Skocz do zawartości

Biedny bikolor - podczerwień


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Oto moja pierwsza próba nietypowego pseudo bicoloru. Kanały G i B to zdjęcie bez żadnego filtra, full spectrum (czekam na filtr UV-IR cut). Kanał R to podczerwień 850nm+ (filtr ZWO). 

Mimo moich mizernych zdolności obróbki ciekawy efekt wyszedł - czerwone [było: niebieskie] gwiazdki na zdjęciu świecą jasno tylko poza światłem widzialnym!

W miarę zdobywania doświadczenia (w szczególności w obróbce) będzie lepiej, może trzeba będzie kupić jakiegoś PS czy coś...

Oczywiście mam też w planach jakiś montaż z prowadzeniem, i wyjazd poza Kraków... Ale to plany na nie wiadomo kiedy, a pogoda jest teraz, trzeba focić! :)

 

Obiekt: Wprawne oko zauważy powyżej i na lewo od centrum znajomą parę galaktyk z gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. 

Sprzęt: ASI120mm-mini, obiektyw Fuzhou FEIHUA 16mm f/1.4, statyw.

600x5s dla kanału "ir pass"

300x5s dla kanału "full spectrum"

EDITED: jednak zamieniłem kolory. R dla IR jest lepsze :)

 

Zasięg jakieś 11mag. Balkon, centrum Krakowa.

 

Proszę, zwróćcie uwagę na kolorowe pary gwiazd u góry. W centrum u góry piękna para, w której składnik (pod)czerwony ma jasność 9.77mag, a biały kolega (typ A8) ma 7.3mag w paśmie V. Nie wiem, jaki ma typ widmowy czerwony kolega (strzelam w jakieś M4) ale prezentuje się świetnie.

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%40432968&Name=IRAS 10136%2b7114&submit=submit

 

M81_bi_GR.jpg.2299349c86bedacb23d828975404c9ee.jpg

 

Pozdrawiam!

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2020 o 00:09, Behlur_Olderys napisał:

Oto moja pierwsza próba nietypowego pseudo bicoloru.

No i gratulacje! :)

 

W dniu 28.03.2020 o 00:09, Behlur_Olderys napisał:

Kanały G i B to zdjęcie bez żadnego filtra, full spectrum (czekam na filtr UV-IR cut). Kanał R to podczerwień 850nm+ (filtr ZWO). 

Trochę nie rozumiem, jak to zrealizowałeś. Skąd wziąłeś kanały tylko G i B bez użycia żadnego filtra? Jeżeli bez filtra, to masz chyba raczej full RGB? :g:

Możesz powiedzieć, który dokładnie filtr ZWO umożliwia Ci zebranie jedynie 850nm+?

 

W dniu 28.03.2020 o 00:09, Behlur_Olderys napisał:

Zasięg jakieś 11mag.

Zasięg trochę większy. Pozwoliłem sobie pokazać to na analizie Twojego obrazu na postawie katalogu CDS. Są tam gwiazdy z katalogu Tycho II nawet Vmag 13.

M81_bi_GR_jpg_2299349c86bedacb23d828975404c9ee_Annotated_tychoII.jpg.f67e573af4734d9bc7f8b1b80aeb31d6.jpg

 

W dniu 28.03.2020 o 00:09, Behlur_Olderys napisał:

Wprawne oko zauważy powyżej i na lewo od centrum znajomą parę galaktyk z gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. 

Moja pamięciowa mapa nieba jest dość słaba. Więc i moje mało wprawne oko nie byłoby żadną miarą zlokalizować na niebie tego kadru, gdybyś nie napisał że to UMa. ;)

Wtedy już zgadłem o której parze galaktyk napisałeś. I znów pozwoliłem sobie na podstawie bazy CDS sporządzić nieco inną mapkę Twojego kadru. Wyciąłem tutaj opisy słabszych gwiazd, żeby łatwiej móc dalej analizować Twoje spostrzeżenia.

