Skocz do zawartości

Kolejne pytania w związku z fotometrią DLSR


Kahir

Rekomendowane odpowiedzi

Dość typowo, im dalej w temat tym więcej pytań więc kieruję się do doświadczonych obserwatorów po poradę .

 

Zanim podejmę się raportowania czegokolwiek chciałbym przeprowadzić fotometrię DSLR poprawnie a następnie zaraportować ją zgodnie ze ze standardami AAVSO.

 

Kolejne pytania, które pojawiając się czytając manual a na które nie znajduję tam odpowiedzi:

 

1) Używając niemodyfikowanego Canona 6D jaki filtr powinienem wybrać raportując obserwację lub gdzie jest możliwość sprawdzenia jakie filtry znajdują się w body i odpowiadają odpowiednim oznaczeniom AAVSO? 

 

2) Co więże się z pierwszym pytaniem - Czy wprowadzając pliki do IRIS muszę rozdzielać je na kanały (RGB) i przeprowadzać fotometrię dla każdego kanału oddzienlnie?

 

3) Czy jest spolszczenie informacji o określeniu "magnitude error" czy też "determine the uncertainty". Tej części manuala w wersji angielskiej nie mogę znaleźć w wersji polskiej. 

 

Póki co czysto testowo jeśli chodzi o ustawienie montażu, weryfikację założeń i ćwiczenie obsługi zarówno aparatu, montażu i oprogramowania wykonałem kilkadziesiąt naświetleń z ISO 400 20s. Gwiazdy, które wybrałem do nauki jest Z UMa i T UMa. Z danych z IRIS wynika, że podczas obserwacji w ubiegły weekend pierwsza miała jasność 6.72, a druga 8.16. Późniejsza weryfikacja informacji danych z AAVSO napełniła mnie nadzieją, że idę w dobrym kierunku, jednak nauki przede mną jeszcze bardzo dużo. 

 

 

Będę wdzięczny za pomoc i wszelkie sugestie.

filtry.png

Edytowane przez Kahir
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Dla DSLR używa się Tri-Color Green

2) Myślę, że @Rybi tutaj wskaże jak robi się to dla DSLR. Bardzo możliwe, że wyciągasz dwa kanały G (bo w DSLR jest RGGB zamiast RGB) i tylko na takich dokonujesz fotometrii. 

3) Magnitude error to błąd pomiarowy, a determine the uncertainity to wyjaśnienie przyczyny takiej niedokładności pomiarowej (czy to sam szum, a może wysoki błąd wynika z obecności cirrusów, niskiego położenia nad horyzontem itp).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1) Ad2)
Jest dość ścisła procedura w jaki sposób robić fotometrię DSLR. Praktycznie jest ona opisana w j.polskim w następującym PDF'ie:
https://proxima.org.pl/pliki/wprowadzenie_do_fotometrii_dslr.pdf
W tym PDF-ie w rozdziale 4 możesz poznać całą "klikatologię" fotometrii lustrzankowej za pomocą programu Iris.
W szczególności dla Irisa do rozdzielenia barw TG, TR i TB powinno wystarczyć ustawienie pokazane na rys.9 w tej instrukcji w polu "Digital camera -  model". O ile wiem dotyczy to wszystkich Canonów > 350D. Na początek sugeruję raportowanie najdokładniejszych obserwacji obiektów tylko z zielonych pikseli, których jest zawsze 2x więcej niż w pozostałych barwach jako "Tri-Color Green".

 

Ad3)
Spotkałem się z różnymi dyskusjami na temat błędów w fotometrii DSLR i CCD. Najprostszą metodą i bardzo wiarygodną jest wyznaczenie błędu pomiaru fotometrycznego w następujący sposób:
1. Obliczasz średnią arytmetyczną na przykład z 5 obserwacji na zdjęciach naświetlanych przez czas rzędu minuty (można zrobić jedną taką fotkę albo poskładać fotki w 1 minutową ekspozycję --> stacking+alignment) i to jest wynik obserwacji do zaraportowania .
2. Obliczasz odchylenie standardowe tej średniej i to jest błąd obserwacji, który raportujesz do AAVSO.
Ww. funkcji posiada każdy arkusz kalkulacyjny.
Ale najważniejsze w fotometrii DSLR/CCD jest, aby gwiazdy nie były prześwietlone na tych fotkach!!!

