Skocz do zawartości

Montaż "Wirus 2020"


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wessel

Super! Bardzo się cieszę! Mnie się po prostu nie chciało ( wiek chyba) siedzieć ze zgrabiałymi palcami po nocy i ustawiać montaż.

Ta ostatnia wersja softu jest dużo lepsza, bardziej przyjazna. A mam pytanko: ustawialiście na Polaris zgodnie z podana przez Fabiana procedurą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

No i jeszcze parę uwag dla przyszłych drukarzy, ale może i przydadzą się Tobie:

1. Driver ASCOM i komunikacja po Seriala Port póki co działa wyłącznie na Arduino Uno, na klonach nie działa prawidłowo.

2. Warto zrobić jedno zasilanie ( jest troche lutowania, ale to raptem 6 punktów). Ja mam zrobione to w ten sposób, że 12 V wyciągnąłem spod gniazda zasilającego na płytce Arduino i zasilam tym przetwornicę 12V >5V 3A. ( https://automatyka.elstat.com.pl/p38700,przetwornica-dc-step-down-12v-5v-3-3v-3a.html).

3. Jeśli kupisz taką przetwornicę i oryginalne moduły Arduino UNO to w załączeniu są pliki .stl do obudowy, pokrywy i przycisków - wygląda jak poniżej.

3, Warto wydrukować obudowy do silników i sterowników , bo one sie grzeją i w razie roszenia w obudowie będzie sucho. Wyglądają jak poniżej, pliki .stl. w załączeniu.

Coyote, jak możesz to pokaż fotkę mocowania obiektywu, bo to jest zawsze kluczowy punkt. W sensie typ aparatu, typ obiektywu i fotka.

Jeszcze raz powtórzę - strasznie się cieszę że to działa! Jeśli uda nam się dojść do 135 mm z ogniskową i ujęciami po 300 sekund- będzie super!. Ja dziś pokażę jeszcze guider do tego montażu, choć rozwiązany zupełnie inaczej niż zrobił to Fabian w swoim projekcie.

Aduino box.stl Driver cover DEC i RA(1).stl Osłona silnika RA new(1).stl Pokrywa silnika DEC(2).stl pokrywa(1).stl Przycisk(1).stl

image1.jpeg

image2.jpeg

image3.jpeg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wessel napisał:

Super! Bardzo się cieszę! Mnie się po prostu nie chciało ( wiek chyba) siedzieć ze zgrabiałymi palcami po nocy i ustawiać montaż.

Ta ostatnia wersja softu jest dużo lepsza, bardziej przyjazna. A mam pytanko: ustawialiście na Polaris zgodnie z podana przez Fabiana procedurą?

Tak, ustawialiśmy metodą Fabiana. Soft mocno pomaga. W sumie polega to ustawianiu GP w centrum kadru na każde polecenie. Trwa to dosłownie 2-3 minuty. Niestety mój D5600 słabo radzi sobie na LV z gwiazdą Polarną w warunkach podmiejskich, dlatego myślę o alternatywnej metodzie ustawiania. Znajomy steruje aparatem z poziomu tabletu, co dodaje mu większy ekran i nie musi dotykać samego aparatu, do którego dostęp jest lekko utrudniony, tym bardziej jak jest ciemno, nie wszystko jest takie oczywiste

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak wygląda mój tracker. Trochę zmian w stosunku do oryginału - przede wszystkim kosz na aparat, który nie wiem jak będzie się sprawdzał jeżeli uruchomi się w przyszłości funkcjonalność guideingu (na razie o tym nie myślę, bo używam raczej do szerokich kadrów - bez guideingu), samo napinacz paska, no i oczywiście pozazdroszczona Tobie, libelka. Nie mogłem sobie jej odmówić jak zobaczyłem w Twoim egzemplarzu :emotion-5:IMG_6474_got.thumb.jpg.ef5ac4c7e80e1801970462e93d26caba.jpg

Ja z przetwornica i zrobiłem tak jak Ty, podlutowałem je pod gniazdo zasilania Arduino, z tym że dałem dwie malutkie przetwornice, po jednej na każdy silnik. 

