Jump to content

Recommended Posts

Siedząc w domu z wiadomych przyczyn plus L4  na 3 miesiące po operacji biodra wpadłem na pomysł żeby zbudować do celów planetarnych bezobstukcyjny teleskop zwierciadlany w układzie  Antona Kuttera. Chciałby się zapytać czy ma ktoś  z Was doświadczenie z tego rodzaju sprzętem? http://atm.udjat.nl/articles/The Schiefspiegler.pdf

6" f/29 Schiefspiegler Optics Set | Astromart

Scheifspiegler.jpg

Edited by don Pedro
Niechlujstwo językowe... ;)
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, don Pedro napisał:

czy ma ktoś  z Was doświadczenie z tego rodzaju sprzętem?

Ja mam już spore w czytaniu o nim ;)

 

Do samodzielnej budowy też wybrałbym ten konkretny układ. Układy o lepszych właściwościach optycznych (bardziej płaskie pole, możliwa większa światłosiła itd.), czyli z korektorami soczewkowymi, ściśniętymi zwierciadłami toroidalnymi, 3 (a nawet 4) zwierciadłami o różnych profilach robią się skomplikowane... a tu mamy tylko dwie sfery o tym samym promieniu.

 

Kilka inspirujących obrazków, które swego czasu znalazłem:

 

32-Me9.jpg.65de9aaf7bfce01ce207c8e7cf1dad36.jpg

pd2.jpg.b03a735a776b8ce5322dca3a04c78614.jpg

pd1.jpg.fea886a26e48830829f4fff2fafef406.jpg

scope17b.jpg.8d61b92549f1d85d1d8f64342921306f.jpg

04_fertig.jpg.10f66d4adf3beace952357722466d528.jpg

Ciekawe, na ile ażurowa i lekka może być ta centralna część, która spina wiaderko na ZG i rurę ze ZW. Jak widać, niektórzy się nie patyczkują.

Edited by WielkiAtraktor
Link to post
Share on other sites

Pokraczność tych konstrukcji jest urzekająca, ale nie powiem sam kiedyś rozkminałem. Na szczęście spojrzałęm na to z dystansu i wyszło że swiatłosiła makabryczna ( gdzie do tego okularów szukać?) apertura znikoma konstrukcja upierdliwa o ewentualnej mobilności nie warto wspominać nawet  ale popieram inicjatywę będę śledził postępy w pracach:D

 • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Też kiedyś ( dawno dawno temu gdy człek miał czas na takie czasowypełniacze) ogarniałem ten temat.  :)

Piotrek masz jakiś program do obliczeń lustrowych? 

Link to post
Share on other sites

Ten typ sprzętu jest praktycznie u nas nieznany, ale dużo popularniejszy w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii i Danii

.A jak napisał mój czeski znajomy, David Vodecký "Kutterovy teleskopy jsou parádní planetární teleskopy. Kvalita zobrazení je mnohdy lepší jak u refraktoru."

Link to post
Share on other sites

Przy światłosiłach niskich rzedu 1/20 i mniej, aberracja sferyczna i astygmatzm sa niepomijanie małe, i oba lustra mogą byić sferyczne. Przy większych swiatłosiłach, konieczna jest częściowa cylidryzacja lustra wtórnego (qrczę, jak zrobić świadomie taki astygmatyzm?), lub wprowadzenie do toru optycznego, za lustrem wtórnym soczewki, cylindrycznej, o odpowiedniej orientacji, lub pochylonej w stosunku do osi optycznej soczewki skupiającej (teleskop w okularach, katadioptryk)

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, WielkiAtraktor napisał:

Tak, właściwości ma świetne - tyle że ZG musi być 1,5x większe niż efektywna apertura. Robi się ciężko i drogo...

Fakt, duże LG i konstrukcja na boki się jeszcze rozrasta. :(

Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Policzyłem, wstępnie,  teleskop Kuttera dla lustra głównego fi1=150 mm, wtórnego fi2=75 mm i światłosiły F 1/25. Wyszło mi,że całkowita długość tego instrumentu to ok. 1600 mm.

PMS_Scheif.jpg

Edited by don Pedro
Link to post
Share on other sites

Przepuściłem mojego Kuttera przez stareńki program Paula Stevick'a "Winspot" i wyszło mi coś takiego jak na obrazku. Dobrze? Znośnie? czy Żle? To pytanie dla znawców optyki instrumentalnej.

PMS_Scheif_Stevick1.jpg

Link to post
Share on other sites
 • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 183 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.