Skocz do zawartości

Pierwsza próba LRGB - M51


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Pierwszy raz robiłem zdjęcia kamerką mono i pierwszy raz je składałem w programie więc na pewno da się to zrobić dużo lepiej :) Mimo że zdjęcie ma wiele niedociągnięć to jestem z niego dumny bo nie sądziłem że cokolwiek mi wyjdzie za pierwszym razem. Abstrahując już od tego że ponad połowę zdjęć z każdego kanału musiałem usunąć bo sg3pro nie złapał dobrze ostrości. Szkoda :/ Było by 2x więcej materiału. 
 

Kamera: Atik314L+ mono (temp -5) + korektor komy baader Mark III MPCC 2',
Teleskop: Sky Watcher 150/750, HEQ5 pro belt mod,
Guider: QHY Mini Guide Scope + QHY5L-II mono
Ekspozycja: L 13x600s, R 4x300s, G 4x300s, B 4x300s, flaty, darki, biasy.
Programy: DSS, Pixinsight 1.8, Photoshop CC


Zdjęcie robione pod Warszawą.

 

Dałem temperaturę kamery -5 ponieważ darki robiłem w domu i ciężko tam schłodzić kamerkę do -15/-20 stopni. 

 

F3C220B0-1DC2-49B0-ACF0-8D056D689916.jpeg

Edytowane przez wismat
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajnie wyszło. Co do ostrości, to być może SGPro robił co mógł, tylko uślizg na wyciągu niweczył jego wysiłki. Dopóki nie ma się pewności, że autofocus działa poprawnie i powtarzalnie, warto kontrolować ostrość również metodami nieautomatycznymi.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze koty za płoty :) Fajnie - będzie lepiej w miarę nabierania doświadczenia.

Godzinę temu, wismat napisał:

Dałem temperaturę kamery -5 ponieważ darki robiłem w domu i ciężko tam schłodzić kamerkę do -15/-20 stopni. 

Polecam lodówkę. Tam ciągle są 4 stopnie więc na kamerze ustawiamy temperaturę na -15 i palimy darki do woli :)

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotr4d napisał:

Całkiem fajnie wyszło. Co do ostrości, to być może SGPro robił co mógł, tylko uślizg na wyciągu niweczył jego wysiłki. Dopóki nie ma się pewności, że autofocus działa poprawnie i powtarzalnie, warto kontrolować ostrość również metodami nieautomatycznymi.

 

No właśnie czekam na suwmiarke i będę w tygodniu liczył backlash bo miałem 0 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz policzony krok focusera w sgp to daj np 2x więcej i gotowe. Tu nie trzeba super precyzji. Lepiej więcej niż za mało. 

Jezeli masz dostępne pokrętło mikroruchow 1:10 w wyciągu to sprawdzić backlash w 1min. Daj znać to Ci opiszę jak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Jak masz policzony krok focusera w sgp to daj np 2x więcej i gotowe. Tu nie trzeba super precyzji. Lepiej więcej niż za mało. 

Jezeli masz dostępne pokrętło mikroruchow 1:10 w wyciągu to sprawdzić backlash w 1min. Daj znać to Ci opiszę jak. 

No niestety nie mam mikroruchow 1:10 w wyciągu :/ ale krok mam wyliczony w sgp wiec spróbuje z opcja x2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, isset napisał:

Ta kamera ma takie trudności żeby zejść na -15st?

Jak jestem na zewnątrz w taka pogodę co jest obecnie to bez problemu, ale jak w domu mam 22 stopnie to mi osiąga ok. -7 przy 100% wydajności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.