Jump to content
Sign in to follow this  
dobrychemik

Niestabilność napędu EQ-3

Recommended Posts

Od 12 lat mam EQ3-2 z napędami o obu osiach. Nigdy nie rozbierany, konserwowany itp. Od czasu kiedy wziąłem się za astrofotografię coraz bardziej mnie ten montaż denerwuje, bo pracuje niestabilnie. Ustawi się go jak należy, parę fotek całkiem ładnie wyjdzie, nagle kolejne zdjęcia zamiast gwiazd mają kreski, po jakimś czasie samo z siebie potrafi się poprawić. Nie ważne jak bardzo bym pracował nad idealnym ustawieniem na biegun to ujęcia dłuższego niż 30 sekund nigdy nie udało mi się dobrego uzyskać. Czy to jest bardziej wina samego montażu (ślimak itp.) czy raczej silnika? Jeśli to w montażu to czy jest do w miarę latwego skorygowania?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Nigdy nie rozbierany, konserwowany itp.

Może tu kryje się odpowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

O jakiej ogniskowej rozmawiamy?

 

Takie zachowanie to jest cecha wrodzona wszelkich montaży paralaktycznych z napędem ślimakowym. Ta nierówność pracy wynika głównie z niedokładności wykonania ślimaka i ślimacznicy, w mniejszym stopniu od kolejnych małych zębatek jakie są w napędzie. Ogólnie nazywa się to błędem okresowym (PE), który jest z grubsza okresowy wraz z kolejnymi obrotami ślimaka (ale błąd ten jest dużo bardziej nieregularny). Aby sobie z tym wadzić wymyślono guiding :) Oczywiście montaże z wyższej półki mają ten błąd mniejszy, choć zazwyczaj nadal jest to za mało żeby pracować bez guidingu. Niestety montaże takie jak EQ3 są kiepskie do guidowania z powodu ogromnych luzów i  braku porządnego łożyskowania, więc nawet z guidingiem nie będzie rewelacji (ale będzie dużo lepiej).

Regulacja luzów, wymiana smarów i łożysk może nieco sprawę poprawić, ale większość problemów jest "wrodzona" (trzeba by było wymienić ślimak na dobrej jakości, a tego nikt nie produkuje).

Edited by MateuszW
 • Like 3
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Moje ogniskowe to 600 i 1500mm - w obu są te problemy. 

Uuu no to nie masz szans uzyskać nic sensownego. 600 mm to ogniskowa pod HEQ5 (no może EQ5 jeśli to coś lekkiego).

Gdyby EQ3-2 prowadził takie ogniskowe to na naszym forum byłoby 2x mniej postów :)

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Moje ogniskowe to 600 i 1500mm - w obu są te problemy. 

Teraz to pojechałeś, gdybyś napisał np 50mm i 135mm to można było by rozmawiać, przy 600mm i 1500mm obraz będzie pływał niezależnie od tego czy go porządnie serwisujesz czy nie. Max co uciągnie to 300mm z guidingiem do 90 sekund bo deklinacja mocno odjeżdża. 

 

Montaże pod astrofoto z 600mm jest minimum Celestron AVX, a doecelowo HEQ5. Pod foto z 1500mm conajmniej NEQ6. Tego nie przeskoczysz, wiem co mówię próbowałem focić z EQ2, EQ3-2 i EQ5, wszystkie tuningowałem i ostatecznie się z nimi pożegnałem.

Jedyną zaletą "siłowania" się z tymi montażami było to że naprawdę dużo się nauczyłem przy tym.

Edited by cwic
 • Like 1
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za dobre wieści:

- nie muszę się bawić w rozkręcanie sprzętu, bo to mi niezbyt pomoże (duża ulga)

- nie tylko ja mam kiepsko, ale wszyscy inni posiadacze EQ-3 mają tak samo źle (jak rzekł K. Makuszyński: "Przyjacielu, aby Cię rozweselić, opowiem Ci moje nowe zmartwienie")

- mam bardzo racjonalny powód, by kupić drugi, lepszy montaż

;)

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest oś RA. Nie ma tam łożysk.

Wszędzie są luzy, bo bez nich by się nic nie obracało. Chyba zostawili za dużo miejsca na smar :-)  Jak się skręci za mocno, to za ciężko chodzi. 

Jak się dociśnie sprzęgło, to cała oś RA się przesuwa. 

 

 

DSC_0301.JPG

DSC_0290.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

EQ3-2 można wykorzystać do rejestrowania planet, Księżyca itp. - czyli tam, gdzie czasy naświetlania będą bardzo krótkie. 1,5m to już całkiem sporo ogniskowej i ciekawe rzeczy można zobaczyć. A jak chcesz się bawić w jakieś dłuższe ekspozycje, to musisz przynajmniej jedno zero odjąć od tego co podałeś :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
27 minut temu, Adm2 napisał:

To jest oś RA. Nie ma tam łożysk.

WTF? Co za chińczyk to wymyślił :) Miałem nadzieję że chociaż jakieś dwa łożyska dali na pocieszenie...

A tam na ślimaku to nie łożyska? Czy tylko tulejki ślizgowe?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

:-) 

Te dwa łożyska na pocieszenie właśnie są na ślimaku. 

 

Jak się odkręca oś RA, od strony lunetki biegunowej jest taka tarcza przykręcona na ośkę osi RA, czyli na tą rurkę, w którą lunetkę biegunową się wkłada.

Tarcza jest zabezpieczona przed wykręcaniem się, trzema śrubkami z boku. Czubki tych śrubek wgniatają się prosto w gwint rurki i go " niszczą" , przez co prawie nie da się tej tarczy odkręcić. 

 

DSC_0301-001.JPG

DSC_0301-002.JPG

DSC_0292.JPG

Edited by Adm2
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja zasugeruje coś co mi się przytrafiło kilka razy z tym montażem. Sprawdź czy przez cały czas dokładnie kontaktują styki od zasilania napędu ;) kilka razy straciłem już tak sporo czasu bo myślałem, że elegancko zbieram kolejne klatki a tu się okazywało, że w między czasie zasilanie lekko się rozłączyło i po jakimś czasie dopiero zaskoczyło ponownie. Co do samego montażu to fakt, nie jest to nawet średnia półka ale przy dobrych warunkach czasami udawało mi się robić klatki po 60 sekund z newtonem 150/750.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.