Skocz do zawartości
  • 0

Ten pierwszy...


Emilia Poprawska

Pytanie

Kochani potrzebuje pomocy w wyborze pierwszego teleskopu. Wiem, że tematów tu sporo ale i budżety różne. Teleskop tylko dla mnie i córki na urozmaicenie wspólnych wieczorów. Budżet ok 700-800 zł. Niestety jestem strasznie zielona w temacie... Wpadł mi taki w oko jednak proszę o radę czy to dobry pomysł. 

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-130/900-EQ-2-(SK1309EQ2)-teleskopy-1383.html nie potrzebuje świetnego sprzętu to ma być dla nas rozrywka z nauką. Choć też nie chce kupić byle czego. Z góry dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
13 minut temu, Emilia Poprawska napisał:

Według mnie na Księżyc i planety jak znalazł.Wszystkie akcesoria masz w zestawie a powiększenia jakie da się uzyskać już zapewnią fajne widoki.Okulary i barlow to co prawda podstawowe szkiełka ale sprzęt niewymagających pod tym względem. Ja takimi kilka miesięcy Obserwowałem. Z montażem paralaktycznym nie miałem co prawda do czynienia ale raczej czarów w tym nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, wessel napisał:

Tym teleskopem, a szczególnie na tym montażu planet sobie nie pooglądasz- drgania zabiją całą przyjemmość oglądania.

Czy faktycznie taki montaż wprowadza tak duże drgania że nie da się oglądać??? Przecież nawet Newtony są na paralaktykach i ktoś ich używa a ten achromacik jest dużo lżejszy. 

Można też, co wg. mnie jest najlepszym sposobem oglądać metodą tranzytu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przez chwilę obserwowałem przez SW 90/900 na montażu AZ3. Wydaje mi się że AZ3 jest wygodniejszy do używania od eq2 (zaznaczam że nie miałem styczności z EQ2, tylko znam opinie innych, używałem natomiast EQ3-2). Telepał się na nim (na Az3) trochę, ale ogólnie dało się obserwować. Teleskop całkiem całkiem, trochę aberracji jest oczywiście w dużych powiększeniach, ale da się przełknąć.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Ajot napisał:

Przez chwilę obserwowałem przez SW 90/900 na montażu AZ3. Wydaje mi się że AZ3 jest wygodniejszy do używania od eq2 (zaznaczam że nie miałem styczności z EQ2, tylko znam opinie innych, używałem natomiast EQ3-2). Telepał się na nim (na Az3) trochę, ale ogólnie dało się obserwować. Teleskop całkiem całkiem, trochę aberracji jest oczywiście w dużych powiększeniach, ale da się przełknąć.

Na AZ-3 jest też różnica cenowa praktycznie żadna https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 90 900 AZ 3

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Idealnie. Zamień się koniecznie ze mną:D

 

Ja też mieszkam w małej, słabo oświetlonej wiosce - ale to nie znaczy że niebo nie jest zaświetlone. Wystarczy nieodpowiednie sąsiedztwo - np. lotniska...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, lulu napisał:

Ja też mieszkam w małej, słabo oświetlonej wiosce - ale to nie znaczy że niebo nie jest zaświetlone. Wystarczy nieodpowiednie sąsiedztwo - np. lotniska...

Nie żebym narzekał. "Jak się niema co się lubi... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Według mnie na Księżyc i planety jak znalazł.Wszystkie akcesoria masz w zestawie a powiększenia jakie da się uzyskać już zapewnią fajne widoki.Okulary i barlow to co prawda podstawowe szkiełka ale sprzęt niewymagających pod tym względem. Ja takimi kilka miesięcy Obserwowałem. Z montażem paralaktycznym nie miałem co prawda do czynienia ale raczej czarów w tym nie ma. 

To nie tylko o ciężar chodzi ale też o długość tuby (im dłuższa tym większa siła bezwładności).

Miałem EQ1 i 3-2. Na EQ3-2 z ED80 da się patrzeć. Na EQ1 wszystko ze wszystkim trzęsie się niemiłosiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

Tak! :emotion-5:

Zawsze te dwie godziny czarne są. A ja jako stworzenie ciepłolubne nie cierpię marznąć więc te długie noce jakoś mnie nie cieszą:neat:

Nie, na północy kraju nie ma astronomicznych nocy (Słońce nie zachodzi poniżej 18 stopni pod horyzont).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, calla napisał:

Da radę, choć montaż kiepski trochę. Pewnie dla lepszej wygody byłoby dobrze zmienić go na używkę EQ 3/2 w bliskiej przyszłości. Z mojej strony polecam w ogóle polować na używki, jednak cena jest dużo niższa.

z tak lekką tubą (90/900 waży coś ok.2kg)  AZ3 sobie radzi w miarę. Chwile drga obraz i ustaje, daje się śledzić mikroruchami, a ruch horyzontalny rozluzować i spokojnie tubą obracać za wyciąg. Największy problem to obserwacje blisko horyzontu, bo jest za nisko okular i nawet na kolanach nie daje się obserwować, poza tym zahacza o nogi statywu, tylko że obserwacji planet ten problem przez najbliższe lata nie dotyczy. Jasne że lepszy montaż (AZ4, EQ3-2) sprawdziłby się lepiej, ale to wydatek minimum +600zł.

 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja celowałbym w ten sprzęt. Montaż jest już w miarę porządny, a teleskop też sporo pokaże. Za resztę budżetu dokupiłbym jakiś filtr na Księżyc, Poradnik Miłośnika Astronomii Marka Substyka plus jakąś podstawową mapę nieba. https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/900-AZ-3-teleskopy-1312.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Temat rozlewa się jak każdy poprzedni o wyborze teleskopu. Chyba łatwiej będzie napisać ogłoszenie, że poszukują Panie astromaniaka z teleskopem dla umilenia wieczorów obserwacjami i ciekawostakiami naukowymi - wyjdzie taniej, a i po wszystkim pojawi się pewna wiedza o teleskopach :emotion-5:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Emilia, wprawdzie ten 90/900 w wersji AZ jest stosunkowo niezły, to pomysł z małym refraktorem na wieś wydaje mi się kontrowersyjny. To byłby raczej sprzęt dla nieszczęśnika z miasta, który musi mieć coś łatwego w przenoszeniu na duże dystanse lub upychać się na malutkim balkonie. Poza tym fakt, że to ma być teleskop także dla dziecka, niewiele tu zmieni. Ośmiolatka i tak nie będzie po przyuczeniu w stanie sama obserwować czegokolwiek poza Księżycem. Jeśli to ma mieć sens, to i Ty musisz w tym uczestniczyć. Z pierwszego postu odniosłem wrażenie, że sama też jesteś realnie zainteresowana astronomią i chcesz się w to bawić. Jeśli to prawda, to szkoda pieniędzy na małe refraktorki, gdy mieszkacie pod ciemnym niebem. Nie musi to być zaraz 8" (200/1200) Synta, ale 6" (150/1200) na Dobsonie będzie w sam raz. Sprzęt bardzo uniwersalny, do wszystkich obiektów. Nowa od biedy przypomina ceną Twój budżet, używana mieści się w nim. Obsługa prosta jak konstrukcja cepa. Rozmiary zbliżone do 8" kuzynki, ale waga sporo mniejsza, co ułatwi operowanie tym w ogródku. No i córka ma teraz 8 lat, jeżeli wspólne obserwacje z mamą przypadną jej do gustu, to za kilka sezonów z obsługą zacznie sobie radzić sama. Różnica w tym, co widać przez 150mm, a tym co widać w 90mm jest kolosalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.