Skocz do zawartości

Rozogniskowanie i saturacja w fotometrii DLSR


Kahir

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, ze dotałem z pytaniem w dobre miejsce. 

 

Czytam poradniki dotyczące obserwacji gwiazd zmiennych przy pomocy aparatu cyfrowego i coś co pozostaje dla mnie bardzo mgliste to właśnie rozogniskowanie gwiazd i saturacja gwiazd w docelowej klatce.

 

Czy macie i miglibyście udostępnić jakieś przykładowe klatki na jakich mógłbym zobaczyć jak jak w praktyce wygląda rozogniskowanie?

 

W jaki sposób mogę określić maksymalny poziom saturacji dla gwiazdy mierzonej i gwiazd porównania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształt gwiazd może być różny w zależności od teleskopu, jakim dysponujesz. Jeśli będzie to ED80, wynik będzie następujący:

 

image.png

 

Jeśli to teleskop systemu Newtona, efekt będzie taki:

 

image.png

 

Rozogniskowanie gwiazd jest często sprawą problematyczną, gdyż ręcznie zmieniając ostrość nigdy nie wiemy czy uzyskaliśmy odpowiednii rozmiar. W przypadku fotometrii DSLR, musisz przeprowadzić test na liniowości. Robisz klatki typu flat i mierzysz średni poziom ADU w tym samym polu, stosując różne czasy ekspozycji. Takie, na których poziom tła wynosi około 5%, potem 10%, 15%, 20% itd. aż do kompletnego prześwietlenia. Wykonujesz wykres zależności ADU od czasu naświetlania i wyznaczasz moment, kiedy tendencja przestaje być liniowa i ulega załamaniu. Prawdopodobnie będzie to wynik w pobliżu 30%. Będziesz wtedy wiedział jakiego ADU nie należy przekraczać. Poziom ADU możesz wyznaczyć programem IRIS czy Fitswork.

 

Jeśli chodzi o poziom ADU gwiazd, dla DSLR zalecam wykorzystanie IRIS lub Fitswork. Jeśli pracujesz na rozogniskowanych gwiazdach, prawdopodobnie nie uda Ci się wrócić do poprzedniej ostrości, jeśli ją zmienisz. Stąd po każdej zmianie musisz zmierzyć maksymalną wartość ADU piksela (nie możesz przekroczyć tej wartości, którą wyznaczysz testem na liniowość) i już nie możesz korygować pierścieniem ostrości. Każda zmiana powoduje, że obserwując ten sam obiekt, uzyskasz nierówne wyniki na krzywej jasności.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że dopiero poznaję temat będę pytał, jeśli nie masz nic przeciwko.

 

Godzinę temu, LibMar napisał:

Jeśli pracujesz na rozogniskowanych gwiazdach, prawdopodobnie nie uda Ci się wrócić do poprzedniej ostrości, jeśli ją zmienisz.

Czy to oznacza, ze można pracować na nierozogniskowanych?

 

Cytat

 ...po każdej zmianie musisz zmierzyć maksymalną wartość ADU piksela (nie możesz przekroczyć tej wartości, którą wyznaczysz testem na liniowość) i już nie możesz korygować pierścieniem ostrości. Każda zmiana powoduje, że obserwując ten sam obiekt, uzyskasz nierówne wyniki na krzywej jasności.

Jeśli dobrze rozumiem jeśli nie zablokuję ostrości, będę musiał robić to de facto przy każdej obserwacji, tak? 

 

Uczę się IRIS, więc będzie po drodze z radami dotyczącymi tego programu :) Dzięki!

 

Edytowane przez Kahir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Kahir napisał:

Czy to oznacza, ze można pracować na nierozogniskowanych?

Można, a nawet bardziej zalecane jest. Szczególnie, gdy obserwujesz słabsze obiekty. Czas ekspozycji powinien wynosić zwykle w granicach 10-240s. Ale czasem zdarza się, że mamy bardzo jasny cel i możemy naświetlić nie dłużej niż np. dwie sekundy. Wtedy, aby móc wydłużyć czas naświetlania, "rozmywamy" gwiazdę na sąsiednie piksele, kosztem skali i zasięgu gwiazdowego. Przykładowo, mój setup 8" + ASI160MM-c wymaga mniej więcej następujące czasy naświetlania:

 

8 mag - 0.5s

9 mag - 1.2s

10 mag - 3s

11 mag - 7.5s

12 mag - 20s

13 mag - 50s

14 mag - 120s

 

Mój cel ma 9 magnitudo. No, 1.2s naświetlania przy ostrych gwiazdach to nieco za krótko. Oczywiście mogę się posiłkować, ale wchodzą następujące problemy:

