Skocz do zawartości

ASIAir - Nierówna walka i problemy


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, pozwoliłem sobie skopiować swój temat z sąsiedniego forum, bo tutaj też może mi ktoś będzie wstanie pomóc.

Cytat

Cześć,

zakupiłem niedawno na forum ASIAir od jednego z kolegów. Ogólnie pomysł był na sterowanie wszystkim z poziomu tabletu z domu i wdrażałem całość, żeby tak to docelowo działało.

Dokupiłem dodatkowo zasilanie, którego nie było w zestawie + dodatkowo zasilanie do montażu. W sumie 2 zasilacze 12V 3A.
Do guidingu kupiłem na sąsiednim forum TS 9mm OAG + kamerkę ZWO ASI 120 mini. Plan był, żeby focić Canonem 1100d modyfikowanym.

Pierwsza noc i od razu zaczęły się problemy.

  1. Z jakiegoś powodu ASIAir zmieniał mi w ustawieniach Focal Lenght. Mój teleskop ma ogniskową 420mm, po zastosowania flattenera 0,79, wpisałem wartość 331mm. Z jakiegoś powodu ASIAir za każdym razem zmieniało mi tą wartość na 338. Wchodziłem w ustawienia aparatu głównego i tam jest ok, wchodzę w plate solve i tam jest o kilka mm za dużo. Odniosłem wrażenie, że ASIAir trzyma gdzieś zapisaną wartość, którą wprowadziłem wcześniej (próbowałem na próbę wprowadzić wartość 0) i potem ile bym nie zmieniał to przy plate solve już zawsze było 0. Ogólnie bardzo niezrozumiałe jest to dla mnie.
  2. Obsługa Canona 1100d. Tutaj to jest cała masa problemów. Niby ASIAir wspiera Canona 1100d, ale mimo wszystko nie do końca to działa dobrze, z głównych rzeczy, które są problematyczne:
    1. Ustawiam Canona na M, RAW, BULB, wszystko się wczytuje, ASIAir łapie kamerkę i ustawiam exposure time w aplikacji na 1s. Czas ten zmienia się w aparacie automatycznie (co moim zdaniem jest błędem, bo powinien zostać BULB) i po ew. ponownym podłączeniu aparatu, już mam błąd, że nie ma BULB i czasy ekspozycji to będzie max 30s. Co ciekawe, dzieje się tak tylko przy ustawieniu ekspozycji na 1s. Jak ustawiam na 2,5,10 s to w aparacie nadal jest BULB i wszystko śmiga.
    2. Bardzo dużo błędów Exposure failure. Wciskam na preview ekspozycję, np. 30s. Leci czas i jak dojdzie do 30s, to dalej jest shooting i nie ma loading zdjęcia. W tym momencie każdorazowo będzie się już działo tak i jedyną opcją jest fizyczne odłączenie kabla od aparatu i podłączenia jeszcze raz, bo już inaczej działać nie będzie.
    3. Powyższy błąd często występuje po zmianie obiektu i nawigacji z użyciem kabla eqmod i sterowania montażem z aplikacji. Za każdym razem operacja zmiany obiektu próbuje zrobić testową klatkę, żeby zobaczyć czy obiekt jest w centrum i kończy się to zablokowaniem aparatu, bo shooting w 99% przypadków pokazuje 0s lub Plate Solve failure i nic już nie można zrobić. Co ciekawe montaż podąża za celem i po fizycznym odłączeniu i podłączeniu aparatu można robić fotki. 
    4. Część klatek jest białych, jakbym dosłownie świecił latarką w teleskop. Jak robiłem autorun i ustawiałem serię 20 ekspozycji, to 6-7 było kompletnie białych, część wyglądała jakby była w połowie prześwietlona (wyraźnie przecięta część jaśniejsza i część ciemniejsza) a tylko 6-7 nadawało się.
  3. Jako, że nie mogłem pierwszej nocy sterować samym montażem, to dokupiłem kabel do bezpośredniego sterowania montażem z asiair poprzez eqmod. I ogólnie działa, ale jak wciskam goto, to w żaden sposób nie może wykonać testowej klatki, żeby upewnić się, że trafił w obiekt.
  4. Ustawienie na polarną. Tutaj już dobrych 5-6h poświęciłem, żeby się przebić przez to i za każdym razem poległem. Wypoziomowałem montaż, ustawiłem lunetą z grubsza na polarną (miałem ją w lunecie w polu widzenia) i uruchomiłem procedurę PA.
    1. Pierwszy strzał z aparatu w polarną, 2s i ponad 90 tyś znalezionych gwiazd. Plate Solve nie powodzi się. Klikam Retry i ASI Air pokazuje, że wykonuje drugą ekspozycję 2s. Co ciekawe, tylko pokazuje, bo nie słychać otwarcia migawki, ale w tym przypadku znajduje ok 200 gwiazd i Plate Solve się powodzi! WTF? Montaż obraca się o 60 stopni w lewo i strzela jeszcze raz. 2s, migawka zadziałała, 20k znalezionych gwiazd i Plate Solve najczęściej się w tym momencie nie powodzi i muszę zrobić Retry. Wtedy znów 2s strzał, migawka się nie otwiera (bo jej nie słychać) i Plate Solve przy ok 200 gwiazdach pokazuje, że można przejść do ostatniego kroku. Kompletnie bez sensu, ale idę dalej.
    2. I teraz zaczyna się magia. Dostaję info, że błąd na polarną sięga ok 2° i informację, w którą stronę mam korygować ustawienie, żeby było ok. Przesuwam więc pokrętła we wskazanym kierunku, robię refresh. Słyszę strzał migawki, 2s i po 200 sekundach dostaję info, że Refresh Failed. Robię jeszcze raz refresh i znów to samo co wyżej, 2s ale bez otwarcia migawki, znaleziono ok 200 gwiazd i pokazuje mi nową pozycję, gdzie obecnie celuję.
    3. Po ok godzinie zabawy pokrętłami stwierdziłem, że coś jest bardzo nie tak, bo nawet na oko montaż już nie celuje w polarną. Robię zatem test, robię refresh 2x pod rząd, nic nie zmieniając w ustawieniu montażu. Okazuje się, że pozycja w którą celuje przesunęła się o prawie 2°, kiedy nic fizycznie nie zmieniłem!
  5. Plate Solve. Tutaj też jest magia, bo w zasadzie Plate Solve działa mi tylko w przypadku, jak znajdzie kilkaset gwiazd. Nie mam możliwości ustawienia czasu ekspozycji (nie wiem gdzie, może się da), bo widzę, że nawet 2,3s ekspozycje powodują u niego znalezienie kilkudziesięciu tyś gwiazd i PlateSolve działa wtedy kilka minut i na końcu i tak wyskakuje Failure. Miałem podejrzenie, że wiąże się to z automatyczną zmianą Focal Length, ale zmiany są o kilka mm chyba nie powinny mieć takiego przełożenia.

