Skocz do zawartości
  • 0

Ten pierwszy...


Emilia Poprawska

Pytanie

Kochani potrzebuje pomocy w wyborze pierwszego teleskopu. Wiem, że tematów tu sporo ale i budżety różne. Teleskop tylko dla mnie i córki na urozmaicenie wspólnych wieczorów. Budżet ok 700-800 zł. Niestety jestem strasznie zielona w temacie... Wpadł mi taki w oko jednak proszę o radę czy to dobry pomysł. 

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-130/900-EQ-2-(SK1309EQ2)-teleskopy-1383.html nie potrzebuje świetnego sprzętu to ma być dla nas rozrywka z nauką. Choć też nie chce kupić byle czego. Z góry dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Teleskop, który podlinkowałaś będzie trochę upierdliwy w obsłudze. To Newton więc będzie wymagał co jakiś czas kolimacji (regulacji luster). Po drugie wg. mnie na tym montażu obserwacja, wyszukiwanie obiektów i prowadzenie za nimi będzie utrudnione. 

Myślę że do takiego umilania wieczorów dwóm kobietkom najlepszy będzie refraktor. 

Nie trzeba go go kolimować, ani studzić przed obserwacją. Okular jest zawsze w jednej pozycji. 

I tu masz dwie opcje. 

Krótkie refraktory najlepsze są do szerokich gwiezdnych pól i DSO. 

Te o długiej ogniskowej najlepiej sprawdzą się na Księżycu i planetach. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Powiedz jeszcze czy masz jakąś wiedzę odnośnie nocnego nieba i na czym chciałbyście się skupić? Planety i Księżyc czy bardziej głębokie niebo? 

Wiedzy przyznam nie posiadam żadnej nawet udawać nie warto. Pomysł wydawał się fajny ale jak się okazuje warto było by temat nieco zgłębić. W każdym razie myślałam bardziej o planetach... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Myślę że mały refraktor będzie dla was idealny na początek. To praktycznie bezobsługowy sprzęt. Przejrzyj oferty sklepów pod tym kątem, poczytaj trochę w temacie obserwacji i teleskopów i pytaj, pytaj, pytaj. Nie śpiesz się. Sezon dopiero się zaczyna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

i ja się zgadzam z pomysłem zakupu małego refraktora. Na olx pewnie trochę znajdziesz w pobliżu swojej okolicy. Podjedziesz i sprzedający zademonstruje co i jak. Ja osobiście skłaniałbym się na coś takiego  Sky-Watcher Synta R-90/900 na podstawowym montażu. To dobre rozwiązanie bo będziesz mogła podziwiać księżyc ale i planety które pojawią się na letnim niebie 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A może jakaś fajna lornetka? Do wspólnych przeglądów i posiedzeń też dobra. Zawsze można ją skierować byle gdzie i fajnie widać gwiazdy a i jakiś jasny ds się znajdzie. A ido dziennych wypadów sie nada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Darek_B napisał:

Bo ma ciemne niebo. Pisałem.

 

Chłopie! 

To ma być pierwszy teleskop dla dwóch nieobeznanych jeszcze z tematem kobiet do obserwacji planet i Księżyca. 

Proponujesz lornetkę albo lustro minimum 8"!

Czy dostrzegasz różnicę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak lornetka, to ze statywem, przerabiałem z moimi paniami - obraz drgał po minucie trzymania 8 x 40, a w 10 x 50 już dramat. Z dużą 16 x 60 - ja miałem problem po paru minutach. Wycelowanie w obiekt na horyzoncie jest łatwe. Bez praktyki wycelować w coś na 40* - 60* nad horyzontem też może zniechęcić. Jak planety to montaż musi być paralaktyczny, a nie przestawianie co chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, OBERON RD napisał:

Jak lornetka, to ze statywem, przerabiałem z moimi paniami - obraz drgał po minucie trzymania 8 x 40, a w 10 x 50 już dramat. Z dużą 16 x 60 - ja miałem problem po paru minutach. Wycelowanie w obiekt na horyzoncie jest łatwe. Bez praktyki wycelować w coś na 40* - 60* nad horyzontem też może zniechęcić. Jak planety to montaż musi być paralaktyczny, a nie przestawianie co chwilę.

Celne uwagi, z utrzymaniem może być problem córka ma 8 lat. Chcę ją zachęcić a nie zniechęcić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

To ma być pierwszy teleskop dla dwóch nieobeznanych jeszcze z tematem kobiet do obserwacji planet i Księżyca.

Sam to zdanie wymyśliłeś. Po co ?

Emilia mówiła o urozmaiceniu obserwacji a nie o konkretnych obiektach.

 

Miałem w życiu wiele refraktorów, reflektorów czy maków, wiem co piszę i z czym kobiety oraz dzieci mają problem przy obsłudze. Montaż paralaktyczny jaki byłby do takiego refraktorka sprawiałby początkującemu więcej problemów.

Nic w tym względzie nie pobije prostoty używania niewielkiego dobsona za to ciężko mi sobie wyobrazić sens kupowania małego sprzętu pod dobre niebo. Strata pieniędzy.

