Jump to content
Marcinos

nowy korektor komy TS Riccardi - soczewki wstawione na odwrót !! <solved>

Recommended Posts

Posted (edited)

Od tygodnia walczę z korektorem w Newtonie. Korektor dedykowany do TS 16" ONTC. Niby wszystko ma działać a on uparcie nie chce współpracować. Mowa tu o "TS-Optics NEWTON Coma Corrector 0.95x Riccardi Design - M68 Connection". W załączniku diagram. Backfocus policzony , złączka wykonana co do 0,1mm. Teleskop skolimowany. Wszystko powinno być perfect.

Tam gdzie ma w teorii ostrzyć brakuje na oko jakieś 120mm, wyciąg już wsunięty maksymalnie a obraz gwiazdy jest tak duży, że nie mieści się w polu widzenia kamery. Zamieszczam zdjęcie aby każdy miał świadomość jak dużo brakuje..

Pomierzyłem sam teleskop - punkt ostrości dokładnie tam gdzie ma być.

 

Kilkanaście maili do TSa... - w zasadzie nic odkrywczego do tematu nie wnieśli.

 

O dziwno w internecie - brak opisów podobnych problemów. Szukałem na cloudynights i nic.

 

Wczoraj w końcu trafiłem na opis podobnego problemu - gość we Francji miał identyczną sytuację:

http://www.astrosurf.com/topic/130365-correcteur-de-wynne-riccardi-monté-à-lenvers/?fbclid=IwAR1rWb3TvR9QlHg0uWv8xA0gg0Chdv5Og7kp3EnzmEmxq6fFDYKojENo640

 

Nieeee... no jak? Zamontowane soczewki NA ODWRÓT ?!?!?! :new_shocked: TAKI błąd w produkcie z wyższej półki? Myślę sobie niemożliwe!

 

Zacząłem przeglądać schematy i wygląda na to że faktycznie zrobili straszną fuchę. Zwróćcie uwagę na układ soczewek, a w szczególności na tą najbardziej wypukłą - powinna być od strony lustra i tak jest we wszystkich korektorach Wynne'a , a tu jest na odwrót! 

 

Wygląda na to, że cała seria ( projekt ) jest źle wykonany.

 

Wiadomo, że korektor jest tak zaprojektowany aby schował się w wyciągu a jego początek zaczynał się na wysokości ściany tubusu. Pytanie czy można go obrócić i zamocować na odwrót? Teoertycznie z dwóch stron ma gwint M68, jednak praktycznie nie można. 

 

Sporo pomógł mi tu Catalin Fus , właściciel CFF , za co wielkie dzięki! :brawo: Przesłał mi schemat jak pracuje taki korektor , który dostał od Massimo Riccardi'ego. Sprawdźcie sami - na wszystkich diagramach wypukła soczewka jest od strony lustra.

 

Czy ktoś już miał podobny problem?

 

Myślę co z tym fantem zrobić, mogę oczywiście go oddać i kupić inny korektor np. ASA. Jednak jeżeli obrócenie układu optycznego było by wykonalne w domowych warunkach, może warto podjąć ryzyko.

 

pozdrawiam

M

tskorw3-backfokus-1000.jpg

wynne-newton-korrektor-strahlengang-1000.jpg

wynne68.jpg

Wynne Massimo.jpg

inside.jpg

Edited by Marcinos

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Marcinos napisał:

Wygląda na to, że cała seria ( projekt ) jest źle wykonany.

No i tylko jedna osoba (Ty druga) się kapnęliście, a cała reszta klientów to kupuje? Coś tu jest dziwnego.

Czyli masz ten: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p10692_TS-Optics-NEWTON-Coma-Corrector-0-95x-Riccardi-Design---M68-Connection.html

No a gdybyś wymienił na ten: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5903_TS-Optics-NEWTON-Koma-Korrektor-0-95x-Wynne-Design---2-5--Anschluss.html ? On wygląda na taki co ma poprawną orientację.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
Godzinę temu, MateuszW napisał:

No i tylko jedna osoba (Ty druga) się kapnęliście, a cała reszta klientów to kupuje? Coś tu jest dziwnego.

No właśnie nie trzyma się to kupy, ale nie mam innego wytłumaczenia. Zrobiłem test na szybko- faktycznie po obróceniu łapie punkt ostrości( pomijając już kwestię winiety itp.)

 

Tak, mam wersję M68. Jak twierdzi Markus Ludes ma on krotność 0.92x. A ten drugi, o budowie dłuższej o 10mm, ma ponoć krotność 0.95x. Mi zależało aby jak najbardziej zredukować ogniskową, więc wybrałem ten 0.92x.

Generalnie to jest osobny temat z tymi oznaczeniami: sprzedają go jako 0.95x , na obudowie jest napisane 0.97x a faktycznie ma być 0.92x. WTF!!!! Już nie mogę się doczekać kiedy zrobię PlateSolve i to sprawdzę.