M81_bi_GR_jpg_2299349c86bedacb23d828975404c9ee_Annotated.jpg.acca7d5d0b2de36a4425d411e68c6bd7.jpg

 

W dniu 28.03.2020 o 00:09, Behlur_Olderys napisał:

W centrum u góry piękna para, w której składnik (pod)czerwony ma jasność 9.77mag, a biały kolega (typ A8) ma 7.3mag w paśmie V.

Piękna jest. :) Z analizy komparacyjnej obrazków Twojego i mojego z opisami Zgaduję, że chodzi Ci o TYC4387-1730-1 (HD88849). To gwiazda podwójna WDS J10178+7104 typu widmowego A7 o separacji składników ~16,6" i jasności łącznej Vmag ~6,5. Czerwony kolega to faktycznie IRAS 10136+7114 o jasności Vmag 9,77. Niestety katalog CDS nie podaje jej typu widmowego. Widać jednak, ze świeci intensywnie pomarańczowo, więc może to faktycznie typ widmowy M.

 

Ok Bartek. Pooglądaliśmy sobie Twój kadr, potwierdziliśmy identyfikację obiektów. Nie jestem jednak do końca przekonany do tego, czy w mojej kolorowej kamerze ASI 294 bez żadnych filtrów nie zobaczyłbym zupełnie podobnego obrazu (jasności) gwiazdek. Mógłbyś wskazać w tym kadrze gwiazdki, które dzięki Twoim filtrowym zabiegom byłyby jaśniejsze, bo świecą mocno w 850nm+?...

W dniu 28.03.2020 o 00:09, Behlur_Olderys napisał:

niebieskie gwiazdki na zdjęciu świecą jasno tylko poza światłem widzialnym!

O te gwiazdki mi chodzi. Które to są w Twoim kadrze? Potrafisz wskazać je na załączonych przeze mnie mapkach?

 

   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, diver napisał:

Skąd wziąłeś kanały tylko G i B bez użycia żadnego filtra?

Pewnie chodzi o to, że źródłem tego, co na finalnym zdjęciu jest kanałami G i B, była fota bez filtra, a źródłem dla kanału R - fota w podczerwieni.
Czyli R = IR, G = full spectrum, B = full spectrum.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał:

 Mógłbyś wskazać w tym kadrze gwiazdki, które dzięki Twoim filtrowym zabiegom byłyby jaśniejsze, bo świecą mocno w 850nm+?...

O te gwiazdki mi chodzi. Które to są w Twoim kadrze? Potrafisz wskazać je na załączonych przeze mnie mapkach?

 

9 godzin temu, diver napisał:

 

Wkradła się pomyłka: nie niebieskie, tylko czerwone :)

 

Czerwonych gwiazdek jest już w kadrze sporo :) Jeśli są ledwo widoczne, i czerwone, to znaczy że w filtrze V by ich nie było widać. Na "gołej" matrycy Bayera pewnie podczerwień jest przepuszczana, ale chyba i tak z reguły jest jeszcze filtr UV-IR cut, prawda?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2020 o 11:36, Behlur_Olderys napisał:

Czerwonych gwiazdek jest już w kadrze sporo :) Jeśli są ledwo widoczne, i czerwone, to znaczy że w filtrze V by ich nie było widać. Na "gołej" matrycy Bayera pewnie podczerwień jest przepuszczana, ale chyba i tak z reguły jest jeszcze filtr UV-IR cut, prawda?

Pewnie tak, ale żeby to z całą pewnością stwierdzić, trzeba byłoby mieć materiał porównawczy w tej samej skali zrobiony w RGB. Odpowiem tak: pewnie masz rację. ;)

 

W dniu 28.03.2020 o 00:09, Behlur_Olderys napisał:

Proszę, zwróćcie uwagę na kolorowe pary gwiazd u góry. W centrum u góry piękna para, w której składnik (pod)czerwony ma jasność 9.77mag, a biały kolega (typ A8) ma 7.3mag w paśmie V. Nie wiem, jaki ma typ widmowy czerwony kolega (strzelam w jakieś M4) ale prezentuje się świetnie.

