Skocz do zawartości

Orion 6 mm LHD 80 stopni Lanthanum Ultra Wide (okular astronomiczny) opinie


Jan Astralbreeze

Rekomendowane odpowiedzi

Ale boję się że jak kupię delite 5mm to nie będzie na niego warunków, może lepiej kupić wersję 7mm? Właśnie orion ma tą idealną 6 mm wartość

tutaj porównanie cen : delite https://www.astroshop.pl/okulary/televue-okular-delite-7mm-1-25-/p,47245

orion : https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_61&products_id=5474&lunety=Orion 6 mm LHD 80 stopni Lanthanum Ultra Wide okular astronomiczny 51043

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6mm użyjesz częściej niż 5 to pewne. 

Przemyśl jeszcze jedno. Pole okularu. 

Mam planetarnego SLV 6mm 50°. Ostrość super ale na DS się nie nadaje. Wąziutko. No i planeta też szybko ucieka. Jeżeli ten okular ma też służyć na DSO to wybierz coś przynajmniej 70°.

Moim zdaniem warto dołożyć i kupić raz a dobrze. 

Delos, Pentax xw, Nagler t6 itp. Tu raczej się nie pomylisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także w grę wchodzi narazie : 1 . ten orion,( trzymam się go jak osioł marchewki bo w moim dobsonie z tym z lekka utrudnionym poruszaniem nie chcę żeby mi obiekty za szybko uciekały z okularu, a orion daje 80 stopni pola ) jedyny problem to jego waga, 540 g , w dobsonie będę musiał zrobić jakąś sensowną przeciwwagę , ale to na potem

2. tele vue delite 7mm

3. tele vue delos 6 mm

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jan Astralbreeze napisał:

Także w grę wchodzi narazie : 1 . ten orion,( trzymam się go jak osioł marchewki bo w moim dobsonie z tym z lekka utrudnionym poruszaniem nie chcę żeby mi obiekty za szybko uciekały z okularu, a orion daje 80 stopni pola ) jedyny problem to jego waga, 540 g , w dobsonie będę musiał zrobić jakąś sensowną przeciwwagę , ale to na potem

2. tele vue delite 7mm

3. tele vue delos 6 mm

Nic nie będziesz musiał dorabiać. Przesuniesz tubę na łożyskach i tyle. 

Mam ES 14mm 100 °. Waży tyle co granat ręczny i nie mam problemów z wyważeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzisiaj kupiłem jak również przetestowałem Oriona lantanowego 6mm Mariuszu i jestem bardziej niż zadowolony :icon_biggrin: Opiszę kilka parametrów okularu i wstawię kilka zdjęć:

-obserwowałem Księżyc i Wenus , na księżycu możliwość przybliżenia na najmniejsze kratery przy niemalże pełnym zachowaniu ostrości(obserwacje w mieście więc fatalne warunki i ogniskowa okularu 6mm więc i tak dobrze się sprawił), ( widać na zdjęciu które jest znacznie gorszej jakości niż to co było widać przez okular bo było robione przez smartphona, próbowałem je poprawić w astraimage, ale chyba jeszcze bardziej sknociłem)

-Wenus, widać było dobrze połówkę tarczy z niewielkimi szczegółami na powierzchni

-bardzo dobra jakość najdrobniejszych szczegółów ( widać było przez moment przejście jakiejś sztucznej satelity przez tarczę księżyca, z satelity już można było wyłowić jakieś maleńkie kształty)

-To co na zdjęciach okular opakowany ciekawie, 1 warstwa. papierowe pudełko , 2 warstwa. plastikowa pudełko w kształcie śruby , 3 warstwa. plastikowa torebka + zaślepki

-Okular wielkości granatu ręcznego, przyjemny, pewny uchwyt,Waga dosyć spora(540 g) ale sprawdziłem na moim dobsonie , okular nie powoduje przechylania teleskopu na dół

-Bardzo ładny kształt i wzornictwo,:icon_surprised: przynajmniej moim zdaniem, podobają mi się strasznie beczułkowate okularki

ujęcie krateru.PNG

opakowanie1.jpg

mniejsze zdjęcie.PNG

opakowanie 2.jpg

Edytowane przez Jan Astralbreeze
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję nowego nabytku. Wygląda świetnie. 

Mam jeszcze kilka zadań dla Ciebie, jeżeli oczywiście nie będzie to kłopotem. :neat:

Księżyc. 

Czy ton światła jest neutralny, zimny tzn. czy okular nie ociepla obrazu Księżyca (ton kawy, ceglasty) ?

Czy nie ma aberracji, fałszywych kolorów (cienie w kraterach nabierają kolorowej przeważnie fioletowej grzywki) zwłaszcza przy krawędzi pola widzenia?

Czy pole widzenia jest płaskie? Jeżeli nie to przy brzegu obrazu terminator ulegnie wygięciu a kratery wydłużają się. 

Czy okular fasolkuje?

Jeżeli wędrujesz okiem po obrazie to czy pojawiają się miejscowe zaciemnienia, zaniki obrazu? (patrzysz w górę to obraz zanika na dole). 

Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Gratuluję nowego nabytku. Wygląda świetnie. 

Mam jeszcze kilka zadań dla Ciebie, jeżeli oczywiście nie będzie to kłopotem. :neat:

Księżyc. 

Czy ton światła jest neutralny, zimny tzn. czy okular nie ociepla obrazu Księżyca (ton kawy, ceglasty) ?

Czy nie ma aberracji, fałszywych kolorów (cienie w kraterach nabierają kolorowej przeważnie fioletowej grzywki) zwłaszcza przy krawędzi pola widzenia?

Czy pole widzenia jest płaskie? Jeżeli nie to przy brzegu obrazu terminator ulegnie wygięciu a kratery wydłużają się. 

Czy okular fasolkuje?

Jeżeli wędrujesz okiem po obrazie to czy pojawiają się miejscowe zaciemnienia, zaniki obrazu? (patrzysz w górę to obraz zanika na dole). 

Pozdrawiam. 

 

Z powyższych narazie jestem pewien 2 rzeczy , nie fasolkuje i nie ma absolutnie żadnej aberracji , co do fałszywych kolorów to nie mogę stwierdzić bo stosowałem filtr księżycowy. Reszty nie pamiętam ,sprawdzę przy następnej obserwacji :) ,może na działce przy SQM 21,20 żeby okular miał szansę się wykazać , spróbuję też znaleźć tą recenzję gdzie ktoś porównywał go do TV bo to były jakieś konstruktywne dowody i argumenty, dodatkowo pamiętaj że paczyłem w Warszawie więc w twoich warunkach na pewno będzie działał lepiej

Edytowane przez Jan Astralbreeze
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"I have had this 6mm LHD for about 2 months now. I will say to start, IT IS BIG! It is not the biggest in my case though, that honor goes to a 82*,30mm. I pair it up with my only scope an Orion 8" Skyline Dobs.
This LHD replaces a 6mm Expanse WF and out performs it by a considerable margin. It does not outperform my TV 11mm Nagler doubled up to 218x; my comparison being quality of view not power. It does , though compare well for a better price. I have used it doubled up to 400x, max for my scope, to open the compressed center of M15. What a revelation!
The long eye relief took a little getting used to. It does a good job of creating a good dark background sky and resolves 10th & 11th mag. stars well. Any visual or color anomalies are no worse than the Nagler.
It has found a permanent home in my ocular collection.
Favorite viewing location: My moderately light poluted driveway
Favorite object to observe: All manner of night sky stuff plus our day star.
Pros: it compares well with my tv nagler
Cons: it 's big! "
Tekst pogrubiony : "Wszelkie zaburzenia wizualne czy zaburzenia kolorów nie są gorsze niż w Naglerze" "Mocno porównywalny z moim okularem tv Naglera"   Żródło:
Mariuszu nie mogę znaleźć tej drugiej recenzji z porównaniem Oriona do Delite
Edytowane przez Jan Astralbreeze
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszla oczna jest sztywna, nie odkształca się jak typowe muszle gumowe, ale można ją całkowicie odkręcić i oglądać bez niej, niemniej jest bardzo wygodna, to czy oglądać z nią czy bez niej to już do osobistej oceny :)

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzisiaj jeszcze raz testowałem na księżycu i chyba wreszcie mogę dopełnić recenzję, wymienię kilka cech charakterystycznych okularów z dwoma oznaczeniami , J- oznaczenie dotyczy tego co sam sprawdziłem i przetestowałem osobiście,  R - oznaczenie dotyczy informacji pochodzących z recenzji lub testów innych osób które znalazłem na forach  :

 

-Ton światła jest neutralny, okular nie ociepla księżyca   -  J

-Pole widzenia jest płaskie , porównałem z okularem omegon panorama 10 mm który ma wybitnie płaskie pole i ta cecha jest na podobnym poziomie u tych 2 okularów - J

-Ostrość bardzo dobra w całym polu widzenia, zarówno na środku i na brzegach, nie ma efektu wydłużania obiektów na krawędziach - J

-Korekcja aberracji chromatycznej jest na wyjątkowo dobrym poziomie, nie będzie przesadą jeśli powie się że na poziomie produktów TV , J ,R

-Korekcja zaburzeń wizualnych czy kolorów jest nie gorsza niż w okularze TV Nagler - R

-Okular daje poczucie przebywania w kosmosie - J

-Okular nie powoduje przechylania się do przodu teleskopów z montażem dobsona, sprawdziłem dla 10 " , nie wiem jak będzie w mniejszych - J

-Okular posiada ładne wzornictwo, przyjemny baryłkowaty kształt i mocny ogumiony uchwyt, korpus wykonany z aluminium, wszystkie elementy optyczne- szkło lantanowe - J, R

-Cecha podsumowująca, jak często będą warunki na sensowne użycie tego okularu z taką ogniskową: mniej więcej,w mieście w 4 na 6 różnych sytuacji atmosferycznych z bezchmurnym niebem, w miejscach z mniejszym zanieczyszczeniem sztucznym światłem - zawsze jeśli nie ma chmur - J

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.