Skocz do zawartości

Zderzenia galaktyk


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Posiadam teleskop dobson 10 ", seeing w skali 1-7 , gdzie 1 to najgorszy a 7 najlepszy dałbym 4,5(wieś na mazowszu), okulary przewidziane do obserwacji:, gso super view 30 mm ,  omegon panorama 10 mm , mam również nieco słabszej jakości zoom 21-7mm i okulary z zestawu z teleskopem ploesle 25, 10 mm.

Pytanie jest czy obecnie są jakieś w miarę dobrze widoczne zderzenia galaktyk które mógłbym zaobserwować moim sprzętem w zadanych warunkach?

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nic spektakularnego nie ma. Będzie fajne zderzenie z Galaktyką Andromedy, ale trzeba jeszcze poczekać... ;)

 

A na poważnie: w obserwacjach wizualnych galaktyk zawsze będziesz miał tylko mgiełki. Zderzające się galaktyki ciekawie wyglądają tylko na zdjęciach.

Edytowane przez dobrychemik
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero od kilku miesięcy mam nieco większy teleskop, i dopiero zaczynam się zapoznawać z dsami, znalazłem w stellarium takie obiekty jak "zderzenia galaktyk" i byłem ciekaw czy da się je oglądać , liczyłem na odpowiedź co prawda nie od klauna, tak ja  wiem że andromeda zderzy się z naszą galaktyką , ale na pewno nie za 5 minut ani jutro tylko za 3,75 mld lat, jak szanowny kolega dożyje i prześle jakieś fotki to będzie nieźle...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniżenie przepraszam za niewinny żarcik. Nie sądziłem że od razu stanę się z tego powodu klaunem. By pierwszą część wypowiedzi traktować z przymrużeniem oka dałem nawet stosowną emotkę...

 

Ad rem: nigdy w obserwacjach wizualnych nie zbliżysz się nawet do tego, co pokazują zdjęcia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc pierwsze słyszę że można obserwować zderzenia galaktyk amatorskim teleskopem:g:

Drogi Janku w obserwacjach DSO myślę że ważniejsze od seeingu będzie jakość twojego nieba. Sprawdź na mapie zaświetlenia Polski jaki masz współczynnik SQM. Im wyższy tym lepiej. Ja mam 20,89 czyli szału nie ma więc skupiam się na Księżycu, planetach i gromadach. Najlepszy z twoich okularów do DS to ten 10mm Omegonik zdaje się. Spróbuj nim zapolować na galaktyki. Zwłaszcza te jasne i oczywiste jak M33 M81, 82,101. Panna zaczyna się podnosić a tam jest Łańcuch Markariana. Andromedę w GSO 30mm.

A najlepiej dokup sobie okular 13-14mm 100° i z tym 10mm masz wspaniałą parkę na DS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również przepraszam pana "dobrychemik", może trochę przesadziłem, niemniej większość osób jakie zadają państwu tutaj tego typu pytania są amatorami i moim skromnym zdaniem nie ma potrzeby uwypuklać tego faktu, by delikwenta nie zniechęcać, życzę zdrowia zwłaszcza w tym nieprzyjemnym okresie.  

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:
3 minuty temu, Jan Astralbreeze napisał:

A wracając do tematu mam tutaj kolejny obiekt tym razem ze stellarium

zderzenie.PNG

To klasyk:D

Ten pomost jednak trudno zobaczyć. 

Zobaczę co da się zrobić, ale to jest widok z okularu 6mm ,  jeszcze nie mam tego lantanowego o którym mówiłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, dobrychemik napisał:

Ad rem: nigdy w obserwacjach wizualnych nie zbliżysz się nawet do tego, co pokazują zdjęcia.

Nieno ja wiem że obserwując przez teleskop widać przeważnie na szaro, a te ikoniczne, bajeranckie zdjęcia są robione przez długie naświetlenia kamerkami, a potem obrabiane w programach,  dlatego napisałem takie zdjęcie ale w odcieniach szarości

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Zobaczę co da się zrobić, ale to jest widok z okularu 6mm ,  jeszcze nie mam tego lantanowego o którym mówiłem :(

Ta dziesiątka 100° chyba będzie lepsza. 125× i źw 2

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kombinuj-licz napisał:

Aż tak źle nie jest :-) 10 calami pod dobrym niebem na pewno da sie zobaczyć zderzenie z udziałem M51 :-)

M51 i NGC 5195 tylko pozornie się stykają. W rzeczywistości obie galaktyki znajdują się w rożnej odległości od Ziemi. Wg. Sky Safari różnica ta wynosi ok 3 mln lat świetlnych.