Ten Twój komentarz sprowokował mnie do zebrania tych gwiazdek w mojej skali. Materiał umieściłem w ostatnim temacie "moich podwójnych": WDS J10178+7104 w UMa

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nawet o tym nie wiesz, a może wiesz, idziesz w stronę filtrów SLOAN  https://astropolis.pl/topic/59451-sloan-filter-prodżekt/

 

I tak jak pisałeś w innym temacie, czemu nie wykorzystujemy IRpass jako kanał koloru, tu właśnie go wykorzystujemy, jako czerwony :) 

 

Przykładowa M51 w paskudny seenig, mgławice wodorowe w tym wydaniu są zielone

 

SLOAN-M51.thumb.jpg.13047277f9c72e41c41bcc8f90e92759.jpg

 

SLOAN ma to do siebie, że daje piękne kolory gwiazd

lepszy seeing

SLOAN.thumb.jpg.1109667856c0734d7ea112b2de007856.jpg

mgławica SH2-148 z piękną czerwoną gwiazdą węglową u boku, pojechane bo wiało niemiłosiernie, czas przeznaczam na takie próby

SLOAN.thumb.jpg.03bd660460e278c998e57b686cdf8868.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, HAMAL napisał:

A na marginesie, ciekawa opcja dla Ciebie :) 

 

 

 

Interesuje mnie bardziej taka charakterystyka do złożenia RGB:

https://www.asahi-spectra.com/opticalfilters/sdss-d.html

 

Kanał R <-> pasmo z (ZWO 850nm+)

Kanał G <-> pasmo i (zasymuluję to z grubsza filtrem astronomik 642nm: https://www.astroshop.pl/filtry-przepuszczajace/astronomik-filtr-ir-pass-proplanet-642-bp-2-/p,50146

Kanał B <-> pasmo g + r, czyli po prostu UV + IR cut (w tym celu użyję filtru SVBONY za 30zł...)

 

A na razie zajmę się poprawianiem skillsetu praktycznego ;)

 

Edited: nie zauważyłem poprzedniego posta:

 

"

Może nawet o tym nie wiesz, a może wiesz, idziesz w stronę filtrów SLOAN

"

 

tak, wiem o tym;) Taki jest plan mniej więcej, ale klasyczne spektrum 400-700nm wkładam do jednego wora, bo w RGB już powstało milion zdjęć...

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna inicjatywa. Liczę, że kiedyś pójdziesz dalej i zobaczymy fotki zamiast w griz to w rizy albo już sama podczerwień, izy.
Nie myślałeś o zmianie kamery? ASI120 wydaje się mieć małą czułość na takie zabawy z podczerwienią. Najbardziej od ZWO by się chyba nadała ASI290, bo ma chyba największą czułość w pasmach >800nm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ANowak napisał:

Bardzo fajna inicjatywa. Liczę, że kiedyś pójdziesz dalej i zobaczymy fotki zamiast w griz to w rizy albo już sama podczerwień, izy.
Nie myślałeś o zmianie kamery? ASI120 wydaje się mieć małą czułość na takie zabawy z podczerwienią. Najbardziej od ZWO by się chyba nadała ASI290, bo ma chyba największą czułość w pasmach >800nm. 

Dzięki za info. Oczywiście zadecydowała cena, 120 tka kosztuje prawie 3x mniej. Wraz z czasem zastanowię się nad zmianą kamery, ale jakaś może bardziej diametralną, szczególnie w kwestii FOV. Pierwsze co jednak muszę zmienić to montaż - na razie strzelam ze statywu. Przy 50mm już jest to uciążliwe, bo kamera szumi, czas naświetlania to 2s, a trzeba choć minimalny dithering robić, żeby potworne pasy nie zjadły zdjęcia. Siedzę na mrozie i trącam setup co kilkadziesiąt klatek ;)

Weź też pod uwagę kwestię optyki: 2.9um to bardzo mało, ciężko mi już 3.75um z gwiazdami i ostrzeniem, wiem, że bez dużych inwestycji będzie to wszystko dosyć brzydkie...

