Skocz do zawartości

Niestabilność napędu EQ-3


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Od 12 lat mam EQ3-2 z napędami o obu osiach. Nigdy nie rozbierany, konserwowany itp. Od czasu kiedy wziąłem się za astrofotografię coraz bardziej mnie ten montaż denerwuje, bo pracuje niestabilnie. Ustawi się go jak należy, parę fotek całkiem ładnie wyjdzie, nagle kolejne zdjęcia zamiast gwiazd mają kreski, po jakimś czasie samo z siebie potrafi się poprawić. Nie ważne jak bardzo bym pracował nad idealnym ustawieniem na biegun to ujęcia dłuższego niż 30 sekund nigdy nie udało mi się dobrego uzyskać. Czy to jest bardziej wina samego montażu (ślimak itp.) czy raczej silnika? Jeśli to w montażu to czy jest do w miarę latwego skorygowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej ogniskowej rozmawiamy?

 

Takie zachowanie to jest cecha wrodzona wszelkich montaży paralaktycznych z napędem ślimakowym. Ta nierówność pracy wynika głównie z niedokładności wykonania ślimaka i ślimacznicy, w mniejszym stopniu od kolejnych małych zębatek jakie są w napędzie. Ogólnie nazywa się to błędem okresowym (PE), który jest z grubsza okresowy wraz z kolejnymi obrotami ślimaka (ale błąd ten jest dużo bardziej nieregularny). Aby sobie z tym wadzić wymyślono guiding :) Oczywiście montaże z wyższej półki mają ten błąd mniejszy, choć zazwyczaj nadal jest to za mało żeby pracować bez guidingu. Niestety montaże takie jak EQ3 są kiepskie do guidowania z powodu ogromnych luzów i  braku porządnego łożyskowania, więc nawet z guidingiem nie będzie rewelacji (ale będzie dużo lepiej).

Regulacja luzów, wymiana smarów i łożysk może nieco sprawę poprawić, ale większość problemów jest "wrodzona" (trzeba by było wymienić ślimak na dobrej jakości, a tego nikt nie produkuje).

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Moje ogniskowe to 600 i 1500mm - w obu są te problemy. 

Uuu no to nie masz szans uzyskać nic sensownego. 600 mm to ogniskowa pod HEQ5 (no może EQ5 jeśli to coś lekkiego).

Gdyby EQ3-2 prowadził takie ogniskowe to na naszym forum byłoby 2x mniej postów :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Moje ogniskowe to 600 i 1500mm - w obu są te problemy. 

Teraz to pojechałeś, gdybyś napisał np 50mm i 135mm to można było by rozmawiać, przy 600mm i 1500mm obraz będzie pływał niezależnie od tego czy go porządnie serwisujesz czy nie. Max co uciągnie to 300mm z guidingiem do 90 sekund bo deklinacja mocno odjeżdża. 

 

Montaże pod astrofoto z 600mm jest minimum Celestron AVX, a doecelowo HEQ5. Pod foto z 1500mm conajmniej NEQ6. Tego nie przeskoczysz, wiem co mówię próbowałem focić z EQ2, EQ3-2 i EQ5, wszystkie tuningowałem i ostatecznie się z nimi pożegnałem.

Jedyną zaletą "siłowania" się z tymi montażami było to że naprawdę dużo się nauczyłem przy tym.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za dobre wieści:

- nie muszę się bawić w rozkręcanie sprzętu, bo to mi niezbyt pomoże (duża ulga)

- nie tylko ja mam kiepsko, ale wszyscy inni posiadacze EQ-3 mają tak samo źle (jak rzekł K. Makuszyński: "Przyjacielu, aby Cię rozweselić, opowiem Ci moje nowe zmartwienie")

- mam bardzo racjonalny powód, by kupić drugi, lepszy montaż

;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oś RA. Nie ma tam łożysk.

Wszędzie są luzy, bo bez nich by się nic nie obracało. Chyba zostawili za dużo miejsca na smar :-)  Jak się skręci za mocno, to za ciężko chodzi. 

Jak się dociśnie sprzęgło, to cała oś RA się przesuwa. 

 

 

DSC_0301.JPG

DSC_0290.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ3-2 można wykorzystać do rejestrowania planet, Księżyca itp. - czyli tam, gdzie czasy naświetlania będą bardzo krótkie. 1,5m to już całkiem sporo ogniskowej i ciekawe rzeczy można zobaczyć. A jak chcesz się bawić w jakieś dłuższe ekspozycje, to musisz przynajmniej jedno zero odjąć od tego co podałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) 

Te dwa łożyska na pocieszenie właśnie są na ślimaku. 