 

Ciekawy pod tym względem jest katalog Hicksona w którym znajdują się bardzo ciasne grupy grawitacyjnie ze sobą powiązanych galaktyk. Niektóre z nich są w trakcie zderzenia i 10” pod ciemnym niebem powinno co nieco pokazać.


Najłatwiejszy w katalogu i obecnie dostępny jest chyba Hickson 44 w Lwie, który obserwowałem wczoraj w 8”. Co prawda nic się tam ze sobą jeszcze nie zderza, ale widok 4 galaktyk obok siebie i tak jest ciekawy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Drogi Janku w obserwacjach DSO myślę że ważniejsze od seeingu będzie jakość twojego nieba. Sprawdź na mapie zaświetlenia Polski jaki masz współczynnik SQM.

Ja obserwuję w 2 miejscach w Warszawie , wtedy skupiam się na księżycu i obecnie na Wenus, i na wsi 50 km od Warszawy gdzie szukam dsów, ale masz racje, jeszcze sprawdzę te współczynniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

nie ma potrzeby uwypuklać tego faktu, by delikwenta nie zniechęcać

 

 

Tak, takich obiektów zderzających się, lub (przynajmniej pozornie) do siebie zbliżających - jest wbrew pozorom na niebie niemało - i to nawet w zasięgu mniejszej od Twojej Synty - 8. Mam na myśli te, które po prostu są ciekawe. Ciężko mi stwierdzić, czy niebo, którym "dysponujesz" będzie wystarczające. Jeżeli jednak "wkręcą" Cię jaśniejsze galaktyki, które na pewno możesz oglądać u siebie - wszystko w swoim czasie:) Nie będą to zdjęcia - ale jak dla mnie - i dla wielu - intrygujące obrazy. Zacznij sobie od ww galaktyki Wir, Messierów 81/82, czy galaktyki Igły lub Trypletu Lwa. Udanych łowów! 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Udanych łowów! 

Dziękuję, wzajemnie, szczerze mówiąc ostatnio miałem bardzo dobre warunki do obserwacji  m31 na działce, ale akurat na północno-zachodnim krańcu działki mamy wysokie drzewa.. więc się nie udało,  będę miał jeszcze jedno miejsce do obserwacji w Bukowinie Tatrzańskiej za kilka miesięcy, może wtedy mi się poszczęści do galaktyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Sprawdź na mapie zaświetlenia Polski jaki masz współczynnik SQM

Sprawdziłem i mam 21,20 dla wsi koło Kołbieli, 50 km od warszawy, dziwne bo identyczne jest dla drugiego miejsca gdzie obserwowałem w Bukowinie Tatrzańskiej, wydawało mi się że tam jest znacznie lepiej niż w Mazowszu pod tym względem ale chyba sąsiedztwo zakopanego robi swoje :( Jedyne poza tym  co znalazłem przydatnego to niezwiązane z zaświetleniem ale z zachmurzeniem https://pl.sat24.com/pl/pl/infraPolair ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jan Astralbreeze napisał:

Sprawdziłem i mam 21,20 dla wsi koło Kołbieli

Od takiego nieba zaczyna się robić ciekawie - jeśli chodzi o obserwacje obiektów DS. Najlepiej celować w okolice w miarę blisko zenitu (a tam pełno teraz galaktyk). A gdy skończy się kwarantanna i ...białe noce od maja do lipca - można się pokusić o wyjazd w stronę Stoczka Łukowskiego (atestowałem, wspólnie z kilkoma forumowiczami)  i zyskuje się z 1 - 1,5 magnitudo, więc i widoczność / detale niektórych galaktyk.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Astrobonq napisał:

M51 i NGC 5195 tylko pozornie się stykają. W rzeczywistości obie galaktyki znajdują się w rożnej odległości od Ziemi. Wg. Sky Safari różnica ta wynosi ok 3 mln lat świetlnych.

Wikipedia to nie źródło, no ale może zacytuję:

"Towarzysz Galaktyki Wir, galaktyka NGC 5195, znajduje się na końcu jednego z ramion galaktyki Wir i należy do galaktyk soczewkowatych. W rzeczywistości galaktyka satelicka znajduje się w przestrzeni nieco za M51. Galaktyki te oddziałują ze sobą grawitacyjnie, obie stanowią obiekt Arp 85 w Atlasie Osobliwych Galaktyk Haltona Arpa. Pod wpływem przyciągania NGC 5195 jedno z ramion M51 zostało rozciągnięte w przestrzeni. W przyszłości NGC 5195 zostanie całkowicie pochłonięta."

