Skocz do zawartości

Przesiadka z EQ-3/2 na HEQ5


Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, Duser napisał:

Czyli raczej nie nadaję się do powieszenia na nim TS100Q z kołem filtrowym i Atikiem 383 .....

Myślę że byłoby ok, w końcu refraktor jest dość zwarty. No ale głowy nie dam. Na pewno bez silnego wiatru będzie ok, a w sumie jak jest wiatr to chińskie montaże tańczą na luzie, a tu luzu nie ma :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten CEM25 podoba mi się, jak do wakacji nie trafi mi się jakiś okazyjny heq5 lub nawet eq6 w dobrej cenie to może się skuszę. Jest też wersja z jakimiś optycznymi enkoderami zmniejszającymi błąd prowadzenia trzydziestokrotnie. Co to są, u licha, te enkodery i jak działają?

 

A jeszcze mam pytanie: jaką byście polecali optykę do guidera mającego pracować z moimi tubami (przypomnę: 600mm i 1500mm)?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, dobrychemik napisał:

Jest też wersja z jakimiś optycznymi enkoderami zmniejszającymi błąd prowadzenia trzydziestokrotnie. Co to są, u licha, te enkodery i jak działają?

Enkoder to taki czujnik położenia osi. Pozwala on montażowi na bieżąco korygować ruch i błędy wynikające z przekładni, podobnie jak guiding. Enkoder ten ma ogromną rozdzielczość i jest na osi głównej, dlatego śledzi faktyczną pozycje osi. Montaże takie jak ASA mają jeszcze dokładniejsze enkodery i tam już prowadzenie można uznać za idealne. W iOptronie jest ono bardzo dobre i do pewnego zakresu zastosowań może zastąpić guiding. Ja przy skali 1,8"/pix mogę robić 2-3 min bez guidingu na enkoderze. Wymaga to oczywiście idealnego ustawienia polarnej.

Focenie na enkoderze bez guidingu jest bardzo wygodne i właściwie pozwala na lepszą dokładność (bo nie jesteś zależny od seeingu i szumu guidera), ale ma swoje ograniczenia. Za to jak planujesz guiding to enkoder jest raczej zbędnym wydatkiem.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dobrychemik napisał:

Kolejne pytanie człowieka nie mającego pojęcia o "gajdingu": czy on koryguje też błąd ustawienia na biegun? Innymi słowy: czy guiding działa na obie osie czy tylko na RA?

Działa na obie osie i generalnie koryguje. Stosując guiding nie trzeba ustawiać super precyzyjnie, ale też bez przesady w drugą stronę. Bo poza dryfem, który guiding skoryguje występuje też rotacja pola, tym większa im większy błąd. Jeśli ustawimy polarną totalnie byle jak, to rotacja będzie widoczna na pojedynczej klatce i guiding nic z tym nie zrobi.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przygotowując się do poważniejszego wejścia w szaleństwo zwane astrofotografią nurtuje mnie kilka pytań. Mam nadzieję, że zechcecie mi pomóc.

 

Pytanie 1: Jaką lunetkę do śledzenia kupić? Jaka średnica, jaka ogniskowa?

 

Zachęcająco wygląda lunetka SVBony (jak dotąd mam dobre doświadczenia z tą marką) dostępna na AliExpress. Parametry: fi=60mm, f=240mm. Po uwzględnieniu różnych kuponów i zniżek wychodzi ok. 260 złotych:

https://pl.aliexpress.com/item/32817830464.html?spm=a2g0o.cart.0.0.4a923c00ySV906&mp=1

 

Inna opcja, bardzo podobna, ale sporo droższa, to ZWO fi=60mm, f=280mm

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=4531&lunety=ZWO finder guider scope guider i szukacz fi 60 mm f 280 mm z opraw i dovetailem

 

Tutaj Angeleyes - średnica 50mm, ogniskowa 183mm - będzie wyraźnie lżejszy. Cena ok. 220 zł.

https://pl.aliexpress.com/item/32945367478.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.43a92021Bby17t&algo_pvid=13eb8c06-1717-44bb-953f-059d9e8fc06c&algo_expid=13eb8c06-1717-44bb-953f-059d9e8fc06c-15&btsid=0b0a22a415875595817592205ec6ff&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

