Skocz do zawartości

Scheifspiegler


don Pedro

Rekomendowane odpowiedzi

Siedząc w domu z wiadomych przyczyn plus L4  na 3 miesiące po operacji biodra wpadłem na pomysł żeby zbudować do celów planetarnych bezobstukcyjny teleskop zwierciadlany w układzie  Antona Kuttera. Chciałby się zapytać czy ma ktoś  z Was doświadczenie z tego rodzaju sprzętem? http://atm.udjat.nl/articles/The Schiefspiegler.pdf

6" f/29 Schiefspiegler Optics Set | Astromart

Scheifspiegler.jpg

Edytowane przez don Pedro
Niechlujstwo językowe... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, don Pedro napisał:

czy ma ktoś  z Was doświadczenie z tego rodzaju sprzętem?

Ja mam już spore w czytaniu o nim ;)

 

Do samodzielnej budowy też wybrałbym ten konkretny układ. Układy o lepszych właściwościach optycznych (bardziej płaskie pole, możliwa większa światłosiła itd.), czyli z korektorami soczewkowymi, ściśniętymi zwierciadłami toroidalnymi, 3 (a nawet 4) zwierciadłami o różnych profilach robią się skomplikowane... a tu mamy tylko dwie sfery o tym samym promieniu.

 

Kilka inspirujących obrazków, które swego czasu znalazłem:

 

32-Me9.jpg.65de9aaf7bfce01ce207c8e7cf1dad36.jpg

pd2.jpg.b03a735a776b8ce5322dca3a04c78614.jpg

pd1.jpg.fea886a26e48830829f4fff2fafef406.jpg

scope17b.jpg.8d61b92549f1d85d1d8f64342921306f.jpg

04_fertig.jpg.10f66d4adf3beace952357722466d528.jpg

Ciekawe, na ile ażurowa i lekka może być ta centralna część, która spina wiaderko na ZG i rurę ze ZW. Jak widać, niektórzy się nie patyczkują.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokraczność tych konstrukcji jest urzekająca, ale nie powiem sam kiedyś rozkminałem. Na szczęście spojrzałęm na to z dystansu i wyszło że swiatłosiła makabryczna ( gdzie do tego okularów szukać?) apertura znikoma konstrukcja upierdliwa o ewentualnej mobilności nie warto wspominać nawet  ale popieram inicjatywę będę śledził postępy w pracach:D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzebaby napisac cos takiego. 

http://atm.udjat.nl/articles/A Schiefspiegler toolkit.pdf

O! znalazłem coś takiego jak MODAS:

https://modas.software.informer.com/download/

 

P.S.

Bodi, zawalczymy z tematem? Jak się to pandemiczne szalenstwo skonczy to w sensie fizycznym.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten typ sprzętu jest praktycznie u nas nieznany, ale dużo popularniejszy w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii i Danii

.A jak napisał mój czeski znajomy, David Vodecký "Kutterovy teleskopy jsou parádní planetární teleskopy. Kvalita zobrazení je mnohdy lepší jak u refraktoru."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy światłosiłach niskich rzedu 1/20 i mniej, aberracja sferyczna i astygmatzm sa niepomijanie małe, i oba lustra mogą byić sferyczne. Przy większych swiatłosiłach, konieczna jest częściowa cylidryzacja lustra wtórnego (qrczę, jak zrobić świadomie taki astygmatyzm?), lub wprowadzenie do toru optycznego, za lustrem wtórnym soczewki, cylindrycznej, o odpowiedniej orientacji, lub pochylonej w stosunku do osi optycznej soczewki skupiającej (teleskop w okularach, katadioptryk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.