Skocz do zawartości

Test CEM 60 bez guide


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Duser napisał:

...Zapuściłem eksperymentalnie M92 bez guide w subach 120 sek i poszedłem spać . Zebrało się 50 x 120 sek

To się nie wyspałeś, niecałe 2 godz.

:)

 

Jak dla mnie wynik doskonały. Zupełnie nie ta klasa co mój AZ-EQ6. Bez guidingu na taki efekt nie mogę liczyć nawet przy klatkach 30 sek. Jak wgrasz PEC to 3-4 minuty pociągniesz. Czyli cmosem praktycznie praca bez ograniczeń, no może nie dla słabych mgławic w narrow, ale i tu pewnie się da zawalczyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ryszardo napisał:

Raczej tak... :) .

No, oczywiście pozostaje jeszcze kwestia refrakcji atmosferycznej - tutaj bez guide sie nie obędzie.

Poza tym mam nadzieję, że twórcy software Ioptrona umożliwią zdalną obsługę PEC , bo mi na razie pozostaje drabina :D  lub pilot na długim kablu zwisający z dachu. 

A po wyłączeniu zasilania PEC także się wyłącza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Duser napisał:

No, oczywiście pozostaje jeszcze kwestia refrakcji atmosferycznej - tutaj bez guide sie nie obędzie.

Jasne, ale to w ekstremalnych sytuacjach. W moim sterowniku oprogramowanie całkiem dobrze sobie z tym radzi, o ile właśnie nie ma jakichś inwersji czy czegoś podobnego.

Muszę w końcu uruchomić PEC...jak widać warto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ryszardo napisał:

Jasne, ale to w ekstremalnych sytuacjach. W moim sterowniku oprogramowanie całkiem dobrze sobie z tym radzi, o ile właśnie nie ma jakichś inwersji czy czegoś podobnego.

Muszę w końcu uruchomić PEC...jak widać warto!

A ty jaki masz montaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jaką dokładnością ustawiłeś na biegun? Ja nie jestem w stanie osiągnąć w CEM25EC ponad ok 3 min przy skali 1,8" właśnie z powodu niedokładności bieguna. A ustawiłem ostatnio ok 15" błędu i lepiej już jest praktycznie niemożliwe mechanicznie na śrubach. Nie pojmuję, jak musisz mieć dokładnie biegun żeby wycisnąć 600 s przy Twojej skali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

A z jaką dokładnością ustawiłeś na biegun? Ja nie jestem w stanie osiągnąć w CEM25EC ponad ok 3 min przy skali 1,8" właśnie z powodu niedokładności bieguna. A ustawiłem ostatnio ok 15" błędu i lepiej już jest praktycznie niemożliwe mechanicznie na śrubach. Nie pojmuję, jak musisz mieć dokładnie biegun żeby wycisnąć 600 s przy Twojej skali...

Ustawiałem przy pomocy Sharpcapa. W asystencie guidowania PHD pokazuje mi błąd 0.2 arcsek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Duser napisał:

Ustawiałem przy pomocy Sharpcapa. W asystencie guidowania PHD pokazuje mi błąd 0.2 arcsek

To jedna z wielu zalet stacjonarnego obserwatorium. Ale jak masz je na garażu i wstawisz do niego samochód to uważaj, błąd może wzrosnąć o kolejne 0.2 arcsec. :)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzędziel napisał:

Piotr, oczy przecieram z niedowierzania, ale zdjęcia mówią prawdę - rewelacja.

Ja też przecierałem, ale tak wyszło. Jestem ciekawy, czy uda mi się powtórzyć wyczyn 600 sek na zerowej deklinacji - raczej w to wątpię, będzie już raczej widać pojechanie w DEC. Ale nawet, gdyby miało zostać dobre , powtarzalne 300 sek , to byłby sukces.

 

6 minut temu, Grzędziel napisał:

Co do refrakcji to wystarczy ustawić guiding na korekcję co 30 lub 60 sek. i spokojnie otworzyć piwo.

Dzisiaj zapowiada sie pogoda, to jeszcze porobię trochę testów. Zobaczymy, jak PEC ma się do guidingu.

Próbowałem juz zapuszczać guiding oraz PEC jednocześnie , bo czytałem, że generalnie te dwie rzeczy się kłócą i PHD może powodować nadkorekcje. Nastawiałem korekty co 10 sek.  Niestety ciągle szły jakieś cirrusy, PHD miało nieczytelny obraz gwiazdy, wychodziło, że trzeba korygować i generalnie wychodziła kaszanka - gorzej , niż bez guidingu. Zobaczymy....

 

Generalnie wiele zależy  od perfekcyjnego wyważenia w tym montażu - co jest bardzo trudne ( submilimetrowe ruchy :) ) . Zauważyłem , że prowadzenie z PEC jest nieco gorsze , kiedy montaż jest po flipie i jest po lewej stronie piera ( choć 300 sek pociągnie) . To pewnie kwestia wyważenia . A może należy jeszcze raz ze spokojem wygenerować krzywą .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Ja nie jestem w stanie osiągnąć w CEM25EC ponad ok 3 min przy skali 1,8" właśnie z powodu niedokładności bieguna. A ustawiłem ostatnio ok 15" błędu i lepiej już jest praktycznie niemożliwe mechanicznie na śrubach. Nie pojmuję, jak musisz mieć dokładnie biegun żeby wycisnąć 600 s przy Twojej skali...

Myślę, że kluczem jest stabilne umocowanie montażu na solidnym pierze. Jeżeli masz montaż na statywie, to w wyniku różnych manipulacji pewnie coś tam się lekko przestawia i stąd te problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.