 

A co do izy:

Ja i tak jestem trochę "w okolicach" sloana, w pewnym przybliżeniu. 950nm+ wymagałoby jeszcze dłuższych czasów, ale nie wykluczam... Jeśli kiedyś będę się zajmował tym na poważnie, i miał środki, to chciałbym robić IJH ;) (marzenia o matrycy Ingaas...)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Dzięki za info. Oczywiście zadecydowała cena, 120 tka kosztuje prawie 3x mniej. Wraz z czasem zastanowię się nad zmianą kamery, ale jakaś może bardziej diametralną, szczególnie w kwestii FOV. Pierwsze co jednak muszę zmienić to montaż - na razie strzelam ze statywu. Przy 50mm już jest to uciążliwe, bo kamera szumi, czas naświetlania to 2s, a trzeba choć minimalny dithering robić, żeby potworne pasy nie zjadły zdjęcia. Siedzę na mrozie i trącam setup co kilkadziesiąt klatek ;)

Weź też pod uwagę kwestię optyki: 2.9um to bardzo mało, ciężko mi już 3.75um z gwiazdami i ostrzeniem, wiem, że bez dużych inwestycji będzie to wszystko dosyć brzydkie...

 

A co do izy:

Ja i tak jestem trochę "w okolicach" sloana, w pewnym przybliżeniu. 950nm+ wymagałoby jeszcze dłuższych czasów, ale nie wykluczam... Jeśli kiedyś będę się zajmował tym na poważnie, i miał środki, to chciałbym robić IJH ;) (marzenia o matrycy Ingaas...)

 

 

 

Osobiście używałem ASI290 z filtrem z ZWO850 w kilku przypadkach i nawet sobie chwalę. co prawda z montażem, ale było fajnie i tak.
Na pewno ASI290 ma mniejszy poziom szumów co 120 i pewnie czułość w podczerwieni by pozwoliła na o wiele lepsze wyniki. Masz upatrzone jakieś inne kamery z dobrą czułością w podczerwieni, czy na razie zostajesz przy ASI120 i będziesz z niej wyciskał maksimum? 

Co do IJH, to nie wiem czy tu już atmosfera na naszych niskich wysokościach za dużo nie zje tych dalekich pasm. Sam kiedyś rozważałem, żeby robić fotometrię w paśmie H, ale niestety koszty kamery i problemy związane z atmosferą mnie przerosły (przynajmniej na razie). To sa o tyle ciekawe pasma, że dużo się tam dzieje, więc liczę, ze kiedyś coś w tym kierunku Ci się uda. :)

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ANowak napisał:

Masz upatrzone jakieś inne kamery z dobrą czułością w podczerwieni, czy na razie zostajesz przy ASI120 i będziesz z niej wyciskał maksimum? 

Wycisnę ile się da z ASI120, bo muszę się poduczyć na czymś obróbki i tym podobnych metodologii praktycznych ... ;)

 

Może za jakiś czas pojawią się jeszcze jakieś ciekawe CMOS-y w rozsądnych cenach ;)

 

Z tego, co mi się wydaje JH i K są jeszcze do obejrzenia z normalnego poziomu, bo to są specjalne "okna" atmosferyczne:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Infrared_astronomy

 

J i H są jeszcze w zakresie możliwości Ingaas, ale K to już są matryce HgCdTi a takiego czegoś komercyjnie to w ogóle chyba nie można dostać... To szeroki temat, ogólnie trzeba by poczytać i pogadać z ekspertami, ale nie wiem, co i z kim, zresztą czasu na razie za mało ;)

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

Wycisnę ile się da z ASI120, bo muszę się poduczyć na czymś obróbki i tym podobnych metodologii praktycznych ... ;)

 

Może za jakiś czas pojawią się jeszcze jakieś ciekawe CMOS-y w rozsądnych cenach ;)