1) Uzbieram tysiące klatek po kilkanaście megabajtów, czyli przez kilka godzin śledzenia mogę uzbierać nawet 100 gigabajtów danych

2) Trudniejsza analiza danych, duża podatność na trend (fałszywe skoki jasności na krzywej jasności wynikające z niedoskonałości optyki i przez seeing)

3) Analiza słabszych gwiazd w okolicy jest utrudniona, ponieważ obiekty 13+ mag będą kompletnie niedoświetlone

3) Coś, co mnie akurat nie dotyczy, ale u Ciebie tak - żywotność migawki

 

Aby utrzymać tradycyjne 30s, rozogniskowuję gwiazdy tak, aby mój cel osiągnął wymaganą wartość ADU (70-80% maksymalnej). Jeśli uda mi się odnaleźć mniej więcej prawidłowy rozmiar (tutaj około 12 pikseli średnicy), na takich gwiazdach zaczynam obserwacje.

 

Godzinę temu, Kahir napisał:

Jeśli dobrze rozumiem jeśli nie zablokuję ostrości, będę musiał robić to de facto przy każdej obserwacji, tak? 

Chodzi mi tutaj bardziej o ekspansję temperaturową. Przy obserwacjach tranzytów egzoplanet (gdy obserwuję 3-6 godzin), zwykle po prostu nie da się uzyskać stałego kształtu gwiazd. Co jakiś czas muszę delikatnie korygować. Ale, jak w pewnym momencie naprawdę przesadzimy, trudno będzie wrócić do sytuacji przed.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem ale spróbowałem coś z tego wyciągnąć.
 

Robiłem flaty dla iso 400 przesuwając się na histogramie od lewej do prawej od niedoświetlenia do prześwietlenia łącznie (przesuwałem się o zakresy czasu dostępne w body Canona 6D). Następnie pobrałem informacje o ADU i Density (czym jest chciałbym ustalić) z histogramu w IRIS i wrzuciłem to w zestawieniu do arkusza. Zapewne jest jakaś szybsza metoda, której w tym momencie nie znam. Jeśli dobrze rozumiem, maksymalne ADU dla mojego sensora to 15334. 

 

Patrząc na korelację pomiędzy ADU uzyskanym na tych klatkach a histogramem w aparacie jeśli rozumiem powinienem trzymać się w połowie histogramu, żeby bezpiecznie nie przekraczać ADU dla żadnej barwy. 

 

Chciałbym też zrozumieć czym jest podawana przez IRIS wartość "density" bo  spada wraz ze wzrostem ADU, żeby w pewnym momencie osiągnąć liniowość a po osiągnięciu maksymalnego poziomu ADU szybuje pod sufit.

 

Jak to w praktyce sprawdzić jeśli chodzi o saturację dla gwiazdy mierzonej i gwiazd porównania podczas sesji? Histogram w aparacie będzie pokazywał informacje na temat całej klatki a nie poszczególnych komórek sensora. 

 

 

Arkusz kalkulacyjny bez tytułu - Arkusze Google.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że poziom ADU zerowy znajduje się przy wartości 2060, a najwyższa wartość - 15334. W takim razie odjąłbym 2060 od wszystkich wartości (aby 0s odpowiadało 0 ADU) i wykonałbym wykres zależności ADU od czasu. 

 

Po wartościach ADU widzę, że lustrzanka ma zachowaną "liniowość" mniej więcej do 30% wartości ADU dla maksymalnego piksela. Przez całą sesję maksymalny poziom ADU piksela dotyczący jednej gwiazdy może się zmieniać, dlatego trzeba być ostrożnym, aby jej nie przekroczyć (praca w defocusie/niezbyt idealnych ostrych gwiazdach -> stopniowe wyostrzanie gwiazdy wskutek ekspansji temperaturowej).

 

Wartość density nie będzie w ogóle potrzebna.

 

Metoda w przypadku lustrzanek będzie (niestety) najszybsza, dlatego najlepiej, aby sesja wymagała posiadania ze sobą laptopa. Mając podłączony aparat do laptopa pozwala na zmierzenie ADU w kilkanaście sekund od wykonania zdjęcia. To kamery CMOS mają łatwiej, że tę analizę można przeprowadzić w tym samym programie od zbierania i wyświetlania klatek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli na gwiazdach mierzonych, porównania i kontrolnych ADU mieści się pomiędzy 2500 a 6000 to jest ok, tak?

 

Muszę rozkminić jak połączyć Canona 6D z tabletem (win7) po USB to kontrolę rzeczywiście łatwo będzie wykonać na miejscu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.