Jump to content
wajoman1991

Pierwsze stackowanie DS- problem

Recommended Posts

Dzień Dobry

Na wstępie jako, że to mój pierwszy post na forum, chciałbym wszystkich serdecznie przywitać i pozdrowić i jednocześnie prosić o wyrozumiałość.

 

Wczorajszej pogodnej nocy (tj 25.03.2020) udało mi się zebrać materiału M31.

 

Moj setup to:

SW 150/750

EQ5 z upragde SynScan GoTo

Canon EOS 2000D - bez przeróbki

 

Zebrany materiał

50 x 30s ISO 1600 - Lighty

20 x Darki 

30 x Biasy

30 x Flat

 

Po skończeniu zbierania materiału, chciałem pierwszy raz użyć programu DSS do postackowania zdjęć. Napotkałem kilka problemów, które opiszę poniżej:

 

1. Wyskakujący błąd: Sorry. LibRaw doesn't support your camera Canon Eos 2000D camera, po kliknięciu ok proces "Regiester" kontynuuje pracę jakby nigdy nic. - tutaj wyszukałem rozwiązania aby przekonwertować pliki na .dng, jednak nie widzę za bardzo efektu w finalnej wersji procesu.

 

2. Wyskakujący komunikat: Only one frame (out of _) will be stacked... wielokrotnie spotykany z tego co czytałem. W tym wypadku w PS każda klatke lighta zmieniłem kontrast na bardzo wysoki, następnie wrzuciłem do DSS i wygenerowane pliki tekstowe wrzuciłem z oryginalnymi lightami i użyłem ich do finalnego stackowania. 

 

3. Po zastosowaniu różnych kombinacji czy to .dng, czy kontrast i próbowaniu różnych sposobów, to o ile nie wyrzuca już blędów to zdjęcie finalne jest po prostu z "niczym" czarne zdjęcie z bialawymi obszarami:

 

obraz.png.697813aa391b5088884fcc6fda4e87ac.png

 

4. O ile mimo wszystkich błędów DDS coś mi wypluje co przypomina docelowy efekt i próbuje to wrzucic do PS, to od razu informuje mnie, że w zdjęciu brakuje profilu RGB

 

obraz.png.4a0edda911af961ec0802203f1beb559.png

 

Z góry zaznaczam, że jestem świadomy wielu błędów, ponieważ to tak naprawdę mój start w astrofoto, jednak od kilku miesięcy grzebie po forach w celu zdobycia jak najwięcej wiedzy podstawowej.

 

Mój zebrany materiał na pewno pozostawia ogrom do poprawy jednak nawet jak próbowałem robić zdjęcia DS za pomocą kamerki Bresser Full HD 1.25", gdzie matryca była na tyle mała, że Mglawice Oriona sklejalem jako mozaike to dało mi to ogrom radosci i satysfakcji wiec nie poddaje się i działam wytrwale

 

Proszę o wyrozumiałość i pomoc w rozwiązaniu problemu ze stackowaniem

Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może coś nie tak w ustawieniach DSSa masz? Spróbuj może  przekonwertować na .tif i zobacz czy to coś da.

Ewentualnie wrzuć materiał na jakiegoś dropboxa to zobaczę co u mnie DSS pokaże.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Wrzucam linki do mojego materiału 3 party lightów, darki (dari - błąd w druku), biasy oraz flat. 

https://wrzucplik.pl/pokaz/1982730---v7ta.html
https://wrzucplik.pl/pokaz/1982738---0ulw.html
https://wrzucplik.pl/pokaz/1982753---wmer.html
https://wrzucplik.pl/pokaz/1982771---cpvp.html
https://wrzucplik.pl/pokaz/1982775---w4v3.html
https://wrzucplik.pl/pokaz/1982780---2j83.html

 

Ja próbuję wszelkich kombinacji aż zaskoczy. Konwertuje na tiff, dng i cały czas próbuje różnych ustawień i kombinacji jednak procesy troche trwają.