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kombinuj-licz napisał:

Wikipedia to nie źródło, no ale może zacytuję:

"Towarzysz Galaktyki Wir, galaktyka NGC 5195, znajduje się na końcu jednego z ramion galaktyki Wir i należy do galaktyk soczewkowatych. W rzeczywistości galaktyka satelicka znajduje się w przestrzeni nieco za M51. Galaktyki te oddziałują ze sobą grawitacyjnie, obie stanowią obiekt Arp 85 w Atlasie Osobliwych Galaktyk Haltona Arpa. Pod wpływem przyciągania NGC 5195 jedno z ramion M51 zostało rozciągnięte w przestrzeni. W przyszłości NGC 5195 zostanie całkowicie pochłonięta."

Some astronomers think that the Whirlpool’s arms are particularly prominent because of the effects of a close encounter with NGC 5195, the small, yellowish galaxy at the outermost tip of one of the arms. The compact galaxy appears to be tugging on the arm, the tidal forces from which trigger new star formation. Hubble’s clear view shows that NGC 5195 is passing behind M51. The small galaxy has been gliding past the Whirlpool for hundreds of millions of years.

 

Źródło: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/messier-51-the-whirlpool-galaxy

 

Początek tego fragmentu wskazywałby, że w środowisku astronomicznym nie ma jednomyślności co do tego, czy obie galaktyki obecnie ze sobą oddziałują. A przynajmniej ja to tak rozumiem. Z kolei katalog Arpa został wydany w 1966 roku, więc od tego czasu wiedza na ten temat się co nieco zaktualizowała. Swoją drogą ciekawy temat, żeby jeszcze więcej informacji poszukać :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Jakkolwiek by nie było z tym "zderzeniem" to wizualnie dla nas są połączone. O ile uda się to dostrzec. 

 

16 godzin temu, Jan Astralbreeze napisał:

To klasyk:D

Ten pomost jednak trudno zobaczyć. 

Dobrze byłoby go zobaczyć, nawet w formie szarawego pasemka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak udało mi się znaleźć jeszcze jedno sensowne zderzenie dostępne dla amatorskich teleskopów dla obecnego nieba:   ,  (pierwsze zdjęcie )  w stellarium w powiększeniu 200-krotnym , (drugie zdjęcie )widok  w Hubblu , a tutaj opis z Uranii:

"Już będące blisko siebie, NGC 4485 i NGC 4490 zaczynają się od siebie oddalać, w znacznie zmienionych w stosunku do pierwotnych postaciach. Wciąż zaangażowana w destrukcyjny, ale twórczy taniec, siła grawitacji między nimi nadal wypacza każdą z nich nierozpoznawalnie, jednocześnie tworząc warunki dla ogromnych obszarów gwiazdotwórczych.

Te galaktyczne przeciągania liny spowodowały powstanie strumienia materii o długości około 25 000 lat świetlnych, który łączy obydwie galaktyki. Strumień składa się z jasnych węzłów i ogromnych kieszeni gazowych regionów, a także ogromnych obszarów gwiazdotwórczych, w których rodzą się młode, masywne, niebieskie gwiazdy. Jednak, te krótko żyjące gwiazdy szybko wyczerpują paliwo i kończą życie w dramatycznych eksplozjach. Podczas, gdy takie zdarzenie często wydaje się być destrukcyjne, wzbogaca ono także kosmiczne środowisko ciężkimi pierwiastkami i dostarcza nową materię, tworząc nową generację gwiazd.

W NGC 4485 są teraz widoczne dwa różne regiony; po lewej stronie są wskazówki dotyczące poprzedniej struktury spiralnej galaktyki, która w pewnej chwili uległa „normalnej” ewolucji galaktycznej. Z prawej strony obrazu widać rozerwany fragment galaktyki w kierunku większego sąsiada, wybuchający gorącymi, niebieskimi gwiazdami i strumieniami pyłu i gazu."

Opracowanie:
Agnieszka Nowak         Z artykułu https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/hubble-obserwuje-tworcze-zniszczenie-zderzajacych-sie-galaktyk

pierwsze zdjęcie.PNG

drugie zdjęcie.PNG

Edytowane przez Jan Astralbreeze
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.