A może jednak coś mniejszego? Np. QHYCCD miniGuideScope za ok. 350 złotych:

https://pl.aliexpress.com/item/32881302355.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.52b512f11MsFaw&algo_pvid=44bc817d-bd63-499e-aa1e-5234b636940c&algo_expid=44bc817d-bd63-499e-aa1e-5234b636940c-7&btsid=0b0a22a415875040252831400eb794&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Pytanie 2: Czym się kierować przy zakupie kamerki do śledzenia? Od razu zaznaczam, że szukam zdecydowanie budżetowego rozwiązania. Czy kamerka musi mieć złącze ST4 czy też wystarczy USB? Zakładam, że będę miał HEQ5 lub iOptron CEM25P z własnym pilotem typu SynScan.

 

I znowu mam kilka kandydatek:

 

SVBony SV205 (sensor 8MP Sony IMX179, piksel 1.4 μm, USB 3.0, ADC 10 bit), ok. 380 zł

https://pl.aliexpress.com/item/32957970983.html?spm=a2g17.12010612.8148356.2.664788498BO5JE

 

A może klasyk: ZWO ASI 120mm-s lub wersja mini? Tyle że to jest dwa razy drożej.

 

Jest też QHY5L-II-M za ok. 600 zł. Sensor 1MP, piksel 3.75 μm

https://pl.aliexpress.com/item/32999926742.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.52b512f11MsFaw&algo_pvid=44bc817d-bd63-499e-aa1e-5234b636940c&algo_expid=44bc817d-bd63-499e-aa1e-5234b636940c-5&btsid=0b0a22a415875040252831400eb794&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Nie mam pojęcia czym się kierować.

 

Pytanie 3: Czy da się sprawnie korzystać z „guidingu” bez komercyjnego oprogramowania? Chciałbym na początek ograniczyć wydatki, które już przy samym sprzęcie są powyżej tego, co sobie zaplanowałem.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum są podobne tematy https://astropolis.pl/search/?q=guiding&quick=1

Do jakiej tuby potrzebujesz guidera.  Generalnie 162, 183 , 240, 280mm to bardzo zbliżone wartości i każdy wybór, poza ekstremalnymi przypadkami, będzie dobry.

Z kamer polecam Asi 120mm i jej klony np. T7m na Alli.. za 450zł

Oprogramowanie, oczywiście PHD2

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

HEQ5 kupiony, lunetka do guidingu 60x240mm kupiona, kamera QHY5-II-C zamówiona, komunikacja montaż-komputer uruchomiona. Czego jeszcze brakuje? Pogody...

Pierwsze wrażenia po przesiadce z EQ3-2 bardzo pozytywne. Zestaw zdecydowanie mniej przypomina sejsmometr i nawet bez guidingu prowadzi się dużo lepiej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu.

Posiadam EQ 3-2 i póki co mi wystarcza (kiedyś robiłem zdjęcia z nieruchomego statywu). Czytam ten wątek i traktuję go jako naukę na przyszłość, także liczę na opisy doświadczeń.

 

Pozdrawiam,

Tomasz B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TomaszB napisał:

Gratuluję zakupu.

Posiadam EQ 3-2 i póki co mi wystarcza (kiedyś robiłem zdjęcia z nieruchomego statywu). Czytam ten wątek i traktuję go jako naukę na przyszłość, także liczę na opisy doświadczeń.

 

Pozdrawiam,

Tomasz B.

Dzięki.

Co do opisów doświadczeń to wolę się za bardzo nie "chwalić", bo u mnie to raczej powoli idzie. O lunecie astronomicznej zacząłem marzyć w połowie lat 80-tych, pierwszy teleskop kupiłem w 2008, za astrofotografię wziąłem się w zeszłym roku. Tempo powalające... ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dobrychemik napisał:

Dzięki.

Co do opisów doświadczeń to wolę się za bardzo nie "chwalić", bo u mnie to raczej powoli idzie. O lunecie astronomicznej zacząłem marzyć w połowie lat 80-tych, pierwszy teleskop kupiłem w 2008, za astrofotografię wziąłem się w zeszłym roku. Tempo powalające... ;)

 

szybko to sie pchly łapie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba działa tak, że najpierw poświęcasz coraz więcej czasu na rozstawianie bo gratów coraz więcej, cieszysz się z tego, potem zaczyna człowieka to wkurzać bo szkoda czasu, szukasz rozwiązań jak skrócić czas rozstawiania. A może kamery nie będę już wykręcał, hmm, co tu zrobić, żeby kable zostały przy tubie i nie trzeba było je podłączać wszystkie, i ten zasilacz trzeba jakoś ogarnąć, potem zdecydowanie za dużo kabli, są za długie itd. :) 

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem jest własne obserwatorium :(

 

Mnie najbardziej denerwuje długotrwale ustawianie na biegun - nie mam widoku na Polarną i muszę się bawić w dryf. Za każdym razem. Mam nadzieję, że uda mi się to jakoś teraz przyspieszyć z pomocą komputera.

