Skocz do zawartości

Przesiadka z EQ-3/2 na HEQ5


Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was prośbę o łopatologiczne uświadomienie mnie co jest potrzebne do zakupienia, oprócz samego montażu i statywu, przy tytułowej przesiadce. Zakładam, że HEQ kupuje się, by już korzystać z guidingu przy fotografowaniu. Laptop mam, ale proszę o wyszczególnienie wszelkich mniejszych i większych dodatków: oprogramowanie, kabelki, optyka i kamerka do guidowania, obejmy czy to tam jeszcze. I co z tymi paskami od Rowana - warto?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał:

I co z tymi paskami od Rowana - warto?

Poprawia kulturę pracy, choć szału nie ma, ale ogólnie zdecydowanie warto. A przy okazjo opaskowania warto wymienić łożyska w montażu.

 

5 minut temu, dobrychemik napisał:

wyszczególnienie wszelkich mniejszych i większych dodatków: oprogramowanie, kabelki, optyka i kamerka do guidowania,

Kamera klasy ASI120mm od guide wraz z jakąś optyką np. przerobiony szukacz 9x50 lub OAG (szczególnie polecany do blaszanych Newtonów) 

Kabel EQDIR https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5653&lunety=Przew d EQMOD HEQ 5 d ugo 5 metr w ALLSky albo napisz do @MateuszW ostatnio chyba komuś robił takowy, a pewno będzie taniej niż w sklepie. Kontroler grzałek, autofocuser https://shop.astrojolo.com/product/astrolink-4-mini-s/  No i porządny zasilacz sieciowy. Osobiście polecam zasilacz od XBoxa 360, z którego można zasilić cały zastaw astrofoto.

Soft: ASCOM, PHD, SharpCap 1.9 i coś do akwizycji np. APT/SG Pro/Maxim Dl/... 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem o Mateuszu. Można też zrobić samemu, bo to są zaledwie trzy kabelki do podlutowania.

W zestawie nie ma zasilacza. A ten XBoxowy pociągnie wszystko. HEQ5 bierze do 2A, ale do tego dochodzi kamera, grzałki, focuser. Oczywiście na potrzeby samego montażu wystarczy zasilacz 4-5A, tak aby był zapas mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr4d napisał:

albo napisz do @MateuszW ostatnio chyba komuś robił takowy, a pewno będzie taniej niż w sklepie.

Zgadza się, mogę taki zrobić za 80 zł. Konkretnie rzecz biorąc nie ma tu lutowania a zarobienie wtyczki, która jest jednak bardzo upierdliwa z powodu grubości żył :) Ale jak masz zaciskarkę do RJ i sporo cierpliwości to nic więcej nie potrzeba.

Godzinę temu, Piotr4d napisał:

Można pomyśleć też o konkurencji :) https://astropolis.pl/topic/53348-dreamfocuser/

 

Dobrychemiku podaj nam czym będziesz focić - tuba i detektor. Od tego wiele zależy (szczególnie w kwestii złączek, oaga itd).

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja minimum. Czyli guiding przez port ST4, jest to "stara" metoda, ale równie skuteczna. Nie trzeba wtedy kabla EQDir, bo wystarczy prost kabel ST4, który niemal zawsze jest w zestawie z kamerami do guidingu. Łączenie montaży z komputerem też można zrealizować via pilot SynScan poprzez dołączony do montażu kabel RS232 i przejściówki RS232

<>USB https://allegro.pl/oferta/konwerter-digitus-usb-2-0-rs232-ftdi-5l-gw-w-wa-8000492247?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Komputery&ev_adgr=Akcesoria+(Laptop,+PC)&gclid=Cj0KCQjwsYb0BRCOARIsAHbLPhE34bFIMcz42hRVJjqGqINb7jkyVWNmvaoH92lWqqcrjd3HhD6O0UAaArhpEALw_wcB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dobrychemik napisał:

A sam HEQ5 nie ma w zestawie zasilacza? Czy po prostu zbyt kiepski?

Mój HEQ5 miał kabel zasilający z końcowką gniazda zapalniczki (12V). Zasilacz sieciowy kupisz za 25 zł. Co do kabla za 180 zł? Nie widzę takiej potrzeby. Montaż połączony jest z pilotem, a od pilota mam kabel USB do połączenia z laptopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 
 Ja osobiście niedawno kupiłem ten kabelek: https://www.aliexpress.com/item/32954147205.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.360e4c4dH48Mmp i działa bez problemu.
Jeżeli mowa o zasilaniu, to pytanie czy jesteś jednym z tych szczęśliwców z ogródkiem, czy musisz targać swój sprzęt gdzieś na polane. Ja jestem z tych drugich, dlatego obecnie używam tego: https://swiatbaterii.pl/duze-powerbanki/34113-power-bank-green-cell-11100mah-z-funkcja-rozruchu-pojazdow-klemy.html?gclid=EAIaIQobChMIiaDJ9qDE6AIVzRoYCh0epQ-VEAQYASABEgIJ2fD_BwE

