Skocz do zawartości

nowy korektor komy TS Riccardi - soczewki wstawione na odwrót !! <solved>


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Od tygodnia walczę z korektorem w Newtonie. Korektor dedykowany do TS 16" ONTC. Niby wszystko ma działać a on uparcie nie chce współpracować. Mowa tu o "TS-Optics NEWTON Coma Corrector 0.95x Riccardi Design - M68 Connection". W załączniku diagram. Backfocus policzony , złączka wykonana co do 0,1mm. Teleskop skolimowany. Wszystko powinno być perfect.

Tam gdzie ma w teorii ostrzyć brakuje na oko jakieś 120mm, wyciąg już wsunięty maksymalnie a obraz gwiazdy jest tak duży, że nie mieści się w polu widzenia kamery. Zamieszczam zdjęcie aby każdy miał świadomość jak dużo brakuje..

Pomierzyłem sam teleskop - punkt ostrości dokładnie tam gdzie ma być.

 

Kilkanaście maili do TSa... - w zasadzie nic odkrywczego do tematu nie wnieśli.

 

O dziwno w internecie - brak opisów podobnych problemów. Szukałem na cloudynights i nic.

 

Wczoraj w końcu trafiłem na opis podobnego problemu - gość we Francji miał identyczną sytuację:

http://www.astrosurf.com/topic/130365-correcteur-de-wynne-riccardi-monté-à-lenvers/?fbclid=IwAR1rWb3TvR9QlHg0uWv8xA0gg0Chdv5Og7kp3EnzmEmxq6fFDYKojENo640

 

Nieeee... no jak? Zamontowane soczewki NA ODWRÓT ?!?!?! :new_shocked: TAKI błąd w produkcie z wyższej półki? Myślę sobie niemożliwe!

 

Zacząłem przeglądać schematy i wygląda na to że faktycznie zrobili straszną fuchę. Zwróćcie uwagę na układ soczewek, a w szczególności na tą najbardziej wypukłą - powinna być od strony lustra i tak jest we wszystkich korektorach Wynne'a , a tu jest na odwrót! 

 

Wygląda na to, że cała seria ( projekt ) jest źle wykonany.

 

Wiadomo, że korektor jest tak zaprojektowany aby schował się w wyciągu a jego początek zaczynał się na wysokości ściany tubusu. Pytanie czy można go obrócić i zamocować na odwrót? Teoertycznie z dwóch stron ma gwint M68, jednak praktycznie nie można. 

 

Sporo pomógł mi tu Catalin Fus , właściciel CFF , za co wielkie dzięki! :brawo: Przesłał mi schemat jak pracuje taki korektor , który dostał od Massimo Riccardi'ego. Sprawdźcie sami - na wszystkich diagramach wypukła soczewka jest od strony lustra.

 

Czy ktoś już miał podobny problem?

 

Myślę co z tym fantem zrobić, mogę oczywiście go oddać i kupić inny korektor np. ASA. Jednak jeżeli obrócenie układu optycznego było by wykonalne w domowych warunkach, może warto podjąć ryzyko.

 

pozdrawiam

M

tskorw3-backfokus-1000.jpg

wynne-newton-korrektor-strahlengang-1000.jpg

wynne68.jpg

Wynne Massimo.jpg

inside.jpg

Edytowane przez Marcinos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcinos napisał:

Wygląda na to, że cała seria ( projekt ) jest źle wykonany.

No i tylko jedna osoba (Ty druga) się kapnęliście, a cała reszta klientów to kupuje? Coś tu jest dziwnego.

Czyli masz ten: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p10692_TS-Optics-NEWTON-Coma-Corrector-0-95x-Riccardi-Design---M68-Connection.html

No a gdybyś wymienił na ten: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5903_TS-Optics-NEWTON-Koma-Korrektor-0-95x-Wynne-Design---2-5--Anschluss.html ? On wygląda na taki co ma poprawną orientację.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

No i tylko jedna osoba (Ty druga) się kapnęliście, a cała reszta klientów to kupuje? Coś tu jest dziwnego.

No właśnie nie trzyma się to kupy, ale nie mam innego wytłumaczenia. Zrobiłem test na szybko- faktycznie po obróceniu łapie punkt ostrości( pomijając już kwestię winiety itp.)

 

Tak, mam wersję M68. Jak twierdzi Markus Ludes ma on krotność 0.92x. A ten drugi, o budowie dłuższej o 10mm, ma ponoć krotność 0.95x. Mi zależało aby jak najbardziej zredukować ogniskową, więc wybrałem ten 0.92x.

Generalnie to jest osobny temat z tymi oznaczeniami: sprzedają go jako 0.95x , na obudowie jest napisane 0.97x a faktycznie ma być 0.92x. WTF!!!! Już nie mogę się doczekać kiedy zrobię PlateSolve i to sprawdzę.