Podsumowując, najbardziej bolą mnie te problemy z Canonem, bo w zasadzie dyskwalifikują mi ASIAir w użytkowaniu. W porównaniu do np. Backyard EOS to wygląda to bardzo słabo niestety, bo tam nie miałem absolutnie żadnych problemów z ekspozycją.

Zmarnowałem już ze 3 dobre noce, żeby się przegryźć przez to i nadal jestem w polu.

Jakby ktoś miał pomysły na rozwiązanie ww. problemów, to chętnie wysłucham.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Twój przykład upewnia mnie w twierdzeniu że asiair korzysta z sterowników INDI. Ja używam Astrobery serwer  i Canon powoduje trochę problemów, ale da się je ogarnąć.

U mnie największe problemy były spowodowane niestabilnym zasilaniem! I o ile RPI praktycznie nie reaguje na skoki napiecia i zakłucenia to aparat i montaż okazywaly sie bardzo wrażliwe. I wtedy Tak jak piszesz pomagalo tylko odłaczanie kabla.

Nie wiem jak zasilasz aparat i samą asi air bo chyba jest na 5V .

(Moje problemy znacząco znikły gdy znalazłem suchy lut nastyku przetwornicy 12/5v po ponownum zlutowaniu jest prawie idealnie)

 

Pozdr

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mirek01 napisał:

Nie wiem jak zasilasz aparat i samą asi air bo chyba jest na 5V .

Aparat na razie zasilam baterią i zamówiłem już https://www.astroshop.pl/przewody-zasilajace/pegasusastro-dslr-battery-coupler-dr-e10/p,60793

Co do zasilania ASIAir, to jest tam przejściówka w standardzie dołączona z 12V do 5V.

Zasilam przez tą przejściówkę oddzielnym zasilaczem 12V 3A. Z ASIAir zasilana jest przez USB kamerka ZWO ASI 120 mini.

Co ciekawe ASIAir ma wbudowane powiadomienie o zbyt słabym zasilaniu, czasem ta ikonka mi wyskakuje, ale dosłownie na kilka sekund i znika.

