Skocz do zawartości

Struve 2398 - podwójny czerwony karzeł


diver

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, diver napisał:

Czerwone karły są typem gwiazd najliczniej występującym w Drodze Mlecznej. Jednak ze względu na ich małą jasność absolutną nawet najbliższe nam czerwone karły nie są widoczne gołym okiem.

Gwiazdy typu M świecą mocniej w podczerwieni, niż w paśmie wizualnym. I dlatego o ile gwiazdy jaśniejsze niż mag 0 w paśmie V można dosłownie policzyć na palcach jednej ręki, to gwiazd takich w paśmie J (1100-1400nm) jest już 69:

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-sam?Criteria=Jmag<0&submit=submit+query&OutputMode=LIST&maxObject=10000&CriteriaFile=

 

Stąd moje zainteresowanie bliską podczerwienią. Matryce krzemowe, jakie mają nasze kamery, pozwalają na obserwację aż do 1000nm. Ale z powodów mało racjonalnych ( raczej może sentymentalnych) wśród amatorów (poza planeciarzami) używa się pasm maksymalnie do 656nm... A co z pozostałymi 400nm? To tak, jakbyśmy świadomie rezygnowali z kanału R robiąc RGB ;)

 

@diver

Świetnie wyglądają te gwiazdki ;) 11" to mało jak na Ciebie ( z podejściem estetycznym) więc cieszę się, że tak wyraźnie widać charakter tego obiektu.

Przy okazji: w paśmie J te gwiazdki mają już poniżej 6mag, więc są jakieś 40x jaśniejsze!

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2020 o 07:09, Behlur_Olderys napisał:

Stąd moje zainteresowanie bliską podczerwienią. Matryce krzemowe, jakie mają nasze kamery, pozwalają na obserwację aż do 1000nm. Ale z powodów mało racjonalnych ( raczej może sentymentalnych) wśród amatorów (poza planeciarzami) używa się pasm maksymalnie do 656nm... A co z pozostałymi 400nm? To tak, jakbyśmy świadomie rezygnowali z kanału R robiąc RGB ;)

Co więc zrobiłeś ze swoją matrycą? W jaki sposób zbierasz na niej fotony w fali 850 nm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, diver napisał:

Co więc zrobiłeś ze swoją matrycą? W jaki sposób zbierasz na niej fotony w fali 850 nm?

Kupiłem kamerkę mono :) plus filtr ZWO 850nm. Otworzył się przede mną nowy świat możliwości i problemów zupełnie nieteoretycznych :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Otworzył się przede mną nowy świat możliwości i problemów zupełnie nieteoretycznych :)

Ooo! Choć bardzo cenię sobie Twoje teoretyczne rozważania, to równie chętnie zobaczę praktyczne dokonania z tego setupu. :)

Wiem, że do takie hobby dla lekko "stukniętych" ;), ale bardzo chętnie zobaczę Twój świat gwiazdek w infrared.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2020 o 01:25, diver napisał:

Ooo! Choć bardzo cenię sobie Twoje teoretyczne rozważania, to równie chętnie zobaczę praktyczne dokonania z tego setupu. :)

Wiem, że do takie hobby dla lekko "stukniętych" ;), ale bardzo chętnie zobaczę Twój świat gwiazdek w infrared.

Pierwsze bardzo ubogie rezultaty do obejrzenia tutaj:

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.