Skocz do zawartości

Zderzenia galaktyk


Rekomendowane odpowiedzi

Okej , jeszcze jedna do weryfikacji : Galaktyka NGC 4651 znajduje się w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki.

Jest to galaktyka z aktywnym jądrem typu LINER[2].

Średnica tej galaktyki wynosi około 50 000 lat świetlnych. W odległości dalszych 50 000 lat świetlnych poza dyskiem galaktycznym NGC 4651 znajduje się słaba otoczka przypominająca kształtem parasol, stąd też galaktyka bywa nazywana Galaktyką Parasol. Struktura ta składa się ze strumieni gwiazd wyrwanych grawitacyjnie z mniejszej galaktyki satelitarnej, która ostatecznie została rozerwana[1].

W galaktyce tej zaobserwowano supernowe SN 1987K i SN 2006my[4].   Info co prawda z wiki ale lepsze niz nic

zdjęcie parasol.PNG

umbrella.PNG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij sobie w google grafika hasła nazwa obiektu + słowo "sketch". Zobaczysz jak mniej więcej będzie wyglądać obiekt. 

A najlepiej odszukaj je na niebie. Większość mocno odbiega wyglądem od zdjęć (nke tylko kolor ale i detal).

 

Jakie obiekty już widziałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, astrokarol napisał:

Jakie obiekty już widziałeś ?

Zderzeń galaktyk jeszcze nie widziałem, z galaktyk w ogóle u mnie słabo. Dopiero widziałem ledwo widoczny zarys andromedy, a tak poza tym widziałem w bardzo dobrych warunkach: Wielką Mgławicę Oriona, jeszcze jedną malutką która nie miała jakiejś konkretnej nazwy w stellarium, tarcze planet: wenus, mars, saturn a poza tym w pełnej krasie księżyc. Dopiero działam w astronomii 2 lata, a od kilku miesięcy mam dobsona 10 "sky watcher flex tube. wWześniej obserwowałem przez : Bressier Messer 80/640, bardzo mi się podobał ale doszedłem do wniosku że zbiera za mało światła

 

Edytowane przez Jan Astralbreeze
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem parę 4485 i 4490 w refraktorze 120/600 i wyglądały bardzo zacnie. Wyraźnie widać było, że obie galaktyki są lekko przyklejone do siebie. Ale to było w bardzo dobrych warunkach pod białoruską granicą, bardzo mocne 3 Bortle'a. Z drugiej strony masz do dyspozycji 10", więc nawet na typowej mazowieckiej miejscówce też powinien to być fajny widok.

 

Kolejna para warta zaobserwowania to Galaktyka Czułki (NGC 4038 i 4039). Obserwowaliśmy ją z @PiotrTheUniverse na tej samej miejscówce, co właśnie 4485 i 4490. Z tego co pamiętam, to w 8" widać było delikatnie kształt obu galaktyk, ale to było na sam koniec bardzo mroźnej sesji obserwacyjnej i bardziej trząsłem się z zimna niż byłem w stanie skupić się na tym co widzę :)

 

Tego Parasola nie widziałem, ale podejrzewam, że zobaczysz tylko środek. Takie detale jak delikatny strumień gwiazd na obrzeżach galaktyki są nieosiągalne wizualnie przez amatorski sprzęt.

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Parasola - widziałem Syntą 8. 

 

"Nie za wielka, trochę nieregularna, kolista mgiełka, z jaśniejszym, większym środkowym obszarem. Zgodnie z obserwacją/przewidywaniem – galaktyka spiralna."

 

Tyle wywnioskowałem z widoku - nie wiedząc wówczas, na co dokładnie patrzę, 

 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Astrobonq napisał:

Ale to było w bardzo dobrych warunkach pod białoruską granicą, bardzo mocne 3 Bortle'a.

 

58 minut temu, Astrobonq napisał:

Kolejna para warta zaobserwowania to Galaktyka Czułki (NGC 4038 i 4039). Obserwowaliśmy ją z @PiotrTheUniverse na tej samej miejscówce, co właśnie 4485 i 4490.

Z tego co sprawdziłem na stellarium,Czułki są już chyba nieco trudniejszym obiektem, ale też będę miał dosyć dobre warunki, więc może się poszczęści

czułki.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże znaczenie przy tych ulotnych mgiełkach będzie miała wilgotność powietrza. Z tego co patrzę w prognozę to będzie nieźle. No i użyty okular.Chyba pierwsze skrzypce będzie tutaj grała transmisja...

Ostatnio wygrzebałem na Cloudynights testy robione przez bodajże francuskie pisemko astronomiczne (jak znajdę to podrzucę linka) tylko pod względem przepustowości światła. Pamiętam pierwsze trzy pozycje

1.Delos

2.Ethos

3.Pentax XW

Co ciekawe nie było tam Explore scientific. Stawkę zamykał (na szóstym chyba) Meade 5000 UWA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A znalazł się w tym rankingu orion lantanowy :( ? Bo na niego się zapatruję, ktoś pisał że jakość pod względem likwidacji aberracji i korekcji innych niedomagań, jak również ogólnej jakości obrazu porównywalny do serii Tele vue Delite ,

24 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Stawkę zamykał (na szóstym chyba) Meade 5000 UWA. 