 

Jak się odkręca oś RA, od strony lunetki biegunowej jest taka tarcza przykręcona na ośkę osi RA, czyli na tą rurkę, w którą lunetkę biegunową się wkłada.

Tarcza jest zabezpieczona przed wykręcaniem się, trzema śrubkami z boku. Czubki tych śrubek wgniatają się prosto w gwint rurki i go " niszczą" , przez co prawie nie da się tej tarczy odkręcić. 

 

DSC_0301-001.JPG

DSC_0301-002.JPG

DSC_0292.JPG

Edytowane przez Adm2
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zasugeruje coś co mi się przytrafiło kilka razy z tym montażem. Sprawdź czy przez cały czas dokładnie kontaktują styki od zasilania napędu ;) kilka razy straciłem już tak sporo czasu bo myślałem, że elegancko zbieram kolejne klatki a tu się okazywało, że w między czasie zasilanie lekko się rozłączyło i po jakimś czasie dopiero zaskoczyło ponownie. Co do samego montażu to fakt, nie jest to nawet średnia półka ale przy dobrych warunkach czasami udawało mi się robić klatki po 60 sekund z newtonem 150/750.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Cześć. 

Podpinam się pod temat aby nie powielać i zabrać max info w jednym temacie.

Spotkałem się z osobami które wymieniają podkładki na łożyska igiełkowe. Chyba dobrze zrozumiałem 😅

Które łożyska lub elementy mogą być wymienione aby zmaksymalizować gładkość ruchu w osiach? 

Pytam, zanim zabiorę się za rozbiórkę. Tema smaru i teflonu jest mi znany :)

Edytowane przez sebol
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, sebol napisał(a):

...

Spotkałem się z osobami które wymieniają podkładki na łożyska igiełkowe. Chyba dobrze zrozumiałem 😅

....

🤣 z tymi co tak zrobili trzeba by pogadać tak z pół roku po tym "udoskonaleniu". Ciekawe czy montaż jeszcze im się w ogóle kręci. Producent nie na darmo dał podkładki. Tak, można dać łożyska ale to wymaga daleko idących zmian - bez sporego parku maszynowego - nie do zrobienia. 

 

W montażach tej klasy to rozebrać, wyczyścić dać nowy smar i złożyć "jak było". Wymiana łożysk (tak wiem bardzo popularna) jest mało sensowna chyba, że któreś z łożysk jest rzeczywiście uszkodzone - w co wątpię bo zużyć łożyska w montażu można tylko jak bieżnia całkiem zardzewieje. Wymiana na jakie? Takie same chińskie czy "najlepsze" SKFy produkowane w Bangladeshu? 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gumy fitness" super usztywniają chińskie aluminiowe statywy :)

13 minut temu, KArtur napisał(a):

Na jakim statywie jest ta głowica EQ 3-2? Stalowy czy aluminiowy? Jak aluminiowy to trzeba sprawdzić czy wszystkie możliwe śruby jakie są w nim się nie poluzowały i przede wszystkim nie rozsuwać go na wysokość. Nie chodzić w pobliżu podczas sesji 😀

 

Edytowane przez Piotrek K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

🤣 z tymi co tak zrobili trzeba by pogadać tak z pół roku po tym "udoskonaleniu". Ciekawe czy montaż jeszcze im się w ogóle kręci. Producent nie na darmo dał podkładki. Tak, można dać łożyska ale to wymaga daleko idących zmian - bez sporego parku maszynowego - nie do zrobienia. 

 

W montażach tej klasy to rozebrać, wyczyścić dać nowy smar i złożyć "jak było". Wymiana łożysk (tak wiem bardzo popularna) jest mało sensowna chyba, że któreś z łożysk jest rzeczywiście uszkodzone - w co wątpię bo zużyć łożyska w montażu można tylko jak bieżnia całkiem zardzewieje. Wymiana na jakie? Takie same chińskie czy "najlepsze" SKFy produkowane w Bangladeshu? 

