Skocz do zawartości

Canon 600mm F4 iS kolimacja


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

trochę w ramach ciekawostki chciałem pokazać, co zaobserwowałem wczoraj moim Canonem.

Już dawno zrezygnowałem z jego użycia, choć wielu ludzi tak robi ze świetnymi wynikami. Zawsze przypuszczałem, że rozczochrane gwiazdy to wynik kolimacji wczoraj udało mi się to uchwycić bardzo wyraźnie (na rozostrzonym krążku widać minimalnie, ale nie tak, żeby to tłumaczyło takie zachowanie).

 

Tu podpiąłem 600tkę, tc x 1.4 i do tego kamerkę ASI ZWO 2194C bez żadnego filtra redukującego LP, dodałem za to pajączka z nitek.

I na altairze pojawił się taki oto widok. Dosyć konkretnie pojechana kolimacja :) Nigdy wcześniej się to nie ujawniło z ASI 1600.

 

obraz.png.166b926e4bb3849d66177cb6a15272bb.png

obraz.png.353b3d8b0dfafe84c3838979f3ed6b24.png

 

wszystkie gwiazdy są rozczochrane ale najbardziej w tym właśnie kierunku w którym poleciał odblask. Nie będę z niego korzystał, raczej testują monta na nowym lapku. ale zacząłem sie zastanawiać, czy takie szkło można w warunkach domowych jakoś skolimować (przy tej ilości soczewek - bodajże 13)?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś kiedyś czytałem że włączony moduł stabilizacji może powodować problemy z gwiazdami. Rozumiem, że u ciebie jest wyłączony i jesteś pewien, że przełącznik załącz/wyłącz jest sprawny ? 

Edit : Nie wiem jak to jest w przypadku podłączenia kamery zamiast lustrzanki.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, kubaman napisał:

oczywiście bez IS

lustrzanki nie używam, więc nie ma co próbować

Szkoda. Obiektywy z reguły projektowane są pod określony typ matrycy. 

Ciekawe, jakby spisał się ten obiektyw na pełnoklatkowej lustrzance Canona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Która to wersja szkła I czy II?

 

Kuba, czy umieściłeś Altaira idealnie w środku kadru?

 

Problem jest taki, że jak w każdym IS, w środku jest ruchomy element optyczny ( soczewka, lub dwie ) utrzymywany elektromagnetycznie w środku osi optycznej. Jak nie ma zasilania to moim zdaniem nie ma szans aby działało to dobrze. Ten element bez zasilania będzie sobie "wisiał" przy którejś krawędzi.

 

Ja przymierzałem się do kolimacji wcześniejszej wersji bez IS, ale serwis na Żytniej najpierw stwierdził że rozbierze szkło tylko na moją odpowiedzialność. Potem okazało się że cena wzrosła 6x z kilkuset do xxxx i widziałem że nie bardzo chcą się tego podjąć,  więc finalnie odpuściłem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja w warunkach domowych?? Myślę, że jest to nawet teoretycznie niemożliwe,  nawet jak byś miał wiedzę i specjalistyczne narzędzia aby go rozebrać.

Moim zdaniem najlepszą opcją, jeżeli już byś bardzo chciał, byłby serwis w Berlinie. Co ciekawe nawet tańszy niż Żytnia.

Tylko pokaż mi jakieś dobre zdjęcie astro z tego szkła :) Sam chętnie bym go używał w tym celu, ale już odpuściłem- to szkło do pierza gdzie spisuje się świetnie.

Pozdrawiam 

M

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele obiektywów nie posiada możliwości kolimacji i ma fabrycznie na stałe zamocowane soczewki. Jednak nie mam pojęcia, jakiej części obiektywów to dotyczy. @Marcinos jesteś pewien, że ten obiektyw w ogóle miał taką opcję?

Trochę sobie nie wyobrażam 39 imbusików... :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.