Skocz do zawartości

Pytanie - co to za dziwne kolory po StarAlign w PixInsight?


otykarol

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Próbuję obrobić zdjęcia w PixInsight i natknąłem się na pewien problem:

 

Otóż po zrobieniu StarAlignment na klatkach pojawiły się dziwne, nieregularne kolory - różowo/zielone. Jeśli je później stackuję, to wychodzi obraz z wieloma różowo-zielonymi plamami, który trudno obrobić.

 

Zastanawia mnie to, czemu takie kolory wychodzą po StarAlign? Jak rozumiem, ta funkcja jedynie reguluje przesunięcia zdjęć względem siebie?

Również nie rozumiem tego, czemu te kolory wychodzą tak nieregularne? 

Wprawdzie zdjęcia robiłem w dużym mieście z balkonu, ale nic nie stało na drodze teleskopu.

 

Na jesieni wykonywałem zdjęcia M42 w bardzo podobnych warunkach i nie miałem tego problemu - po obróbce wyszło takie zdjęcie:

 

M42-Mg-awica-Oriona-Final.png

 

Wracając do problemu - oto parametry StarAlignment, które zmieniałem:

Detection scales: 6

Noise reduction: 1

Maximum distortion: 0.2

 

Oryginalne klatki:

 

Reference image:

 

DSC-0184-Reference-image.jpg

 

 

 

3 przykładowe klatki, które wrzucam do StarAlign:

 

DSC-0189.jpg

 

DSC-0200.jpg

 

DSC-0200.jpg

 

 

 

I odpowiadające im klatki wynikowe StarAlign (stretch):

 

DSC-0189-r.jpg

 

DSC-0200-r.jpg

 

DSC-0185-r.jpg

 

 

 

Edit - coś dziwnego robi się już po kalibracji - klatki są niemal czarne (stretch). Dopiero kiedy powiększę lub zmniejszę widok, robią się zielone:

image.png.1532906937a11a440f1d907597c9f733.png

 

Po powiększeniu / zmniejszeniu widoku:

 

image.png.6d19776e13ffb16246f2deb9013d4ad8.png

Edytowane przez otykarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pojawiły Ci się tylko po Star Aligment, czy już wcześniej?

Miałem ten sam problem.

Sprawdzam zawsze klatki po kalibracji. Jeżeli po kalibracji są OK (są takie gładkie w odcieniach szarości, wszystkie takie same), to reszta procesów też idzie bez problemu.

Jak po kalibracji są jakieś klatki inne tzn. ostro odcięte i czarno białe, to znaczy, że kalibracja tych klatek nie przebiegła prawidłowo. Może trzeba zrobić nowe darki, biasy lub flaty.

Możesz sprawdzić które klatki kalibracyjne są złe wyłączając poszczególne "master klatki". Innymi słowy wyłączasz master biasa i robisz kalibrację jak jest OK to błąd jest w biasach itp. 

Tak to widzę. Wynik moich obserwacji i doświadczeń. I działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakis problem w najnowszej wersji Pixa. U mnie nie chce prawidłowo alignować dwóch obrazków ( np. luminancji i RGB) ale każdy z osobna kolor i luminancję alignuję prawidłowo.

Trzeba napisać do  do Juana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update:

 

Do kalibracji używałem parametru "raw" w "Format Hints". Usunąłem go i zamiast tego ustawiłem Format Explorer -> DSLR_RAW -> Edit Preferences -> Pure Raw + "No image flip".

 

Wygląda lepiej, ale wszystko zrobiło się czarno-białe. Czy ktoś ma pomysł, w czym problem?

 

Obraz po stackowaniu:

 

image.png.5d1e0df37651e76d8d4629a91d0d52fb.png

 

 

Edit:

 

Zmieniłem Pure Raw z powrotem na de-Bayer RGB i jest dobrze.

 

Wygląda na to, że problem był w tym, że miałem ustawiony parametr "raw" w "Format Hints". Ustawiłem go wcześniej, bo przy generowaniu Masterbiasa i Masterdarka wczytywane obrazy były przekręcone o 90 stopni (gdzieś przeczytałem, że to pomaga). Chyba lepiej po prostu ustawić globalnie, żeby nie obracał obrazów. Dobrze myślę?

Edytowane przez otykarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.