 

Z tego, co mi się wydaje JH i K są jeszcze do obejrzenia z normalnego poziomu, bo to są specjalne "okna" atmosferyczne:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Infrared_astronomy

 

J i H są jeszcze w zakresie możliwości Ingaas, ale K to już są matryce HgCdTi a takiego czegoś komercyjnie to w ogóle chyba nie można dostać... To szeroki temat, ogólnie trzeba by poczytać i pogadać z ekspertami, ale nie wiem, co i z kim, zresztą czasu na razie za mało ;)

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

O, to jednak H nie jest tak bardzo jedzone przez atmosferę jak myślałem. Może kiedyś warto będzie powrócić do tematu, bo astronomia w podczerwieni to nie dość, ze ciekawa, to jeszcze odmiana dla "codziennego" RGB :)

Powodzenia w dalszej eksploracji podczerwonego świata!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Interesuje mnie bardziej taka charakterystyka do złożenia RGB:

https://www.asahi-spectra.com/opticalfilters/sdss-d.html

i to jest właśnie SLOAN :)

 

Poprę ANowak, ASI120 to strata czasu w DS, mam ją, przerobiłem na chłodzoną wykonałem sporo zdjęć, ale to archaik w porównaniu z ASI290.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna porcja biednego bikoloru.

Tym razem przerzuciłem się na nieco grubszą "armatę" - Canon 50mm STM f/1.8. Co ciekawe - zdalnie sterowany (AF, przesłona - z komputera), choć rozwiązanie wciąż dalekie od elegancji to najważniejsze - działa.

Kamera ASI 120mm mini. 

G+B: Filtr UV-IR cut (400-700nm) produkcji SVBONY (ten za 30zł) 1000x2s, gain 35

Notabene: jestem pod wrażeniem, jak bardzo poprawia jakość w porównaniu do full spectrum! Fajny filtr...

R: Filtr ZWO IR pass 850nm. Około 1700x2s, gain 50

Rejon nieba: losowy kawałek jak najbliżej bieguna, a wciąż widoczny z mojego balkonu z trzech stron otoczonego blokami. Okolice gwiazdy upsilon UMa.

Teraz już trochę lepiej ogarnąłem obróbkę, w szczególności wyrównanie kanałów (DSS) i dynamic background subtraction (PixInsight LE). Trochę obróbki w GIMP. Na pewno da się jeszcze z tego coś uciągnąć i poprawić, ale na pewno jest lepiej niż ostatnio. Niestety, widać w kanale g+r jakieś czarne ślady: albo brak flata, albo nie wiem co. Robiłem sporo ditheringu ręcznego więc nie ma tego paskudnego wzorku co ostatnio (no, jest trochę schowany).

 

FINALLY_FINE_v4.jpg.8d5dc05c26100453c0de6006af2af5c9.jpg

Najjaśniejsza gwiazda - upsilon Ursae Majoris - typ F2 IV. Tutaj będzie raczej niebieska, mimo, że wizualnie jest praktycznie żółta. 

Wersja oznaczona:

(NGC 3043 jest oznaczona, rzeczywiście jest tam taka malutka kropka. Jasność 12.8mag - to nieźle, jak na jakieś półtora godziny materiału z krakowskiego balkonu, przynajmniej sukces z mojego punktu widzenia :) )

annotated.jpg.68c08369e6621f2fec92466bc0e90c95.jpg

+ małe zbliżenie na galaktykę NGC3079: (10.8mag):

zblizenie.jpg.a7dae1a74968850dba36892bc6099a6d.jpg

A tak to powinno wyglądać: (po kliknięciu duża wersja)

3079-twinq.jpg

 

 

Bonus:

zdjęcie setupu na statywie + kabelkologia + złączkologia:

widok.jpg.07f3820bb9cd2480c09aa2723cd59396.jpg

z_bliska.jpg.c652f9c0622f27f5b10ff892fa4abf06.jpg

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.