Skocz do zawartości

M44 - pierwsze starcie z kolorem


Maetrik

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Czas odpoczynku domowego więc zaopatrzyłem się zamiast w zgrzewki mydła i makaronu to filtry RGB Baadera, wiosna więc mgławice i NB chwilowo na bok także testy gromad i galaktyk czas zacząć :)

Pierwsza testowa fotka, szybki wypad na podwórko by zainstalować w kole filtry i przetestować co i jak. Na pierwszy strzał M44, akurat na test jak kolor wyjdzie z Warszawy gdyż zawsze sceptycznie podchodziłem do sprawy palenia RGB z miasta.

Pierwszy raz w życiu podchodzę do składania RGB z kamery mono także wiele pewnie można poprawić :) dopaliłem też L ale lepiej zdecydowanie wygląda samo rgb więc zostawiłem RGB. Materiału bardzo mało bo chciałem się szybko uwinąć ze wszystkim w parę godzin. Parafokalność filtrów RGB Baadera tak jak podejrzewałem, bieda. G i B ok ale R już rozjechane co utrudnia sprawę. Poskładanie tego okazało się o wiele trudniejsze niż myślałem więc w rogach kolor jeszcze nie jest doskonały - do dopracowania. Jak ktoś ma jakieś pomysły, sugestie, chętnie posłucham, raczkuję w RGB dopiero :)

10 x 300s na kanał, lekki crop

ED 80 / ATIK 383L / HEQ5 mod

koniec_m44_light.thumb.jpg.c0f38de8b5e3d0daa032060b5d6f8488.jpg

i wersja delikatniejsza

light.thumb.jpg.fde661944cca6d28e9df025001740dca.jpg

 

Edytowane przez Maetrik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niezłe. :)

Jednak moim zdaniem z równowagą kolorów (po obróbce zapewne) trochę jest nie tak. Jak na moje oko trochę za dużo niebieskiego w gwiazdkach, z czego też pewnie wynika purpura niektórych słabszych gwiazdek.

Jeżeli pozwolisz, wrzucam tutaj swoją próbę rejestracji M44 w nieco większej skali i dużo krótszej ekspozycji. Nie mówię że moje kolory są lepsze, ale starałem się nie przesadzać z saturacją i uzyskać w miarę realne barwy gwiazdek.

Jest jeszcze jedna różnica. Jak zrozumiałem Twój Atik to wersja mono, więc osobno zbierałeś kanały R, B i G. Ja swój materiał zbierałem na kolorowej matrycy, więc mam RGB "skumulowane". Nie mogę służyć radami w zbieraniu i obróbce osobnych kanałów, bo nie mam w tym doświadczenia. Niemniej pozwalam sobie podyskutować o efekcie końcowym. ;)

M44_1_resize_2000.thumb.jpg.acdbdcfdae3cc7bf7ef851b0c2e5c944.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może troszkę faktycznie za mocno z tym kolorem, ale tak jakoś mnie korciło, lubię czasem nasycone kolory a tu wydaje mi się można podkreślić piękny kolor i wdzięk tych gwiazdek :)

tak to mono i niestety każdy kanał pare tych pikseli (wystarczy) się ruszy i dopasować potem 3 różne to niezła gimnastyka, stąd na rogach kolor czasem się rozjeżdza ;)

dodałem wersje delikatniejsza :) dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
16 minut temu, Tayson napisał:

L czy RGB jest zaszumiony? 

chyba kolor, tym bardziej, że bardzo mało go więc ciągnięty ostro. ale jak na tyle materiału jestem zadowolony z szumu (nic nie odszumiane)

ja troche inaczej zrobiłem, złożyłem w pixie rgb i dodałem do koloru L

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.