Edytowane przez coy_coyote
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie to wygląda.

To kiedy produkcja na większą skalę?

Rozumiem, że to z założenie nie może być działalność komercyjna, ale cena może pokrywająca koszty łącznie z roboczogodzinami. Dodatkowo wiele osób robi rzeczy, których nie sprzedaje bo nie wolno, ale może komuś dać :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

No i gites, ale... ten samonapinacz przeszkadza w ruchu aparatu poniżej równika niebieskiego! Aparat się oprze. Nie boisz się o to?

Co do ustawiania to ja celowo się zapytałem, bo jakoś nie chciało mi się leżeć na ziemi i po prostu podłączyłem laptopa. Włączyłem Canona do MAxima i miałem i krzyż na środku i wygodnie na fotelu sobie posiedziałem :)

Ładne masz te pokrętła na śrubach, zrobię sobie czerwone ( mam akurat tak filament założony) :)

Obejrzyj sobie to :) Wyczaiłem dobry obiektyw do takiego guiderka ( 30/135).

No i jeszcze jedno- kapitalne znaczenie dla działania ma ustawienie na Polaris. I tu jest zonk, bo OBIEKTYW MUSI BYĆ IDEALNIE W OSI OBROTU RA!. Fabian to osiągnął trzymając aparat za obiektyw- i ma 100% osiowości. W naszych rozwiązaniach już to takie łatwe nie jest, przynajmniej z moimi obiektywami.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

@TomaszBRzecz nie jest prosta. Najtrudniej jest dopasować i wykonać mocowanie aparatu na tej kołysce, bo to w praktyce powinno być pod konkretny obiektyw robione. Inne rozwiązania mogą nie gwarantować prawidłowego działania montażu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Pewnie tak, ale jeszcze dochodzi kwestia wyważenia w osi DEC. Ponieważ jest to dość proste urządzenie to wymaga sporej uwagi w duperełach żeby dobrze działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wessel napisał:

No i gites, ale... ten samonapinacz przeszkadza w ruchu aparatu poniżej równika niebieskiego! Aparat się oprze. Nie boisz się o to?

Co do ustawiania to ja celowo się zapytałem, bo jakoś nie chciało mi się leżeć na ziemi i po prostu podłączyłem laptopa. Włączyłem Canona do MAxima i miałem i krzyż na środku i wygodnie na fotelu sobie posiedziałem :)

Ładne masz te pokrętła na śrubach, zrobię sobie czerwone ( mam akurat tak filament założony) :)

Obejrzyj sobie to :) Wyczaiłem dobry obiektyw do takiego guiderka ( 30/135).

No i jeszcze jedno- kapitalne znaczenie dla działania ma ustawienie na Polaris. I tu jest zonk, bo OBIEKTYW MUSI BYĆ IDEALNIE W OSI OBROTU RA!. Fabian to osiągnął trzymając aparat za obiektyw- i ma 100% osiowości. W naszych rozwiązaniach już to takie łatwe nie jest, przynajmniej z moimi obiektywami.

Przy większych obiektywach, na pewno pasek będzie przeszkadzał. U mnie do ogniskowej 70mm przechodzi pod paskiem. Jednak rodzi to taki problem że pasek w pewnym momencie i tak będzie zakrywał pole widzenia więc mój pomysł był dobry jak widzisz tylko przez chwilę :g:

 

Co do osiowości obiektywu względem osi obrotu RA to jest niestety kluczowa sprawa. Zauważyłem to przy ustawianiu na biegun. Też się zastanawiam nad tym czy nie zmienić tego łoża na obejmę.

 

Z tymi nóżkami jest OK, tylko że trzeba tam coś pod spód podkleić (może jakieś gumki), bo w moim przypadku cały tracker jeździł po stole.