Poniżej przykład dla EE-Cep, którą ostatnio obserwuję (średnia arytmetyczna + odchylenie standardowe z 10 obserwacji z 30 sek naświetlane każde zdjęcie):

EE_CEP_SREDNIA_I_BLAD.png.cbc8661fbc4c38218c312f429a06a7f6.png

 

Teraz są za darmo dostępne roczniki Uranii włącznie z 2019r. Polecam artykuły o fotometrii lustrzankowej z numerów 5/2017 i 5/2018:
https://www.urania.edu.pl/archiwum/urania-roczniki

 

Całość moich materiałów na temat fotometrii lustrzankowej w-g stanu na koniec 2018r. jest zebrana na portalu PROXIMA pod następującym odnośnikiem:
https://proxima.org.pl/index.php/item/84-materialy-do-fotometrii-lustrzankowej-dslr-w-jezyku-polskim

 

Natomiast teraz trwa międzynarodowa akcja obserwacji zaćmienia w układzie podwójnych EE Cephei, która również znakomicie nadaje się do najprostrzej standaryzowanej fotometrii lustrzankowej. 
Mankamentem jest, że gwiazd teraz dołuje nad horyzontem i w tych warunkach (wysokość 20-25 stopni) jest kiepska dokładność fotometrii (szczególnie w  filtrach TR i TG). Właściwie nie powinno się robić fotometrii, gdy obiekt jest poniżej 30 stopni nad horyzontem. A teraz ten obiekt jest na takiej wysokości nad ranem. 
Dobrą wiadomością jest to, że właśnie nastąpiła zmiana czasu na letni i na wysokości 30 stopni EE Cep teraz będzie od około 1 w nocy. Zamiast obserwacji około godz. 19:30-20:30 czasu zimowego teraz będę focił około godz. 0:00-1:00 czasu letniego.

Poniżej przedstawiam krzywą blasku EE-Cephei z bazy danych AAVSO w trzech filtrach astronomicznych Johnson-V, Johnson-B i Cousins-R oraz trzech barwach lustrzankowych TR,TB,TG. Dokładność dla TG jest przyzwoita rzędu 0,01-0,03 mag, a gorzej jest dla TB/TR. Czarna krzywa to jest średnia jednodniowa obserwacji w filtrze DSLR TG.

EE_CEP_ECLIPSE_TO_29MAR2020.png.63fbc8b5b28df8b30a0e35426742c166.png

 


Jednakże do obserwacji jest potrzebna trochę większa apertura, jak np. obserwuję teraz za pomocą refraktora APO o średnicy 102mm i ogniskowej 714mm podwieszonej do EQ3-2 z napędem w RA. Fotki rejestruję na starym laptopie z XP połączonym kablem USB do "muzealnej" lustrzanki Canon 400D. Jakość obserwacji kontroluję na bieżąco za pomocą Irisa.

Temat tego zaćmienia jest kontynuowany również na AP:

 

 

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastycznie!

 

Strasznie dziękuję za pomoc - już teraz wiele rzeczy stało się jaśniejsze a z materiałami zapoznam się w czasie dalszych przygotowań i nauki praktycznej obsługi sprzętu.

 

Póki co jeśli chodzi o optykę to w tym momencie dostępne mam 50mm 1,8  przymykane do 3,5 i 70-200, 2.8 również przymykane do 3,5. W najbliższym czasie planuję zakup jakiejś tuby optycznej (jeszcze nie zdecydowałem jakiej i będzie to temat dalszych rozważań ;)). Jeśli chodzi o prowadzenie to dysponuję SWSA, co w sumie wystarcza spokojnie, żeby utrzymać 30s prowadzenia na ogniskowej 200mm. Na większe ogniskowe i tuby czeka EQ6.

 

Sposób obliczania z odchyleniem standardowym wydaje mi się prawdę mówiąc łatwiejszy, skoro dane i tak mam w arkuszu i będą do chyba trzy kliknięcia, żeby uzyskać wynik.

Póki co ustawiałem sesję w aparacie przez Magic Latern ale widzę, już któryś raz, że przesiadka będzie wskazana. Na szczęście mam dostęp do tabletu z windowsem 7 i dobrą baterią, która pozwoli na spokojne kilka godzin pracy. Możecie polecić oprzewodowanie dla 6D i połączenie go via USB?  

 

Edytowane przez Kahir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.