Skocz do zawartości

Wydruk 3D klipa filtrowego


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu strasznie mi doskwiera brak filtrów podczas fotografowania zestawem Canonem M50+adapter EF-M/EF+obiektyw EF. Jedyną firmą produkującą filtry typu klip do systemu EF-M jest obecnie Astronomik, życzący sobie ponad 500 zł za sztukę. Ponieważ jednak mam już dość pokaźną kolekcję filtrów 1.25" postanowiłem je ożenić ze wspomnianym adapterem EF-M/EF marki Meike. Filtry 1.25" mają światło mniejsze niż dziura EF, jednak z uwagi na matrycę APS-C nie pojawia się jakakolwiek winieta. Na poniższych zdjęciach pokazuję co udało mi się dzisiaj stworzyć przy użyciu czarnego kartonu, cyrkla, nożyczek, odrobiny pianki oraz wolnego czasu spędzanego w domu. Jest to oczywiście jedynie prototyp, ale ponieważ działa, to stwierdziłem, że muszę ten projekt zrealizować bardziej solidnie. 

 

I tu moja prośba: czy ktoś dysponujący drukarką 3D mógłby mi wydrukować czarny krążek o grubości 2-3 mm i średnicy zewnętrznej 41mm oraz wewnętrznej 28mm (ma pasować na gwint filtra - albo na wcisk, albo z czasem samo się wyrobi i się "zgwintuje" od wkręcania filtra)?

 

Klip1.jpg

Klip2.jpg

Meike.jpg

Meike+klip.jpg

Całość.jpg

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Hej,

 Po ostatnich postach na forum odnośnie starych obiektywów Jupiter, zdecydowałem się na zakup Jupitera 21M (200mm). Wprawdzie na początku nie ostrzył z moim modyfikowanym Canonem 450d, ale po drobnej obróbce adaptera problem został rozwiązany.

 

Pozostało jednak coś innego ... brak możliwości użycia filtrów 1.25, których chciałem użyć tej zimy. Jako że nie znalazłem wcześniej tego posta, przeszukałem internety w poszukiwaniu innego rozwiązania. Niech mnie teraz ktoś powstrzyma ;) Załączam model oraz jego lekko zmodyfikowaną wersję (której się przytyło coby lepiej pasowało). Mam nadzieje ze komus się przyda :)

 

eos_filter_min.jpg

eos_with_filter_min.jpg

filter_in_dslr_min.jpg

dslr_min.jpg

1.25toEOSclip.stl 1.25toEOSclip_v2.stl

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2020 o 17:40, dobrychemik napisał:

czy ktoś dysponujący drukarką 3D mógłby mi wydrukować czarny krążek o grubości 2-3 mm i średnicy zewnętrznej 41mm oraz wewnętrznej 28mm (ma pasować na gwint filtra - albo na wcisk, albo z czasem samo się wyrobi i się "zgwintuje" od wkręcania filtra)?

Przy okazji, gdyby ktos zaczal interesowac sie tematem, polecam OpenSCAD do takich rzeczy.

difference() {
cylinder(r=41, h=3, center=false);
cylinder(r=28, h=10, center=true);
}

Gwint mozna wygenerowac np za pomoca biblioteki threadlib. Niestety parametry gwintow sa dosc niestandardowe.

https://agenaastro.com/articles/guides/miscellaneous/astronomy-threads-explained.html#eyepieces

Dlatego lepiej wykorzystac biblioteke https://dkprojects.net/openscad-threads/ w ktorej latwo mozna wygenerowac egzotyczny gwint metryczny.

Dla sruby:

use <Libs/threads.scad>; //https://dkprojects.net/openscad-threads/
metric_thread (28, 0.6, 2);

Dla gwintu wewnetrznego:

use <Libs/threads.scad>; //https://dkprojects.net/openscad-threads/
difference() {
cylinder(r=41, h=2, center=false);
metric_thread (28, 0.6, 3, internal=true);
}

 

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.