Znajomy posiadził całego trackera na porządnym statywie Manfrotto i nie ma problemu ale ja jeszcze nie dorobiłem się solidnej podstawy, więc na ostatnią sesję w teren pojechałem z krzesełkiem :haha: 

Sprawdziłem dziś połączenie z Maximiem i Stellarium i u mnie też działa. Mój znajomy jest zawsze dwa kroki przede mną,  więc u niego całość śmiga już pod kontrolą tabletu z Windowsem 10. Udało mu się wrzucić Maxima i Stellarium, więc będzie co testować jak pogoda się pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

No to super. Ja na tym łożu do aparatu zrobiłem podparcie półkoliste i planuję obejmę z góry na obiektyw. No ale jak go ustatwić żeby był idealnie w osi? Na razie nie mam pomysła, no chyba że na zaparkowanym montażu wycelować go z jakiejś podpórki w daleki komin i tak jak się ustawia lunetki biegunowe obracać i poprawiać.

Pokazałbyś jak on rozwiązał to mocowanie na Manfortto?

Ja mam moduł   BT do Arduino, ale jeszcze go nie uruchomiłem

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!
To ja jestem tym Coyotowym znajomym z tarckerem na Manfrotto :D
Nie zabijcie mnie śmiechem ale mocowanie jest prototypem na kawałku deski pomalowanym przez Małążonkę na czarno (bo brzydko było ;-) )

W desce wyszarpałem dziurę żeby ramiona trackera o nią nie zawadzały:
20200503_221830.thumb.jpg.0d372677d035cdf7226b4dfed7c1da79.jpg

Od spodu przykręciłem wydrukowaną z PET-G stopkę do Manfrotto:
20200503_221930.thumb.jpg.6db58662602a15c91a19a3c79ddb10d1.jpg

20200503_221839.thumb.jpg.d0507d4e25c8c8eb50673cb6db7693a4.jpg

Na głowicy 808RC4 i nogach 055XPROB trzyma się elegancko i prowadzi D7200 z 24-70/2,8
Dodatkowo na nogach wykombinowałem różne "trzymadła" na osprzęt:
- koszyczek wężyk do Nikona
- podstawkę na steronik
- podstawkę pod tablet
- kulowe mocowanie lasera

To mocowanie lasera bardzo ułatwia ustawienie na polarną. Zapinam laser, włączam i podświetlam nią Polarną. Laser ciągle ją oświetla a ja zmieniam położenie trackera na głowicy i jakoś to leci ;-)

20200503_222012.thumb.jpg.ce59d61ec4cdcfd970eccec4a0be7dc4.jpg20200503_222007.thumb.jpg.ad7dcb00e865036f07f3e34823db2f1e.jpg

Jeśli chodzi o Wasze obawy co do osiowości obiektywu to planuję trochę podwyższyć ten delikatny próg na końcu podstawy aparatu. Dzięki tamu Aparat będzie o niego oparty i osiowość powinna być zachowana. Już teraz jest całkiem fajnie bo jest jakiś punkt odniesienia.
(te gluty na wszystkim to klej na gorąco który stanowi idealną warstwę antypoślizgową ;-) )

 

20200503_222046.thumb.jpg.751e852358fd4ab47475a8dde65939ef.jpg

 

Dominik wspominał jeszcze o tablecie z Win10 który wykorzystuje do sterowania i ustawiana na Polara i focusa. Jak na razie jest to świetne rozwiązanie. Działa Stellarium, Maxim i świetny do astro Digicamcontrol. Kapitalnie można ustawić focus i całą sesję.

 

Następny krok to Bluetooth (jak dojedzie z Chin) a póki co foty już jakieś robi :-)

wola_small.jpg.208e894f04e4a78dd4f9c28f9581ee0e.jpg

Pozdrowienia,

Tomek

 

 

 

Edytowane przez tomekfsx1
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Tomek, BT kosztuje grosze w Botladzie w Polsce :)

Ja chyba jutro popracuję nad mocowaniem Wirusa na szacownym statywie Berlebach :), przy czym zakładam ,że to ma mi dać stabilną poziomą powierzchnię na której postawię i zabezpieczę Wirusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wessel napisał:

Tomek, BT kosztuje grosze w Botladzie w Polsce :)

Ja chyba jutro popracuję nad mocowaniem Wirusa na szacownym statywie Berlebach :), przy czym zakładam ,że to ma mi dać stabilną poziomą powierzchnię na której postawię i zabezpieczę Wirusa.