Edited by Marcinos
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 28.03.2020 o 15:45, isset napisał:

W jakiś sposób tak. Ten korektor z linku powyżej był używany , a obrócona byłą tylko jedna soczewka. Mój jest nówka sztuka a obrócony jest cały układ optyczny wewnątrz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cała sprawa zaczęła się od tego, że chciałem wykonać nowe otwory pod mocowanie lustra głównego. Wydało mi się to naturalne, że skoro teleskop nie chce wyostrzyć z reduktorem, to należy podnieść cele aby złapać ognisko. Sporo pomógł mi w tym temacie Hans. Przeliczyłem teleskop w programie: https://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html

Z tym, że brakowało mi danych: o ile przesuwa się miejsce ogniskowania po założeniu korektora. Kiedy okazało się, że przesuwa się niewiele ( 16mm ) względem oryginalnego miejsca, dało mi to do myślenia...

Reasumując: dobrze, że nie zacząłem wiercić tych otworów.

Na tą chwilę czekam na specjalistyczny klucz palcowy i podejmę próbę przełożenia układu optycznego w korektorze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanim cokolwiek zaczniesz rozkrecac w korektorze, skrobnij do producenta z opisem, czy twoje objawy i twoje wnioski potwierdzaja. Rozkrecenie i skrecenie korektora z przekladaniem szkla wewnatrz, to nie jest operacja na dwa kliknięcia.

 

Pozdrawiam.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Hans napisał:

Zanim cokolwiek zaczniesz rozkrecac w korektorze, skrobnij do producenta z opisem, czy twoje objawy i twoje wnioski potwierdzaja. Rozkrecenie i skrecenie korektora z przekladaniem szkla wewnatrz, to nie jest operacja na dwa kliknięcia.

 

Pozdrawiam.

Oni się nigdy nie przyznają do błędu, zapomnij ;)

Napisali że mogę odesłać a oni sprawdzą, ale co tu sprawdzać skoro na ich schemacie widać, że ktoś spieprzył cały projekt. To nie jest problem tylko tej sztuki. Ona jest jak najbardziej zgodna ze schematem/projektem.

 

Rozsądniej było by oddać ,ale zależy mi na maksymalnym zredukowaniu ogniskowej. Ta wersja ma krotność 0,92x , dłuższa 0,95x. Innych sensownych opcji w rozmiarze 2,5" nie widzę.

Po odkręceniu pierścienia prawdopodobnie cały wewnętrzny wsad będzie można wyjąć i obrócić.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak więc, po nabyciu profesionalnego klucza palcowego, postanowiłem rozebrać korektor.

695680645_20200402_1844322.jpg.dbc17ca6321d7ea495039d63546f2933.jpg

Liczyłem, że po odkręceniu górnego pierścienia, który dodatkowo był sklejony punktowo, dalsze elementy będą zamocowane tylko na zasadzie docisku - nie myliłem się.

20200402_181119.jpg.9299a21924c9ff18b031db512878396d.jpg

 

Było nieco trudności aby klej na pierścieniu puścił, nieco więcej siły i poszło.

 

W środku znalazłem 3 soczewki oraz 2 pierścienie dystansujące. Wszystko było po prostu wsunięte w obudowę - uffff. Niestety zdjęć brak, ponieważ nie chciałem nic dotykać "jałowymi" rękawiczkami.

 

Największym problemem, po za oczywiście możliwością pomylenia się który pierścień gdzie oraz która soczewka w którą stronę, okazał się kurz. Do operacji przygotowałem się starannie: pół dnia działały w pomieszczeniu oczyszczacze powietrza oraz nawilżacz z funkcją oczyszczania. Lateksowe rękawiczki tuż przed operacją dodatkowo umyte i osuszone. Podczas składania na jednej soczewce osiadł większy pyłek - po zdjęciu go nową mikrofibrą okazało się, że soczewka się... naelektryzowała. Więc jej powierzchnia zaczęła przyciągać kurz. Wymagało to nieco wprawy, aby zdjąć pyłki zanim nie przylecą następne, finalnie udało się nie pozostawić w środku rzadnej większej sztuki :) 

 

Po skręceniu pozostało sprawdzić czy po udanej operacji pacjent... przeżył ;)

 

Pierwsze światło: cieszy oczy i nie tylko, ładne płaskie pole :brawo::banan::yahoo:Jest satysfakcja! :D

PlateSolve pokazał skalę 0,6"/px, co daje krotność reduktora =0,912x. Wg wskazań producenta miało być 0.92x - jest nieźle bo właśnie zależało mi na jak najszerszym polu widzenia. Do większej skali mam Paracorra.

 

Niestety, powyższy przypadek pokazuje znowu kolejną spektakularną wtopę TS, brak profesionalizmu to mało powiedziane. Ja bym jeszcze zrozumiał gdyby to był problem tylko tej jednej sztuki, ale to cały projekt jest spier... 

 

 

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 13 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.