 

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Przejrzyj oferty sklepów pod tym kątem, poczytaj trochę w temacie obserwacji i teleskopów i pytaj, pytaj, pytaj

Zamiast uzasadnić swój wybór polecasz czytać i pisać ? przecież po to jest nasze forum.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Darek_B napisał:

Sam to zdanie wymyśliłeś. Po co ?

Emilia mówiła o urozmaiceniu obserwacji a nie o konkretnych obiektach.

 

Miałem w życiu wiele refraktorów, reflektorów czy maków, wiem co piszę i z czym kobiety oraz dzieci mają problem przy obsłudze. Montaż paralaktyczny jaki byłby do takiego refraktorka sprawiałby początkującemu więcej problemów.

Nic w tym względzie nie pobije prostoty używania niewielkiego dobsona za to ciężko mi sobie wyobrazić sens kupowania małego sprzętu pod dobre niebo. Strata pieniędzy.

 

Zamiast uzasadnić swój wybór polecasz czytać i pisać ? przecież po to jest nasze forum.

Cyt. "W każdym razie myślałam bardziej o planetach". Doczytaj bo nic nie wymyśliłem. 

Po drugie uzasadniłem swoją propozycję-bezobsługowość. Zero certolenia z kolimacją, wychładzaniem. Sprzęt w stylu wystaw i patrz. 

Nie neguję twojego doświadczenia ale  czytaj dokładnie zanim mi coś zarzucisz. 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O newtonie radzę zapomnieć. Sam mam kilka teleskopów i córkę w podobnym wieku. Nawet nie poradziłaby sobie z przeniesieniem teleskopu z lustrem 6-8". Kolimowania dziecko się nauczy, ale wątpię by z chęcią to robiło.

Polecam to co @Mariusz Psut, czyli mały refraktor, nawet może mniejszy niż 90/900, np 70/500. W budżecie starczy jeszcze na w miarę porządny okular, filtry do Księzyca i jakiś kolorowy, mapę nieba i latarkę astronomiczną.

Ewentualnie jeszcze MAK102, jeżeli głównym celem obserwacji mają być obiekty US. Jego główną zaletą jest mały rozmiar, obraz bez aberracji na jasnych obiektach (artefaktów) i dobra współpraca z tanimi okularami, ale budżet przekroczy 800zł.

Lornetka ze statywem np Skymaster 15x70 to też dobry wybór dla początkującego, co więcej nie wymagający dodatkowych wydatków na akcesoria, tyle że raczej nie do planet i Księzyca, a obiektów głębokiego nieba.

Ten z linku podanego przez Ciebie odpuść sobie koniecznie, to cięzki teleskop na bardzo słabym montażu.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wydaje mi się, że kolega Mariusz ma rację. Co z tego, że ciemne niebo jak takie lustro 8" to kawał teleskopu. Jak obiekt bedzie trochę wyżej nad horyzontem to już widzę jak 8 letnia dziewczynka się zniechęca gimnastykując się bo nie sięga wygodnie do okularu czy szukacza. A taki refraktor już wygodniejszy. Poza ttm cytat ,,...pomysł wydawał się fajny..." i ,,...myślałam bardziej o planetach..." też za tym przemawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja skłaniałbym się zdecydowanie w stronę Maka 127. To najbardziej uniwersalne i wygodne w obsłudze narzędzie. Można sobie i trochę gromad gwiezdnych pooglądać, i Księżyc, i planety a nawet można zobaczyć coś na tarczy Jowisza. Ma z reguły kątowkę, więc i wygoda obserwacji większa.

Ma tylko jeden feler- zdecydowanie nowy nie mieści się w Twoim budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, bobitsu300 napisał:

Czesc a ja zaproponuje fajny teleskop za polowe cenh do przyrody i do nieba 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/20961-sprzedam-sky-watcher-102600/&tab=comments#comment-236200

Raz to nie jest teleskop do obserwacji planet, tylko obiektów DS, dwa do przyrody, której obserwacje proponujesz, wyjątkowo słabo się nadaje, bo uzyskuje się nim duże źrenice wyjściowe, co jest uciążliwe w dzień, oprócz tego aberracja chromatyczna  za dnia psuje przyjemność obserwacji. Mam podobny achromat f/5, do DS jest super, ale jasne planety i Księżyc są z fioletem, a próbowałem też ptaki na wodzie obserwować i krajobrazy w górach -szkoda gadać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Myślę że mały refraktor będzie dla was idealny na początek. To praktycznie bezobsługowy sprzęt. Przejrzyj oferty sklepów pod tym kątem, poczytaj trochę w temacie obserwacji i teleskopów i pytaj, pytaj, pytaj. Nie śpiesz się. Sezon dopiero się zaczyna. 

Co powiesz w takim razie na ten? https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1304&lunety=Teleskop%20Sky%20Watcher%20Synta%20R%2090%20900%20EQ%202 wydaje się stosunkowo łatwy w obsłudze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.