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłębiam temat sprawniejszego ustawiania na biegun. Zawsze od zera muszę rozstawiać sprzęt. Do tej pory robiłem to tak:

- Kraków/taras - bez widoku na Polarną, więc zawsze godzina zabawy w dryf

- Andrychów/działka - Polarna jest, więc trochę szybciej idzie, ale i tak nigdy nie było szybko i bezboleśnie z użyciem lunetki biegunowej w eq3/2

 

Teraz mając lepszy sprzęt (HEQ5 + guider) chciałbym przejść na wyższy poziom i mniej czasu marnować na ustawianie bieguna. Obecnie wiem, że mam takie opcje:

a) QHY PoleMaster - dość drogie rozwiązanie (na Aliexpres ok. 900 zł z mocowaniem do montażu) a i tak nie pomoże w ustawianiu bez widoku na Polarną

b) SharpCap Pro + guider - 10 funtów/rok i konieczny widok na Polarną

 

Oba te rozwiązania są fajne, ale w Krakowie mi nie pomogą. Ideałem byłby jakiś program na tyle inteligentny, by na podstawie informacji o miejscu, czasie i informacji, o ogniskowej guidera i parametrach kamerki, o obserwowanej gwieździe i jej dryfie pokazał na ekranie o ile i w którą stronę przesunąć obraz gwiazdy śrubami na montażu, by trafić osią montażu w biegun. Idea w sumie prosta, może jest coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tego spróbuj https://openphdguiding.org/tutorial-drift-alignment-with-phd2/

 

https://astropolis.pl/topic/63243-ustawianie-na-polarną-w-sharpcap/?do=findComment&comment=757331

 

SharpCap w wersji 2,9 jest jeszcze free, a ma już opcję polar align. Korzystam, działa bardzo dobrze. 

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś dryf wizualnie?

Po nabraniu pewnej rutyny dryf z pomocą jakiejś lustrzanki/nielustrzanki 

nie powinien zajmować więcej niż 15-20 min. po zgrubnym ustawieniu na N oraz dokładnym wypoziomowaniu. 

Pewnie można jeszcze szybciej ;)

 

Bierzesz Zorkę 5 i robisz parę zdjęć...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dryf robię w ten sposób, że montuję tubę z canonem (newton dostaje barlowa, żeby efekt był lepiej widoczny) i obserwuję sobie dryf na ekranie. W lektury zacytowanego przez @isset wątku wynika, że ustawianie z dostępem do polarnej to betka. Mi jednak bardzo zależy na sprawniejszym ustawianiu również bez Polarnej, więc chyba muszę spróbować zdobyć PATa od Bujarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, dobrychemik said:

Dryf robię w ten sposób, że montuję tubę z canonem (newton dostaje barlowa, żeby efekt był lepiej widoczny) i obserwuję sobie dryf na ekranie. W lektury zacytowanego przez @isset wątku wynika, że ustawianie z dostępem do polarnej to betka. Mi jednak bardzo zależy na sprawniejszym ustawianiu również bez Polarnej, więc chyba muszę spróbować zdobyć PATa od Bujarka.

Zamiast ślepić w Live View lepiej robić np. minutowe ekspozycje ze zmianą kierunku  w osi RA w połowie naświetlania - w efekcie na fotce masz takie długie "V", im bardziej zbliżone do linii prostej tym lepiej. Pogmyraj pod hasłem "photo drift polar alignment" itp. Naprawdę wygodne, od razu widać co i jak i w którą stronę kręcić.

OK, to ostatnie wymaga nieco wprawy (czy też mnemoniki) :)

edit: o tu masz to nieźle opisane:

https://www.cloudynights.com/articles/cat/articles/darv-drift-alignment-by-robert-vice-r2760

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.