Skocz do zawartości

Zasilanie z auta, PLUS MINUS - szybka pomoc


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam następujący problem, mój kabel do zasilania montażu z gniazda samochodu był stanowczo zbyt krótki, postanowiłem go przredłużyć, przecinając i wstawiając po środku dłuższy odcinek, niestety okazałem się idiotą i nie zwróciłem uwagi który to plus a który minus przed przecięciem. Wiem że we wtyczce która wchodzi do gniazdka samochodowego plus jest "na środku" czyli tam gdzie po rozkręceniu wtyczki mamy sprężynkę. Wiem też że montaż ma również plus w środku, wiem który kabel odchodzący od wtyczki samochodowej to plus ale nie mam pojęcia który to plus jeśli chodzi o wtyk od strony montażu, a jego rozkręcić się już nie da.... Co mogę zrobić zatem by to ustalić ? Na jednym z przewodów od strony wtyku do montażu jest napis, czy jest on wskazówką czy prowadzi do środka czy na zewnątrz ? Planowałem dziś wieczorem wypad więc sprawa trochę pilna....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Weź multimetr, ustaw na pomiar rezystancji (najmniejsza skala). Jedna sonda do kabla druga do końcówek wtyku. Ta która pokaże opór jest połączona z danym przewodem. Przewód też może mieć oznaczenie, plus ma często biały/czerwony pasek.

 

Na koniec, dla pewności jak już połączysz. Włóż wtyczkę do auta i multimetrem sprawdź napięcie na wtyku który ma iść do montażu, czerwona sonda do środka wtyku czarna na zewnątrz, jak pokaże 12V bez minusa przed to wszystko jest ok. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Multimetra nie mam. W tym problem. Ale poradziłem sobie chyba, zauważyłem że napis jest tylko na jednym kablu na całej długości, powtarza się co kilkadziesiąt cm. Na odcinku przy samym wtyku przy którym tak beztrosko przeciąłem również ostał się kawałek napisu, dosłownie jedna literka i to mi podpowiedziało który przewód do którego. Podłączyłem do auta przed chwilą i chodzi. Więc chyba ok :)

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.