Skocz do zawartości

Maska bathinova, trzy pytania


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Wydrukowałem sobie przed chwilą maskę bathinova (nie miałem z nią wcześniej do czynienia). Wydruk z tego pliku - https://www.thingiverse.com/thing:2662603 Czyli opracowana przez kogoś maska pod obiektyw canon 200 2.8 (i dla takiego właśnie mam zamiar ją stosować). Mam kilka wątpliwości. Maska po nałożeniu na obiektyw ma niewielki luz (może koło milimetra), można więc przyjąć że jej środek nie będzie idealnie zgrywał się ze środkiem soczewki. Druga sprawa, przerwy pomiędzy ażurowymi "pręcikami" po jednej stronie są minimalnie innej szerokości niż po drugiej. Czy to problem ? Trzecia sprawa, czy mogę mieć nakręcony filtr UV ? (nie jestem na 100% pewny czy bez niego powierzchnia maski nie dotnie soczewki). 

No i może przy okazji nieco naiwne pytanie czy mogę ów filtr UV pozostawić nakręcony podczas samej sesji , czy będzie to mieć jakikolwiek wpływ na rejestrowane lighty ?

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Maska nie musi być idealnie na środku, a jeśli masz wątpliwości, to podklej sobie środek jakimś filcem :)

2) Maska wybacza niedokładne "pręciki", masz ich na tyle dużo, że i tak nie zauważysz różnicy w spajkach :)

3) Filtr może zostać, choć każdy filtr cechuje się jakąś transmisją światła, w takich UV chyba jest ok. 96% transmisji, więc sam oceń czy Ci te 4 % robią różnicę :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem dziś balkonowo ostrzenie z bathinovem i fakt że ostrośc jest lepsza i znacznie łatwiej ją ustawić ale sam obraz spajków podczas ostrzenia z bathinovem jest trochę nietypowy . Wygląda to mniej więcej jak poniżej, po prawej. Nie uniemożliwia to ustawienia ostrości bo środkowy spajk prawidłowo się przesuwa podczas ostrzenia, ale pytanie czy taki obraz to nie wada maski która mogłaby uniemożliwić osiągnięcie pełnej ostrości. ?

 

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Misza napisał:

Filtry UV traktuje generalnie jako codzienną ochronę obiektywów.

Też tak robiłem. Ale w astrofoto skutkuje to dodatkowymi blikami od jasnych obiektów. Obecnie zawsze wykręcam filtr UV przed sesją (i blików nie ma), używam ich tylko w fotografii dziennej.

Przykładowe fotki z filtrami UV na obiektywach:

1063141429_bliki1.jpg.e4cba3ce33e540e9986ecd0aed239d05.jpg

1853861984_bliki2.jpg.639e43eed89fe60aa2c8f3745e14ddf9.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.