Jump to content
 • 0

Wenus i spajki (?)


Question

Nie wiem czy to normalne ale podczas obserwacji Wenus widoczne są spajki (?) a przynajmniej 4 wychodzące z niej kreski. Do tego cała planeta bardzo jasna - ale jestem w stanie zauważyć fazę. 

 

Owe "kreski" to normalna sprawa przy Newtonach (korzystam z GSO 8) czy jakaś wada? 

Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Jak najbardziej to normalne. Spajki od Wenus są grube, takie jak rozmiar planety i przez to mniej wyraźne niż od gwiazd (dlatego na zdjęciach raczej ich nie widać, chyba że długo naświetlone). Zasadniczo wszystko generuje w newtonie spajki, nawet Księżyc :) Tylko że te od Księżyca są już tak szerokie że nie da się tego zauważyć, ale jest to przyczyna lekkiego obniżenia kontrastu względem np teleskopu SCT.

 

Mówiąc ściśle - każdy punkt światła widoczny w newtonie generuje spajki. Gwiazda jest jednym punktem, dlatego spajki są cienkie. A Wenus to tak jakby bardzo dużo punktów rozłożonych na jej tarczy.

 

DSC_0389.jpg.19623cedcfb9a5459f3f59e129b5f109.jpg

Znalazłem nawet jakieś moje stare zdjęcie prześwietlonego Jowisza, gdzie widać doskonale spajki :) Co ciekawe, na spajku widać nawet pociemnienie w miejscu, gdzie biegnie pas na Jowiszu - ten obszar jest ciemniejszy, więc generuje słabszy fragment spajka.

 

A na za dużą jasność Wenus proponuję filtr polaryzacyjny, ND, albo jakiś barwny czerwony jak masz.

Link to post
Share on other sites
 • 0
2 minuty temu, Bezel napisał:

Ok, czyli tak jak myślałem. Tylko u mnie zamiast być grube są cienkie i długie. 

A to już kwestia powiększenia. U mnie w 14mm Wenus wygląda jak Vega. 

W 6mm 208× Spajki są już jak na fotce wyżej. 

Link to post
Share on other sites
 • 0
5 minut temu, Mariusz Psut napisał:

A to już kwestia powiększenia. U mnie w 14mm Wenus wygląda jak Vega. 

W 6mm 208× Spajki są już jak na fotce wyżej. 

Aha, czyli powiększenie również ma na to wpływ. Używałem okularu 9mm 

Link to post
Share on other sites
 • 0

Cześć. Mam GSO 8" i podobny kłopot z jasnością Wenus, dlatego zakupiłem polecany filtr polaryzacyjny regulowany 2" i mam nadzieję go szybko przetestować. Po obserwacjach na pewno zawitam do tematu.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 0

Nie rozumiem co Wy macie z tą jasnością planet??? 

Od samego początku obserwuję bez jakichkolwiek filtrów i nie mam z tym problemu. Nawet filtr księżycowy piznąłem w kąt. Filtr czy siak czy owak zmieni obraz. Przyciemni, zafałszuje kolor, popsuje ostrość. Uniemożliwi wydobycie tego "ostatniego włosa" a przecież o to właśnie chodzi. O detal. 

Przekonałem się o tym nie raz na Księżycu. Filtr zabierał mi widok Rille, na które polowałem. Rozszerzona źrenica przyzwyczai się po jakimś czasie do blasku i te pożądane szczegóły staną się widoczne. Spróbujcie wspomagać się naświetleniem oczu. Weź ze sobą białą kartkę, poświęć na nią latarką i wpatruj się przez chwilę. Pomaga :D

Link to post
Share on other sites
 • 0

Filtry są po to by poprawić obraz oglądanych przez nas obiektów. Nie każdy lubi obserwować z filtrem, są osoby, które wolą naturalny obraz.  Niestety podczas obserwacji Wenus mi też trochę przeszkadza jej blask, który wraz z gorszymi warunkami seeingowymi powoduje, że czasami jest kłopot by dostrzec nawet jej fazę. Dlatego kupiłem filtr polaryzacyjny od kolegi z tego forum i mam zamiar go przetestować. 

Jeśli chodzi o Twoją poradę z biała kartką i latarką to odpuszczam. Kiedy wpatruję się długo w białe światło dostaję migrenę :haha:

 • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.