Przerobiłem tylko kabel żeby nie bawić się z gniazdem zapalniczki i teraz zasilam z tego montaż oraz oraz flat field-a (takiego: https://2.71astro.com/articles/flatfield_panel/). Spokojnie starcza na parę godzin - choć jeżeli jesteś z tych co całą nockę potrafią spędzić pod ciemnym niebem - na forum na pewno znajdziesz artykuły o akumulatorach żelowych do zasilania montażu poza domem. Oczywiście jeżeli masz ogródek to prosty zasilacz wystarczy. Sprawdź tylko wcześniej polaryzację coby nie upiec montażu ;)

 

BR,

 Rybek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż di działania potrzebuje min. 10v 

Standardowo producent podaje 12v -15v ( w samochodzie z pracującym silnikiem  masz ok 14V)

 

5V jest używane do komunikacji/ sterowania  pomiędzy pilot-Montaż

 

Ja wykożystuje  taki konwerter wystarczyło tylko zarobić wtyczkę RJ45 za kilka groszy

20200331_114004.png.d47bebd68d6d6003ae79eb596ab83619.png

Edytowane przez mirek01
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, isset napisał:

Zdecydowanie polecam focuser od Mateusza, zapomnisz w ogóle że masz focuser i że trzeba pilnować ostrości :) 

Podpisuję się pod słowami kolegi obiema rękami i nogami :D Ponadto będziesz mieć czujnik temperatury i wilgotności, a zatem i punkt rosy. Czyli będziesz wiedzieć kiedy trzeba włączać grzałki :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdybym teraz kupował montaż do foto, nigdy nie kupiłbym HEQ-5 - a już na pewno nie używany.

Miałem 3 szt. - z każdym było coś nie tak i ciągle trzeba było przy nich grzebać.

A jeśli nowy, to za podobne pieniądze kupiłbym np. iOptrona - są znacznie nowocześniejsze niż te odschoolowe graty SW.

Ot, myśl do rozważenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2020 o 17:56, dobrychemik napisał:

Bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki. Tak się nadal zastanawiam nad HEQ5 - czy jest jakaś alternatywa w tym samym zakresie cenowym? Czy ktoś robi lepszy sprzęt w podobnej cenie?

Ioptron cem25p , czy lepszy to się musi jakiś użytkownik wypowiedzieć który przerobił obydwa 

Edytowane przez orlen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, orlen napisał:

Ioptron cem25p , czy lepszy to się musi jakiś użytkownik wypowiedzieć który przerobił obydwa 

CEM25 jest bardziej dopracowany, lepiej łożyskowany i ma troszkę lepsze przekładnie ślimakowe ale jest znacznie mniej sztywny i ma mniejszą nośność niż HEQ5. Pod maka by się sprawdził ale newton 150 może być problemem przy wietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważyłem mojego GSO 150/600, ale wg specyfikacji waży poniżej 5 kg. Nawet z szukaczem, aparatem, kołem filtrowym to i tak wyjdzie dużo poniżej nośności iOptrona (12 kg). Tuba F/4 jest też względnie krótka, więc i wiatr mniej przeszkadza. Dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, dobrychemik napisał:

Nie ważyłem mojego GSO 150/600, ale wg specyfikacji waży poniżej 5 kg. Nawet z szukaczem, aparatem, kołem filtrowym to i tak wyjdzie dużo poniżej nośności iOptrona (12 kg). Tuba F/4 jest też względnie krótka, więc i wiatr mniej przeszkadza. Dobrze rozumuję?

Tu nie o wagę się obawiam tylko powierzchnię. Ten f/4 chyba jest podobnej długości do f/5, bo ma zrobiony odrośnik z przodu. Przy wietrze to może być sporo dla tego montażu no ale to tylko moje przeczucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, MateuszW napisał:

CEM25 jest bardziej dopracowany, lepiej łożyskowany i ma troszkę lepsze przekładnie ślimakowe ale jest znacznie mniej sztywny i ma mniejszą nośność niż HEQ5. Pod maka by się sprawdził ale newton 150 może być problemem przy wietrze.

Mateusz, a ta gorsza sztywność wynika z czego?  Mniej sztywny jest sam montaż, czy raczej delkatniejszy jest statyw?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Duser napisał:

Mateusz, a ta gorsza sztywność wynika z czego?  Mniej sztywny jest sam montaż, czy raczej delkatniejszy jest statyw?

 

Raczej wszystko po trochę. Gdyby kupić z tym grubszym statywem to na pewno byłaby odczuwalna różnica. Niemniej sztywność dotyczy również samej głowicy, sam nie wiem co się tam gnie ale ciągnąc ręką widać jak pracuje. Wszystkie odlewy itp są cieńsze i to się sumuje. Niestety albo mobilność albo sztywność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.