Edytowane przez Marcinos
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2020 o 15:45, isset napisał:

W jakiś sposób tak. Ten korektor z linku powyżej był używany , a obrócona byłą tylko jedna soczewka. Mój jest nówka sztuka a obrócony jest cały układ optyczny wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała sprawa zaczęła się od tego, że chciałem wykonać nowe otwory pod mocowanie lustra głównego. Wydało mi się to naturalne, że skoro teleskop nie chce wyostrzyć z reduktorem, to należy podnieść cele aby złapać ognisko. Sporo pomógł mi w tym temacie Hans. Przeliczyłem teleskop w programie: https://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html

Z tym, że brakowało mi danych: o ile przesuwa się miejsce ogniskowania po założeniu korektora. Kiedy okazało się, że przesuwa się niewiele ( 16mm ) względem oryginalnego miejsca, dało mi to do myślenia...

Reasumując: dobrze, że nie zacząłem wiercić tych otworów.

Na tą chwilę czekam na specjalistyczny klucz palcowy i podejmę próbę przełożenia układu optycznego w korektorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim cokolwiek zaczniesz rozkrecac w korektorze, skrobnij do producenta z opisem, czy twoje objawy i twoje wnioski potwierdzaja. Rozkrecenie i skrecenie korektora z przekladaniem szkla wewnatrz, to nie jest operacja na dwa kliknięcia.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hans napisał:

Zanim cokolwiek zaczniesz rozkrecac w korektorze, skrobnij do producenta z opisem, czy twoje objawy i twoje wnioski potwierdzaja. Rozkrecenie i skrecenie korektora z przekladaniem szkla wewnatrz, to nie jest operacja na dwa kliknięcia.

 

Pozdrawiam.

Oni się nigdy nie przyznają do błędu, zapomnij ;)

Napisali że mogę odesłać a oni sprawdzą, ale co tu sprawdzać skoro na ich schemacie widać, że ktoś spieprzył cały projekt. To nie jest problem tylko tej sztuki. Ona jest jak najbardziej zgodna ze schematem/projektem.

 

Rozsądniej było by oddać ,ale zależy mi na maksymalnym zredukowaniu ogniskowej. Ta wersja ma krotność 0,92x , dłuższa 0,95x. Innych sensownych opcji w rozmiarze 2,5" nie widzę.

Po odkręceniu pierścienia prawdopodobnie cały wewnętrzny wsad będzie można wyjąć i obrócić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marcinos zmienił(a) tytuł na nowy korektor komy TS Riccardi - soczewki wstawione na odwrót !!

Tak więc, po nabyciu profesionalnego klucza palcowego, postanowiłem rozebrać korektor.

695680645_20200402_1844322.jpg.dbc17ca6321d7ea495039d63546f2933.jpg

Liczyłem, że po odkręceniu górnego pierścienia, który dodatkowo był sklejony punktowo, dalsze elementy będą zamocowane tylko na zasadzie docisku - nie myliłem się.

20200402_181119.jpg.9299a21924c9ff18b031db512878396d.jpg

 

Było nieco trudności aby klej na pierścieniu puścił, nieco więcej siły i poszło.

 

W środku znalazłem 3 soczewki oraz 2 pierścienie dystansujące. Wszystko było po prostu wsunięte w obudowę - uffff. Niestety zdjęć brak, ponieważ nie chciałem nic dotykać "jałowymi" rękawiczkami.

 

Największym problemem, po za oczywiście możliwością pomylenia się który pierścień gdzie oraz która soczewka w którą stronę, okazał się kurz. Do operacji przygotowałem się starannie: pół dnia działały w pomieszczeniu oczyszczacze powietrza oraz nawilżacz z funkcją oczyszczania. Lateksowe rękawiczki tuż przed operacją dodatkowo umyte i osuszone. Podczas składania na jednej soczewce osiadł większy pyłek - po zdjęciu go nową mikrofibrą okazało się, że soczewka się... naelektryzowała. Więc jej powierzchnia zaczęła przyciągać kurz. Wymagało to nieco wprawy, aby zdjąć pyłki zanim nie przylecą następne, finalnie udało się nie pozostawić w środku rzadnej większej sztuki :) 

 

Po skręceniu pozostało sprawdzić czy po udanej operacji pacjent... przeżył ;)

 

Pierwsze światło: cieszy oczy i nie tylko, ładne płaskie pole :brawo::banan::yahoo:Jest satysfakcja! :D

PlateSolve pokazał skalę 0,6"/px, co daje krotność reduktora =0,912x. Wg wskazań producenta miało być 0.92x - jest nieźle bo właśnie zależało mi na jak najszerszym polu widzenia. Do większej skali mam Paracorra.

 

Niestety, powyższy przypadek pokazuje znowu kolejną spektakularną wtopę TS, brak profesionalizmu to mało powiedziane. Ja bym jeszcze zrozumiał gdyby to był problem tylko tej jednej sztuki, ale to cały projekt jest spier... 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marcinos zmienił(a) tytuł na nowy korektor komy TS Riccardi - soczewki wstawione na odwrót !! <solved>

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.