Skocz do zawartości

OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

słuchajcie, dalej walczę z moim teleskopem.

Po tym, jak już mam tilter, udało mi się mniej więcej ustawić rogi. Nie jest idealnie, ale o niebo lepiej niż było wcześniej.

96265790_1308360052703605_4385723987938770944_n.thumb.jpg.5ec0fd352710322b4c0a3d140746009e.jpg

Widać, że dystans od flattenera, mimo zalecanych 65mm nie jest jeszcze idealny. Tutaj pojawia się pytanie, czy jest za daleko, czy za blisko? Wydaje mi się, że za daleko.

 

Dodatkowym problemem jest też to, że gwiazdki w narożnikach są bardzo dziwne. Mają kształt jakby krzyżyków. Czym to może być spowodowane? Nie jest to raczej kwestia sensora (w ASI 120mini też tak wyglądało, jak używałem OAG)

96498037_245298413251864_4438925709179617280_n.thumb.jpg.959929f115c8e1c1fe83a2429de33871.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, isset napisał:

Dobrze wykonana złączka przez @Tom-cio :)

Jakbym tylko znał odległość, jaka ma być dokładnie. Od dłuższego czasu metodą prób i błędów próbuję dopasować. 

Podana przez producenta odległość 65mm jak widać na powyższym obrazku jest prawie ok, ale to nadal nie to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Jakbym tylko znał odległość, jaka ma być dokładnie. Od dłuższego czasu metodą prób i błędów próbuję dopasować. 

Podana przez producenta odległość 65mm jak widać na powyższym obrazku jest prawie ok, ale to nadal nie to. 

To trzeba zrobić złączkę regulowaną :) Jakby coś, to PROJEKT u nas cały czas gratis:drinks:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Za mną pierwsze próby zbierania materiału przez kilka dni z rzędu. Postanowiłem spróbować z NGC6992, czyli popularnym Welonem wschodnim :)

Zebrałem w sumie 63 klatki po 600s każda, ale od startu ponad 10 musiałem wyrzucić ze względu na utratę ostrości. Wszystkie były z jednej nocy w której w ciągu 1,5h temperatura spadła z 23 stopni do 10. Niestety. Kolejne kolejnych kilkanaście klatek odpadło ze względu na satelity oraz chwilowe podmuchy wiatru, które powodowały pojechanie gwiazd.

 

ogólnie poziom odrzucenia był wysoki, ale co zrobić. Zestakowałem resztę w ASTAP (bo DSS jak zwykle poległ i zrobił mi jedną wielką mgłę) i tutaj niespodzianka. Wszystkie gwiazdy pojechane w tym samym kierunku. Kompletnie niezrozumiałe dla mnie, bo pojedyncze klatki, które zostały nie były pojechane w ogóle.

Wyglądało to tak:

crop.jpg.cbfcf316635d428e1d04e060cd529c51.jpg

Później, spróbowałem zestackować wszystkie klatki przed Flipem a oddzielnie po flipie i tutaj stack wyszedł już prawidłowo, gwiazdki były ok.

Przy okazji obie fotki "obrobiłem" inaczej, żeby zobaczyć, która wersja lepsza :)

Przed flipem: 17x600s ISO 1600

1536446525_ngc6992-before-meridian2020-08-16-17x600L--EQMod-Mount-Canon-EOS-1100D--_stacked.thumb.jpg.34986604b61982ef14af872ae7bbdb32.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po flipie: 17x600s ISO 1600.

1345045091_ngc6992-after-meridian2020-08-16-17x600L--EQMod-Mount-Canon-EOS-1100D--_stacked.thumb.jpg.7f46dfa9caf4de682dedf64edc64c8e6.jpg

 

Jestem ciekaw, czemu ASTAP nie był w stanie zestackować prawidłowo wszystkich klatek. Czy to mój błąd przy flipie (który był automatycznie wykonany przez ASIAIR), czy sam ASTAP nawalił? Jakieś pomysły? Uwagi do fotek mile widziane, bo jak widać, dalej się uczę :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy alignujesz za pomocą katalogu g17 w ASTAP ?

Jeśli nie to spróbuj. On jest super, plate solve za jego pomocą trwa 5 sekund.

Gwiazdy możesz mieć pojechane dlatego że ASTAP nie mógł jakiś klatek zidentyfikować platesolvem i nie są one zalignowane z resztą i wychodzi ci kaszana.

Sprawdź na sucho czy każdą ci znajduje bez problemu.

 

Albo też prościej zestakuj jedna z przed flipa i drugą po. zrób stack z tych 2 klatek i szukaj rozwiązania, będzie prościej.

 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Selmak napisał:

Czy alignujesz za pomocą katalogu g17 w ASTAP ?

