Skocz do zawartości
  • 0

Wilgotność....


Bezel

Pytanie

Witajcie

 

Po wielu miesiącach stałem się posiadaczem teleskopu GSO 8" :-)

 

Z racji dobrej pogody przyszła pora na obserwację - oczywiście  pierwszą rzeczą była Wenus, następnie plejady, M42 (bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła), oraz udało mi się rozdzielić Mizara.

 

Ok, obserwację zakończyłem wróciłem do domu i zauważyłem że na głównym lustrze, okularach, szukaczu itd zbierała się para. Nic nie grzebałem i czekałem aż para wyparuje. I teraz pytanie (pewnie głupie dla niektórych ale...) czy zawsze tak czekać na odparowanie i czy może mieć to negatywny wpływ na późniejsze użytkowanie teleskopu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
32 minuty temu, Bezel napisał:

Witajcie

 

Po wielu miesiącach stałem się posiadaczem teleskopu GSO 8" :-)

 

Z racji dobrej pogody przyszła pora na obserwację - oczywiście  pierwszą rzeczą była Wenus, następnie plejady, M42 (bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła), oraz udało mi się rozdzielić Mizara.

 

Ok, obserwację zakończyłem wróciłem do domu i zauważyłem że na głównym lustrze, okularach, szukaczu itd zbierała się para. Nic nie grzebałem i czekałem aż para wyparuje. I teraz pytanie (pewnie głupie dla niektórych ale...) czy zawsze tak czekać na odparowanie i czy może mieć to negatywny wpływ na późniejsze użytkowanie teleskopu.

 

Nie czekaj, bo możesz się nie doczekać :-)

Poczytaj o grzałkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
58 minut temu, Bezel napisał:

zakończyłem wróciłem do domu i zauważyłem że na głównym lustrze, okularach, szukaczu itd zbierała się para

natomiast jeżeli masz na myśli że zbierała się po wniesieniu zimnego sprzętu do ciepłego wilgotnego mieszkania to trzeba tylko zadbać żeby ta woda miała gdzie wyparować, czyli nie zakrywamy szczelnie i nic złego się nie stanie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, szuu napisał:

natomiast jeżeli masz na myśli że zbierała się po wniesieniu zimnego sprzętu do ciepłego wilgotnego mieszkania to trzeba tylko zadbać żeby ta woda miała gdzie wyparować, czyli nie zakrywamy szczelnie i nic złego się nie stanie.

Dokładnie, to miałem na myśli. Tak też zrobiłem, po upływie godziny  zobaczyłem jak sprawa się ma i już nic nie było.

Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, szuu napisał:

czyli nie zakrywamy szczelnie i nic złego się nie stanie.

Właśnie wręcz przeciwnie, wnosząc zimną optykę do ciepłego pomieszczenia ( w którym ilość wody na m3 jest wielokrotnie większa) nie zakrywając szczelnie pozwalamy wilgoci skroplić się na zimnej powierzchni - przekraczamy punkt rosy. Zawsze należy wnosić sprzęt , szczególnie po mrozach w szczelnie zamkniętych opakowaniach, najlepiej do średnio nagrzanego pomieszczenia, tj. przedsionek, piwnica czy spiżarka.

W szczelnym opakowaniu sprzęt powinien wolno nabierać temperatury, ja z reguły otwieram po kilku godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

masz rację że najlepiej nie wnosić do ciepłego żeby nie wywoływać tym skraplania pary, u mnie jednak po powrocie teleskop tak czy inaczej jest zwykle mokry i wolę żeby nie gnił w zamknięciu, więc niech już się nawet skropli więcej ale za to potem porządnie wyschnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.