 

Proszę o wszelakie wskazówki

 

Z góry dziękuje

Edited by wajoman1991

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodam tylko, że robiłem również 50 x 30s ISO 800 Mglawice Oriona oraz darki i biasy do niej i problem podobny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem kiedyś podobnie. DSS nie chciał mi stackować krótkich, słabo naświetlonych klatek. Pomogło jedynie włączenie super pixela, ale to z kolei pogarsza rozdzielczość.

Spróbuj zestackować w siril. Tylko będziesz musiał chyba przekonwertować do tiff najpierw.

image.png.d47b04dfcf543253e3a7a8ff4972f36b.png

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przerobiłem na tif, obrazy np dark zamiast czarne zrobiły się blękitne. Czy to normalne? Czy cos ze zdjęciem lub konwersją "nie-tak"?

Wrzuciłem wszystko w tifach do DDS, ustawiłem star detection na 2% wykryło ok 5000 gwiazd, ustawiłem na 3% to juz tylko 180. Probowałem stackować na wszelakie ustawienie star detectora i zawsze wywala "only one frame .... " i wypluwa zdjecie z jednej klatki. Teraz jeszcze siedzie i robie zdjecia robocze z wysokim kontrastem i zobaczymy ale pomysły mi się już kończą.

 

 

BTW na zdjęciach dark zauważyłem taką poziomą linie z punktem czy to jest uszkodzenie aparatu? Kupiłem ją w PN (tj. 23.03.2020) przez serwis allegro teoretycznie z serwisu/komisu który zajmuję się aparatami "od lat" jako używany i z przebiegiem 2000 zdjęć jako stan idealny. Linia występuje tylko przy dlugich expozycjach. Screen poniżej:

 

obraz.png.95512e4f804dcc3b3bcc63a956eec36a.png

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ehh, wybacz ale ten materiał jest tak fatalny że po prostu go wywal. Nie ma żadnych szans, żeby DSS to zestackował. Ostrość jest totalnie zła i takich obwarzanków DSS nie rozpozna jako gwiazdy.

 

2 godziny temu, wajoman1991 napisał:

BTW na zdjęciach dark zauważyłem taką poziomą linie z punktem czy to jest uszkodzenie aparatu?

Tak, to jest uszkodzenie matrycy. Jednia linia pikseli nie działa prawidłowo plus ten "błysk" w jednym miejscu. Możliwe że ktoś to uszkodził mechanicznie ale może to też być usterka elektroniczna a nawet od nowości wadliwa matryca. Na lightach też to widać. Da się to usuwać w postprodukcji, ale będzie uciążliwe.

Edited by MateuszW
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MateuszW to  jest dla mnie konkretna odpowiedź! Dziękuje :) Więc tak ostrość łapałem w sumie na obiekcie naziemnym jak jeszcze jasność pozwoliła na "tzw oko", widać wyraźnie obiekt to ok. Nie wziąłem pod uwagę późniejszych zmiennych. Teleskop był wystawiony na dwór ok 2 godziny przed rozpoczęciem czegokolwiek.  Po tym czasie złapałem tą ostrość i zacząłem robić FLATY. Po skończonych flatach, za około godzine jak już niebo nabrało ciemności zacząłem fotografować obiekt docelowy.

 

W posiadaniu mam również maska Bahtinova, jednak nie użyłem jej bo za bardzo już chciałem testować aparat z czymś konkretnym i nie zadbałem o to. Podejrzewam, że takie łapanie ostrości w taki sposób na oko i w takim odstępie czasu i zmienność temperatur dała taki efekt? Proszę o sugestie i wskazówki.

 

Bardzo bym prosił aby ktoś napisał taki wykaz czynności takiego podstawowego procesu fotografowania DS. Nie chcę konkretnej instrukcji ale jakieś punkty odniesienia abym wiedział gdzie wprowadzać korekty przy swoim fotografowaniu. Jak z tą ostrością? Sprawdzam ją raz i np godzinę fotografuje swój obiekt i potem znowu? Na razie jestem w stanie robić expo 30s ponieważ, do trybu bulb nie mam jeszcze wężyka spustowego.

 

Bardzo proszę o pomoc i sugestie aby wykluczyć błędy przy najbliższym polowaniu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak u mnie też nie poszło. Klatki są nieostre i pojechane. 
A dlaczego  przy ustawianiu ostrości nie użyłeś przykładowo Live View aparatu na  jasnej gwieździe?