Testowałem Meade 5,5 mm, coś było z nim nie tak , i potem wymieniłem własnie na omegon panorama 10 mm, może założę osobny temat dla tego okularku, do zobaczenia tam! Chyba że ktoś jeszcze tutaj coś doda to będziemy kontynuować w 2 miejscach

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

A znalazł się w tym rankingu orion lantanowy :( ? Bo na niego się zapatruję, ktoś pisał że jakość pod względem likwidacji aberracji i korekcji innych niedomagań, jak również ogólnej jakości obrazu porównywalny do serii Tele vue Delite ,

Testowałem Meade 5,5 mm, coś było z nim nie tak , i potem wymieniłem własnie na omegon panorama 10 mm, może założę osobny temat dla tego okularku, do zobaczenia tam! Chyba że ktoś jeszcze tutaj coś doda to będziemy kontynuować w 2 miejscach

No właśnie nie. Ten orion swego czasu bym u mnie na liście zainteresowań. Szczerze to nie znalazłem o nim wiele opinii. Jeśli gdzieś znalazłeś że go równają do TV Delite to nie wiem czy temu wierzyć:g:. Mam fajny test gdzie Delite jest naprawdę wysoko oceniony. Zaraz znajdę i dam link. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mariusz Psut napisał:

No właśnie nie. Ten orion swego czasu bym u mnie na liście zainteresowań. Szczerze to nie znalazłem o nim wiele opinii. Jeśli gdzieś znalazłeś że go równają do TV Delite to nie wiem czy temu wierzyć:g:. Mam fajny test gdzie Delite jest naprawdę wysoko oceniony. Zaraz znajdę i dam link. 

Szkoda, ale cóż delite w interesującej mnie ogniskowej jest mniej więcej takiej samej ceny więc ewentualnie zdecyduję się na niego, ale jeszcze poszperam , założyłem temat dla tego orionka , może ktoś dostarczy jakiś nowych informacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Szkoda, ale cóż delite w interesującej mnie ogniskowej jest mniej więcej takiej samej ceny więc ewentualnie zdecyduję się na niego, ale jeszcze poszperam , założyłem temat dla tego orionka , może ktoś dostarczy jakiś nowych informacji

Tylko że Delite to 62° a Orion 80°

Coś za coś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 26.03.2020 o 15:18, Astrobonq napisał:

Kolejna para warta zaobserwowania to Galaktyka Czułki (NGC 4038 i 4039). Obserwowaliśmy ją z @PiotrTheUniverse na tej samej miejscówce, co właśnie 4485 i 4490. Z tego co pamiętam, to w 8" widać było delikatnie kształt obu galaktyk, ale to było na sam koniec bardzo mroźnej sesji obserwacyjnej i bardziej trząsłem się z zimna niż byłem w stanie skupić się na tym co widzę :)

 

W dniu 26.03.2020 o 16:21, Jan Astralbreeze napisał:

 

Z tego co sprawdziłem na stellarium,Czułki są już chyba nieco trudniejszym obiektem, ale też będę miał dosyć dobre warunki, więc może się poszczęści

Ja swoją Syntą 10" walczyłem ostatnio z Czułkami pod niebem 21,28 (wg. Light Pollution Map) przy raczej dobrych warunkach ale przyznam szczerze, że nawet nie zdołałem ich wyzerkać - z góry mówię, że jestem pewien, że dobrze wycelowałem :D

Odnośnie jasności w mag. podawanych przez Stellarium - nie zawsze sugerowałbym się tym co tam napiszą, ponieważ czasami te jasności podane są dla innych zakresów, przeważnie B, podczas gdy ludzkiemu oku najlepiej odpowiada zakres V

Edytowane przez lukaskot779
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei NGC4485 i NGC4490 śmiało możesz próbować :icon_wink: kiedyś je widziałem i to pod gorszym niebem. Można było dostrzec bardzo delikatne zniekształcenie tej większej, a zaraz obok przyklejona druga, znacznie mniejsza galaktyka ale tu już trzeba było stosować większe powiększenia żeby zauważyć tą deformację jako że galaktyka ta ma zaledwie 2'

Edytowane przez lukaskot779
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej mam jeszcze jedną, ale to już prędzej dla większych teleskopów  bo żeby dostrzec niewielkie szczegóły trzeba co najmniej 200x powiększenia(pierwsze zdjęcie) a żeby zobaczyć troche więcej trzeba z 400x ( drugie zdjęcie) , a tutaj informacja z wiki:

NGC 3690 (również Arp 299 lub Markarian 171) – para zderzających się galaktyk znajdująca się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Została odkryta 18 marca 1790 roku przez Williama Herschela[2]. Jest odległa około 150 milionów lat świetlnych od Ziemi[3]. Zderzające się galaktyki noszą też indywidualne oznaczenia PGC 35321 i PGC 35326[2].