Dokładnie tak robię. 

 

26 minut temu, Selmak napisał:

 

Albo też prościej zestakuj jedna z przed flipa i drugą po. zrób stack z tych 2 klatek i szukaj rozwiązania, będzie prościej.

Tak zrobię, zobaczymy, czy wyjdzie coś lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Pierwsze próby nowego canona

do flattenera jeszcze koryguję, więc rogi trzeba było ciąć.

Materiału 35x600s ISO800 Do tego 15 darków, 30 flatów, 100 biasów

Materiał zbierany w sumie 4 dni po troszkę.

IC1805v2.thumb.jpg.d5b90ca1f4f9b4bdc4532d29a7ce2f1c.jpg

Przy okazji do stacku użyłem APP, bo DSS robił mi straszną kaszę, jeśli chodzi o gwiazdki.

Jako, że dalej się uczę, to wszelkie wskazówki mile widziane :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, OnlyAfc napisał:

Pierwsze próby nowego canona

do flattenera jeszcze koryguję, więc rogi trzeba było ciąć.

Materiału 35x600s ISO800 Do tego 15 darków, 30 flatów, 100 biasów

Materiał zbierany w sumie 4 dni po troszkę.

 

Przy okazji do stacku użyłem APP, bo DSS robił mi straszną kaszę, jeśli chodzi o gwiazdki.

Jako, że dalej się uczę, to wszelkie wskazówki mile widziane :)

 

Strasznie niebieskie, ale fajne ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, HAMAL napisał:

Czemu niebieskie? Właśnie fajnie Mu wyszło :) 

Popatrz na gwiazdki. Może to nie za dużo niebieskiego, tylko zielonego? W każdym razie: gwiazd o takim kolorze (seledyn) nie ma. Plus wypalone środki o dziwnym kolorze... Chyba że to modyfikowany aparat i jest jakiś problem z balansem bieli. Niemniej, kolor gwiazd nienaturalny. Nie zmienia to faktu, że na komórce zdjęcie wygląda świetnie :P

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2020 o 16:12, OnlyAfc napisał:

Mam problem, czym może być spowodowane takie masło po wypluciu z DSS?

NGC7380.jpg.2bb9c261fa213ce888a6e5fe47be2eef.jpg

Bez flatów i biasów czasem udaje się zrobić stack. Czasem jednak się nie udaje. Nieraz stack ze 100% materiału się robi (55x300s) a czasem ucina do 38 z 55 a i tak jest masło jak wyżej.

NGC7380-bezflatow.thumb.jpg.4b8b9f53da315610a4995546817b5374.jpg

Już nie mam pomysłu, co może być przyczyną takiego zachowania DSS. Próbowałem wszystkiego, zmieniałem ustawienia, ręcznie odsiałem problematyczne klatki i nic.

Uprzedzając pytanie, zarówno flatów jak i biasów używałem np. przy stackowaniu M101, którą widać powyżej.

Może pokaż ustawienia w DSS z jakimi stackujesz? Jakiś screen. Pytanie też jaki algorytm stackowania używasz. I jeszcze jakiś surowy Raw na dysk sieciowy wrzuć :) Bardzo fajnie oglądać jak robisz postępy. Trzymaj tak dalej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Popatrz na gwiazdki. Może to nie za dużo niebieskiego, tylko zielonego? W każdym razie: gwiazd o takim kolorze (seledyn) nie ma. Plus wypalone środki o dziwnym kolorze... Chyba że to modyfikowany aparat i jest jakiś problem z balansem bieli. Niemniej, kolor gwiazd nienaturalny. Nie zmienia to faktu, że na komórce zdjęcie wygląda świetnie :P

Tutaj racja, seledyn wszedł. HLVG by pomogło ;) Modyfikacja nie ma wpływu na balans bieli, to i tak leci z RAW - jeśli jest ustawiony wzorzec z karty. A przepalone gwiazdy - Janek palił 600 sekund. A ja tak zauważyłem że najlepiej gwiazdy nasycają mi się w modowanym canonie z czasami 240 - 300 sek.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem kolejne zbieranie materiału.

Pierwsze co jednak zrobiłem, to skorygowałem dystans do flattenera i teraz nie muszę ciąć już takiej ilości kadru.

Na razie mam 30x240s ISO 800 (na 31-szej już wyszedł kawałek dachu, więc musiał być koniec), jutro planuję dalej focić o ile pogoda pozwoli.

Chciałem się spytać, czy to dobry kierunek z obróbką i czy kolory nie są aby za różowe? :)

NGC6997-v1.thumb.jpg.f9956e175134a9b47a96036eb32b7d53.jpg

Jak zawsze, będę wdzięczny za wszystkie wskazówki i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.