie warto, Barlow będzie O.K.

  A teraz tip tylko dla Maka lub S-C: teleskopy nie mają ustalonej ogniskowej. Serio! Ten sam casus co w obiektywach foto z wewnętrznym ogniskowaniem. Faktyczna wartość ogniskowej "pływa" wraz ze zmianą ustawienia ostrości. Można to wykorzystać do regulacji skali obrazu w niewielkim zakresie, montując aparat na złączkach o różnej długości. Z drugiej strony sprawia, że te wszystkie wyliczenia powyżej są nieco przybliżone :P

Pozdrawiam

-J.

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tutaj masz moje foto sprzed 2 tygodni makiem Orionem 150 (czyli ten sam sprzęt pod inną marką) i pełnoklatkowym canonem 6d w ognisku , stack 28 klatek. Do podłączenia mam przejściówkę - bagnet canona na 1'25 cala, umieszczasz zamiast nasadki kątowej.

Moon28kl.jpg

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nikon d700 jest pełnoklatkowy, więc nie pakuj się w nosek 1.25" - będzie winietować. Wystarczy Ci na początek przejściówka bagnet F - gwint T2 lub 48 i pierścień dystansowy 2" z gwintem takim jak przejściówka, czyli T2 lub 48.

Barlow 2" na pewno się przyda. Jeśli chcesz nieco poprawić powiększenie obrazu, to kątowką 2" 90 st. dodaje do drogi optycznej na tyle dużo, że powieksza o ok. 120% względem obrazu przez sam visualback (pomiar w Maku 127, nie wiem ile wyjdzie w Maku 150).

20200321_153515.jpg

Edytowane przez Pavlito
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję Wam za odpowiedź. Omowie z bratem wszystkie kwestie bo na aparatach ja się po prostu nie znam i wrócę z zapewne kolejnymi pytaniami :D z całego serducha dziękuję za odpowiedź. Albo będę się kontaktował na priv jeśli nie macie nic przeciwko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.