Przy kilku sztukach różnica jest dość duża  ;-)

Na berlebachu to go nic nie ruszy. Ja wykorzystałem Manfrotka bo jest lekki i mobilny a poza tym był na stanie w domu ;-) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Tego poniżej niech nie czytają przyszli posiadacze Astrotrackera czy Wirusa, którzy chcą go używać jako lekki napęd mobilny. Niech go stawiają na stole albo jeszcze lepiej na kamiennym tarasie na Krecie albo w Chorwacji.

To rozwiązanie dla zaawansowanych wiekowo ( czyli mnie), nie lubiących się schylać ( czyli ja) i leniwych ( też ja)

Najpierw wydrukowałem trzy antynóżki:

 

Antynozka.jpg.0b9dd3eba047d01b9b709e35f51b07b6.jpg

Potem przykręciłem je na desce, a deskę do statywu centralną śrubą fi 10. Statyw Berlebach UNI 8 Reinforced, nośność 40 kg :)

stolik.thumb.jpg.480dbd6fe1ed6965f18ff548cf4b8b78.jpg

 

I na tym postawiłem Trackera vel WIrusa. Jeszcze tylko jakieś zabezpieczenie przed upadkiem i będzie super.

 

1337495462_wirusnastoliku.thumb.jpg.107fa7ce43c23d641e1a4ccce8edc518.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Widziałem gdzieś Twojego kota :) jeszcze Cię nie nauczył oglądać odwróconych zdjęć?  :)

A tak na serio- czy ta ma jakieś znaczenie? Uznałem że w ten sposób łatwiej jest operować aparatem, pokrętłami do góry.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie ma większe możliwości- GoTo, możliwość pełnego guidingu. Jest tańszy. Pozostaje kwestia pomiaru dokładności, na razie koledzy pokazali już trochę..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. 

 

Elektronika i funkcjonalność przez nią realizowana to stosunkowo przewidywalna sprawa. Mnie w szczególności interesuje sprawność mechaniczna a szczególnie:

 

1) podatność na wibracje

2) szybkość wygaszania wibracji

3) powtarzalność ruchu tzn. czy startując z punktu x i przechodząc przez 3 różne punkty po ponownym nastawieniu na x sprzęt wraca do początkowej pozycji

 

[pytam bo mam drukarkę i strasznie mnie kusi zbudowanie czegoś takiego]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podatność na wibracje jest spora, bo to nie jest zwarta konstrukcja i do tego z mało elastycznych- ale jednak elastycznych - elementów. No ale zakładam że nie będzie uzywany w czasie wichury i trzęsienia ziemi. Tu więcej koledzy mogą powiedzieć. Ja jestem przed testami pod niebem

2. J.W.

3. To są silniki krokowe i paski zębate, poślizg zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba procedura ustawiania na Polaris. Jest żywcem przeniesiona ze "starszego brata" z mojego parku maszynowego czyli montażu ASA DDM 60 :)

Można to robić z DSLR ktory ma "live mode" albo z komputera - ja wolę to drugie rozwiązanie bo nie wymaga sprawności kontorsjonisty :)

1. Ustawiamy zaparkowany montaż na Polaris w taki sposób,że jest ona na środku pola widzenia.  Canony maja taką opcję- siatkę włączaną z menu, jak korzystam z Maxima i mam krzyż włączony.

2. Wprowadzamy HA ( kąt godzinowy określający położenie Polaris - ten parametr podaje praktycznie każda aplikacja pokazująca położenie Polaris na okręgach w lunetce biegunowej), dajemy funkcję GoTo Polaris.

3. Ponownie sprowadzamy Polaris na środek krzyża, ale tym razem wykorzystując 3 śruby podstawy montażu.

4. I już :)

Kluczowej jest umieszczenie osi obiektywu DOKŁADNIE w osi obrotu RA. W tym celu twórca projektu łapie obejmą za obiektyw, no ale nie wszystkie obiektywy mają taką możliwość. Stąd konstrukcja takiej kołyski jak moja i kolegów, no ale ustawienie osi jest tu problematyczne.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.