Skocz do zawartości

Kosmiczne chmury wśród M81 i M82.


astrocola

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, kubaman napisał:

niestety zdjęcie wygląda na nieostre..

Przychylam się do opinii Kuby, przynajmniej część z tego materiału musiała być nieostra, widać to na gwiazdach i całe zdjęcie jest delikatnie jak przez mgiełkę. Samyang jest świetnym, jasnym obiektywem, ale ja dla świętego spokoju przymykam go do f/3.2, bo wtedy bardziej wybacza błędy ostrości, a i koma jest mniejsza na rogach. 

Oprócz tego, praca bardzo mi się podoba, cudnie się ogląda takie pyły :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, astrocola napisał:

ale cieszę się, że coś wyszło.

Ja też się cieszę, że wyszło "coś" całkiem fajnego. Gratuluję wytrwałości. :)

Choć @kubaman ma trochę racji, mógłby jednak odezwać się w nieco cieplejszym tonie. Byłoby równie merytorycznie, a pewnie bardziej miło. ;)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kubaman napisał:

ale co to ja byłem w jakiś sposób niemiły...?

Ależ skąd, tylko bardzo konkretny i odrobinkę oschły. No wiesz, zabrakło choć jednego małego słowa pochwały dla kolegi... Za ostrość pewnie mu się nie należy, ale za całokształt moim zdaniem tak. ;)

Merytorycznie dodałbym jeszcze coś od siebie. Trochę brakuje mi kolorów w tych galaktykach. Pewnie da się coś z tym zrobić. Próbuj @astrocola! :)

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak u Ciebie jeszcze umiejętności doboru resize w prezentacji - gdybyś zastosował odpowiedni to nikt by się nie czepiał zostały by tylko ochy i achy - niema też podstaw do tego aby pokazywać fotkę w tak dużej rozdzielczości. Są trendy na astrobin że ludzie dają pełne rozdzielczości i ja to jestem sobie w stanie wytłumaczyć aczkolwiek u nas nie spotyka się to ze zrozumieniem ;)

 

Generalnie fajnie wyszło Volcano i nawet widać głowę Anioła.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nieostre, ale pyły są! 135mm w fotografii galaktyk też się przydaje, jak widać. Jest potencjał i rzeczywiście może warto powtórzyć z dobrą ostrością ( a ten materiał można wykorzystać po usunięciu gwiazd i dodać do nowego. Będzie technika "nieostrej maski"... :original: , jeżeli w tym materiale masz ostre klatki, to spróbuj zrobić podobnie, z nieostrych usuń gwiazdy i dodaj do reszty - pyły będą mocne, a gwiazdy ostre...)

P.S

Kurczę, napisałem jakbym umiał obrabiać - nie umiem, ale ta metoda trochę u mnie działa.

 

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, astrocola napisał:

w jaki sposób taki resize się robi?

Po prostu chodzi o to, że zazwyczaj większość prac ma pewne mankamenty, które przy pełnej rozdzielczości są doskonale widoczne i przyciągają wzrok. Jeśli zmniejszysz rozdzielczość zdjęcia z powiedzmy 20Mpix do 10Mpix, to mankamenty stają się mniej widoczne :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka w miniaturce jest ok - chociaż zgadzam się z Kubą, że ostrościowo nie domaga, do tego pyły nie mają praktycznie żadnej struktury - ot szare plamy. Wyraźnie widoczne placki od pędzla na galaktykach (szczególnie na Coddingtonie). Sądzę, że na oryginalnej fotce IFN wyszedł słabiutki i przez nadmierne ciągnięcie pokazał się jako szare plamy.

 

Lajk za chęci i próbę fotografowania czegoś trudnego!

 

Na dobrej drodze jesteś.

 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.