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie dlatego, że na razie raczkuję w temacie i robię głupie i nieprzemyślane ruchy. Więc jak wygląda taki proces dokładnie, łapanie ostrości w live view? Włączam tryb lab view w zamontowanej w teleskopie lustrzance i zakładam maskę i na żywo ustawiam ostrość? I powtarzać taki proces? Co jaki czas tak optymalnie?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bez maski ustawiam tak, że kieruję na bardzo jasną gwiazdę, potem w live view daje powiększenie i mikroruchami ustawiam, żeby gwiazda była jak najmniejsza. Na początek wystarczy. 

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
47 minut temu, wajoman1991 napisał:

Pewnie dlatego, że na razie raczkuję w temacie i robię głupie i nieprzemyślane ruchy. Więc jak wygląda taki proces dokładnie, łapanie ostrości w live view? Włączam tryb lab view w zamontowanej w teleskopie lustrzance i zakładam maskę i na żywo ustawiam ostrość? I powtarzać taki proces? Co jaki czas tak optymalnie?

Zależy jakie masz LV. Być może będzie widać gwiazdę w miejscu gdzie focisz, a może trzeba będzie pojechać gdzieś obok do jasnej gwiazdy (byleby nie za nisko). Jeśli masz duże powiększenie w LV to możesz ostrzyć bez maski, po prostu ustawiając gwiazdę aby była jak najmniejsza. Ale jak nie widzisz tego dokładnie to użyj maski, tylko że będziesz potrzebował jeszcze jaśniejszej gwiazdy. Potem zrób kontrolne krótkie zdjęcie i na max powiększeniu sprawdź, czy masz ostrość.

Jeśli nie masz korektora komy (kup koniecznie), to ustawiaj ostrość na gwieździe blisko środka, bo brzegi nie dadzą dobrej dokładności.

 

Jeśli nic nie ruszysz, to ostrość utrzyma się dopóki nie zmieni się temperatura. W przypadku lustrzanki wydaje mi się, że różnica temperatury ok 5 stopni może być tą granicą, kiedy warto sprawdzić ponownie ostrość. Ale jak to wymaga ponownego ręcznego kadrowania to można spróbować tego nie robić, potem na kompie zobaczysz czy ostrość się zmieniła czy nie i będziesz wiedział jak to robić w przyszłości. Jeśli temperatura się niewiele zmienia to nie ma po co poprawiać ostrości po jakimś czasie.

A i ważne, aby dać sprzętowi czas na wychłodzenie, bo świeżo wyniesiony będzie dawał rozmazany obraz, a ostrość ucieknie krótko po jej ustawieniu na skutek zmiany temperatury optyki.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogółem obecnie u mnie widać "Syriusz" więc rozumiem, że temat jasnej gwiazdy mam załatwiony.

 

Proszę mi jeszcze powiedzieć czy od razu niezbędny również jest jakiś Microfocuser do wyciągu? Mam zwykły standardowy Crayforda. Czy na razie skupić się lepiej na korektorze komy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, wajoman1991 napisał:

Proszę mi jeszcze powiedzieć czy od razu niezbędny również jest jakiś Microfocuser do wyciągu? Mam zwykły standardowy Crayforda. Czy na razie skupić się lepiej na korektorze komy?

Zacznij od korektora. Gołym wyciągiem da się ustawić ostrość, tylko wymaga to więcej uwagi i cierpliwości. A zamiast mikrofocusera możesz pójść od razu w motofocuser, np taki :) https://astropolis.pl/topic/53348-dreamfocuser/#comments

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuje uprzejmie za pomoc, dzisiaj o ile pogoda pozwoli ponowie próbę fotografii uwzględniając wszystkie wskazówki. Korektor komy kupie w nast. miesiącu.

Bardzo dziękuje za pomoc. Ewentualnie wrzucę zebrany materiał w tym temacie aby inne osoby mogly ocenić i nakierować czy idę w dobrym kierunku. Dziękuje jeszcze raz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 13 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 113 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.