Skocz do zawartości

Nowy teleskop do miasta (US)


knowak

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Mars będzie ładny w tym roku, a to co widzę przez swojego 127mm Maczka jest super, ale jak wiadomo zawsze chce się więcej. Rozważam teraz zakup nowego teleskopu "na specjalne okazje", dedykowanego do użytku tarasowo-miejskiego. Głównie niebo Krakowskie, sporadycznie wyjazd w lepsze warunki: dlatego rezygnuję z kryterium "łatwo transportowalny" - może będę go woził wózkiem ogrodowym na jakieś boisko. ;-)

 

Wydaje mi się, że 180mm Mak byłby dobrym rozwiązaniem. Zazwyczaj mam możliwość wystawienia sprzętu na zewnątrz godzinę-dwie przed obserwacją do wychłodzenia.

Z uwagi na zastosowanie głównie do obserwacji wizualnych i prostej fotografii (produkcja pamiątek, nie materiałów na forum) chyba powinno dać się go powiesić na EQ-5 PRO. Z taką ogniskową nie wyobrażam sobie używania go bez elektroniki.

 

Stąd pytanie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek: czy dobrze kombinuję? Czy powinienem patrzeć w inną stronę? Może Mak 150 z jakiegoś powodu jest praktyczniejszy? Albo długoogniskowy refraktor (jaki?). Może kombinowany montaż AZ-EQ5 byłby lepszą alternatywą (udźwig, AZ)?

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam właśnie maka 150 na AZ-EQ5, więc mogę Ci opisać, jak to wygląda u mnie. Dużo częściej używam go w trybie azymutalnym, bo jest to po prostu dużo wygodniejsze. A moje obserwacje to tak podobnie jak u Ciebie, czyli czysto wizualne i EAA, czasem jakieś niewymagające fotki. W tym roku chyba tylko raz chodził w trybie paralaktycznym. A, obecnie używam go właściwie tylko na balkonie, gdzie paralaktyk jest mocno upierdliwy. AZ-EQ5 na pewno ma większy udźwig niż EQ-5 (porównywalnie z HEQ-5), a w bonusie masz możliwość powieszenia na nim dwóch teleskopów. Mak 180 na zwykłym EQ-5... mechanicznie to na pewno da sobie radę, ale czy będzie się z tego wygodnie korzystać?

Nie wiem, czy te moje przemyślenia coś Ci pomogą, czy wręcz przeciwnie, ale: zacząłem ostatnio myśleć, czy nie zmienić tego mojego maka na SCT 8". Bo to w sumie waży tyle samo, ogniskowa też zbliżona, a jednak kaliber o te dwa cale większy. Nie wiem, czy Cię SCT interesują i czy w ogóle bierzesz je pod uwagę - ale może warto się zastanowić.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra uwaga z SCT - za cenę tego Maka + AZ-EQ5 można kupić większą tubę. Zaletą Maka jest to, że raczej wiem czego się spodziewać jeśli chodzi o obraz. SCT teoretycznie mają większe wady optyczne i obstrukcję, a mnie kolorki i gwiezdne ogonki wyprowadzają z równowagi. :D Piszę teoretycznie, bo nigdy nie miałem okazji porównać z jakimiś celestronowymi Edge HD, a teraz to nawet nie wypada się do ludzi wpraszać na testy/porównania. Może wizualnie to bez znaczenia. No i masz babo placek. :scratchhead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.