  

17 minut temu, mirek01 napisał:

Twój przykład upewnia mnie w twierdzeniu że asiair korzysta z sterowników INDI.

Tak właśnie jest.

Cytat

 

Supported Mount

ASIAIR control the mount through INDI. iOptron, Sky-Watcher are all
tested with ASAIR by us.

 

 

Edytowane przez OnlyAfc
dodatkowe informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pkt. 1, ogniskowa jest. Ok, skoro platesolve tylko pokazuje. Przyda się od razu do guidingu, do precyzyjnego centrowania obiektu, co Asiair robi doskonale. Z jakiego powodu chcesz mieć tam natywną wartość? 

2. Odnośnie DSLR, opisz problem i wyślij na grupę: https://www.facebook.com/groups/ASIAIR, tu ludzie na pewno pomogą, bardzo szybko pojawiają się komentarze, społeczność jest duża. I jednocześnie do supportu na maila. Nie aktualizuj Asiair, jesli nie ma takiej potrzeby. Ostatnie wersje mają problemy i wiele osób zgłasza to na grupie, którą podlinkowałem. 

 

W platesolve masz możliwość sterowania czasem ekspozycji, np. w preview. Tu ustawiasz ile chcesz, np. 0,5 sek. Czekasz aż ściągnie klatkę i dopiero robisz platesolve na tym co jest. 

Aż sam dziś spróbuję powalczyć ze swoim Nikonem, sprawdzę, czy mam te same błędy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  np. platesolve canonem 600D  na Astrobery  Serwer robię ekspozyzycje 10-15s wtedy trwa to ok 30-40s jak robilem 5s  trwalo to z 2min. Podejrzewam że przy 2s polowe gwiazd to szum matrycy

Kamery pod tym względem wymiatają  T7 z szukaczem   50/180mm przy ekspozycji 2-3s  zajmuje to 10s

 

M. 

Edytowane przez mirek01
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem tak, wychodzi czytanie ze zrozumieniem niestety u mnie :/

Praktycznie wszystkie błędy udało mi się tej nocy wyeliminować i przeprowadziłem pełną sesję bez żadnego problemu.

Ustawiłem na polarną z minimalnym tylko błędem, guiding działał bez problemu. W Canonie nie było ani jednego problemu z Exposure failed i nic się nie zacinało.

 

Wszystkie te problemy były spowodowane jednym ustawieniem kamery. Wyraźnie przy podłączeniu miałem napisane, żeby ustawić M + BULB + RAW. Ja miałem tak, ale miałem RAW + L.

To powodowało, że ASIAIR czasem próbował robić Plate Solve na pobranym JPG-u, który wyglądał już na mocno zaszumiony. Przez to Asiair widział po kilkadziesiąt tyś gwiazd i wymiękał.

Dodatkowo przy pobieraniu dostawał dwa pliki, więc wysypywała się ekspozycja i wszystko się zacinało.

Jedna zmiana i nie było już więcej żadnych problemów.

 

Co do automatycznej zmiany ogniskowej, to zmienia się ona automatycznie dla każdej kamerki. Dla Canona dodaje więcej do ustawionej ogniskowej, dla np. ASI 120 mini dodaje mniej, ale zawsze to robi.

 

Plate Solve działa teraz szybko. Przy 2s ekspozycji łapie mi 200-300 gwizd i całość trwa dosłownie max 10s.

 

Dzięki za pomoc.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam kolejny problem, który był od początku mojego użytkowania ASIAIR, ale po poprawieniu innych problemów, stał się mocno irytujący.

Większość pobieranych zdjęć, czy to z preview, czy też z autorun wygląda tak jak niżej.

Jest to tylko problem z podglądem pobranych zdjęć. Zapisują się na karcie ASIAIR prawidłowo i tylko tak można je normalnie podejrzeć, jak wyglądają.

Czy ktoś z was spotkał się z takim problemem?

Screenshot_20200330-213402.thumb.png.1254fb53a8d82ecae77acc2d25753429.pngScreenshot_20200330-213343.thumb.png.216dc69c754141265fe40ccd985d50c4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2020 o 23:01, count.neverest napisał:

Tak, spróbuj zmienić auto balans bieli w ustawieniach zaawansowanych w ikonce aparatu, ewentualnie tryb pracy histogramu.

Zmiana żadnego z tych parametrów nie poprawiła sytuacji.

Problem nadal występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.