Dobrze Pan pisze. Wymiana łożysk nic nie daje chyba że są uszkodzone. I tsk te sklepowe SKF czy timken to China, Bangladesz lub India. Choć jedna sztukę udało mi się  kupix SKF made in italy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem żadnym mistrzem ;) Ale zgadzam się, że z eq3-2 można zrobić tylko kilka rzeczy:

- wymienić smar

- zmienić podkładki na teflonowe 

- sprzedać 

;)

W dowolnej kolejności ;)

 

Trochę żartuje bo tytułowy montaż chodzi u mnie od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolony, ale jest tak dzięki temu, że robię zdjęcia w skali jakieś 13"/px. ;)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2020 o 22:29, dobrychemik napisał(a):

Bardzo dziękuję za dobre wieści:

- nie muszę się bawić w rozkręcanie sprzętu, bo to mi niezbyt pomoże (duża ulga)

- nie tylko ja mam kiepsko, ale wszyscy inni posiadacze EQ-3 mają tak samo źle (jak rzekł K. Makuszyński: "Przyjacielu, aby Cię rozweselić, opowiem Ci moje nowe zmartwienie")

- mam bardzo racjonalny powód, by kupić drugi, lepszy montaż

;)

 

Mam też ten montaż i dla pocieszenia powiem ci, że z napędem w jednej osi. Nie jest aż tak dramatycznie! :) 
Podszedłem do sprawy analitycznie. Im bliżej bieguna o dokładniej im większa deklinacja obiektu, tym te "kreski' gwiazd są krótsze. Taka M31 z bólem ale wychodzi ale M33 M45 Czy M42 już niekoniecznie. Skracam mocno czas dla okołorównikowych. Do "kresek" dokłada się jeszcze u mnie nie do końca wyważenie całego zestawu.
Zauważyłem jedynie, że przy foceniu obiektów o małych deklinacjach ale blisko zenitu jest jakby lepiej. Ostatnio odrzucam średnio 1/3 zdjęć (wg rankingu DSS) i zdjęcia wychodzą zdecydowanie lepsze (wg mojej oceny). Czas tej 1/3 jest tracony ale mój nastrój jest zdecydowanie lepszy. :)

 

Edytowane przez MarekS99
błędy edycyjne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, MarekS99 napisał(a):

Mam też ten montaż i dla pocieszenia powiem ci, że z napędem w jednej osi. Nie jest aż tak dramatycznie! :) 

 

(...)


Skracam mocno czas dla okołorównikowych. Do "kresek" dokłada się jeszcze u mnie nie do końca wyważenie całego zestawu.


(...)

 

Ostatnio odrzucam średnio 1/3 zdjęć (wg rankingu DSS) i zdjęcia wychodzą zdecydowanie lepsze (wg mojej oceny). Czas tej 1/3 jest tracony ale mój nastrój jest zdecydowanie lepszy. :)

 

Mam identyczny zestaw, a do tego lustrzanka :)

 

Zdefiniuj "mocno skracam" 🤔 30/45/90 sekund?

 

U siebie ostatnio odrzuciłem około 40% przy klatkach 40s na NGC6960... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, sebol said:

U siebie ostatnio odrzuciłem około 40% przy klatkach 40s na NGC6960... 

Dlatego zawsze wolałem podejście, żeby wywalić całą kasę jaką się ma w dobry/bardzo dobry montaż i focić tym co się ma np. optyką od aparatu, w międzyczasie zbierając na lepszą tubkę. Jak bym miał sesję pod super niebem i potem miałbym wyrzucić 40% klatek to bym chyba się upił i tyle.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sebol napisał(a):

Co racja to racja, dzis tez bym tak zrobił. Ale dwa lata temu, darowanemu koniowi nikt w zeby nie zaglądał

 

A mój temat widziałeś? Niedawno go wrzuciłem na forum:

 

https://astropolis.pl/topic/89806-zanim-wyrzucisz-eq3-2-czyli-dodatkowe-wyważenie-w-dec/

 

Popatrz na wykresy guidingu, i sam oceń, czy taka dokładność Ci wystarczy. W moim montażu wyczyściłem wszystko, dałem nowy smar, wyregulowałem luzy, jest założone łożysko igiełkowe w osi RA przez kolegę @Astroigi (było też w Dec, ale je usunąłem, bo niewiele poprawiło), ponadto nogi wysuwam tak, żeby końce suwanych elementów były na wysokości półeczki. No i mam napęd Asterion, czyli opaskowanie obu osi i sterownik działający na podobnej zasadzie jak OnStep, który można zrobić samemu.

 

I absolutnie na ten montaż nie narzekam, i nie zamierzam go wymieniać na nic innego - bo po co, skoro działa świetnie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.