700 milionów lat temu doszło do bliskiego spotkania galaktyk. W wyniku tej interakcji system przeszedł gwałtowny proces formowania nowych gwiazd[3]. W NGC 3690 zaobserwowano siedem supernowych: SN 1992bu, SN 1993G, SN 1998T, SN 1999D, SN 2005U, SN 2010O oraz SN 2010P.

W pobliżu tej pary znajduje się mała galaktyka eliptyczna IC 694.

zderzenie 1.PNG

zderzenie 2.PNG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internecie w wielu źródłach podają 11mag, a rozmiar 2,5' czyli całkiem przyzwoicie - 2x więcej niż M57, więc moim zdaniem 200x zdecydowanie wystarczy, a podgląd w Stellarium tylko się taki wydaje jako że masz 80st pole okularu i program automatycznie zmniejsza wyświetlany obraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Znalazłem informacje o kolejnym, jak coś znowu będzie to będę wrzucał. A nuż komuś się przyda ten temat właśnie do zapoznania się z możliwymi do zobaczenia zderzeniami, na co mam nadzieje.

NGC 2623 (również PGC 24288, UGC 4509 lub Arp 243) – zderzenie galaktyk spiralnych (Sb/P), znajdujących się w gwiazdozbiorze Raka  w odległości około 250 milionów lat świetlnych od Ziemi. NGC 2623 odkrył Édouard Jean-Marie Stephan 19 stycznia 1885 roku[3]. Obiekt ten ma około 50 000 lat świetlnych średnicy[1].

NGC 2623 tworzą dwie mocno splecione galaktyki niegdyś spiralne. Jądra obu galaktyk połączyły się, tworząc jedno aktywne jądro galaktyki. Powstawanie nowych gwiazd odbywa się właśnie wokół tego jądra, wzdłuż rozciągniętych ramion spiralnych, gdzie utworzyły się gromady jasnych, niebieskich gwiazd. Proces zderzenia obu galaktyk może trwać od setek milionów lat, w czasie których doszło do kilku zbliżeń obu galaktyk[1].

W NGC 2623 zaobserwowano supernową SN 1999gd[4].

Pierwsze zdjęcie widok przy powiększeniu 400 x , drugie zdjęcie przez teleskop Hubbla

ngc 2623.PNG

ngc 2623 2.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, shiryu napisał:

a widziałeś jakąkolwiek galaktykę swoim teleskopem (poza drogą mleczną i m31)?

prawdopodobnie się zdziwisz, a potem zrozumiesz...

 

Tak, poza m31 , widziałem Virgo galaxy , galaktykę w gwiazdozbiorze panny i galaktykę bode'go. Nie wiem co miałoby mnie zdziwić... to że nie będę miał obrazu takiego jak w teleskopie Hubbla ? Wiem o tym zanim zacząłem przygodę z astronomią. To że przez okular będę widział widział galaktyki jako szare dymki bez kolorów ? O tym też wiem. Proszę bezpodstawnie nie zgadywać jakie doświadczenie ma druga osoba bo jest to bezsensowne, obraźliwe i irytujące.

Temat ten istnieje po to aby zestawić część sensownych i będących w zasięgu amatorskich teleskopów zderzeń galaktyk, nie są to obiekty łatwe do znalezienia i mam tego świadomość. Nie wrzucam obiektów które wymagają powiększenia 1000x czyli takich do których potrzebujesz teleskopu z obserwatorium astronomicznego

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Nie wrzucam obiektów które wymagają powiększenia 1000x

Akurat powiększenie ma dużo mniejsze znaczenie w dostrzeganiu obiektów niż powierzchnia zbiorcza instrumentu, źrenica wyjściowa ale zapewne o tym wiesz. 

 

Jeśli celem tematu jest to co wyżej piszesz to takich obiektów jest mnóstwo. I tak galaktyk fizycznie zderzających się jak i pozornie. Szczególnie teraz gdy na niebie jest Panna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest ich sporo, w obecnej porze roku obserwacje galaktyk i zderzeń prowadziłem zwykle o godzinie 21 30 - 23 00 . I tutaj jest rzecz której nie wiem i o którą chciałbym się zapytać. Czy jest lepsza godzina w nocy do obserwacji, o której jest najciemniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Faktycznie jest ich sporo, w obecnej porze roku obserwacje galaktyk i zderzeń prowadziłem zwykle o godzinie 21 30 - 23 00 . I tutaj jest rzecz której nie wiem i o którą chciałbym się zapytać. Czy jest lepsza godzina w nocy do obserwacji, o której jest najciemniej

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Noc_astronomiczna

Nie wiem jednak czy to jedyny czynnik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.