Skocz do zawartości

Które APO


Merarem

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinos - najwyraźniej nie trafiłeś jeszcze na ten teleskop odpowiedni.

U mnie np. newton 8" doczekał się wielu przeróbek ( jeszcze tylko ew. wyciąg z 6/8 kilowym udźwigiem brakuje) ale na giełdzie wyląduje po moim trupie (względnie rozwodzie jak mi go sądownie zabiorą).

4" Tak z 6k euro (nowy) to już jest niewytłumaczalna dla mnie perwersja.

Sądzę, że można coś kupić w tym rozmiarze do 2k euro co nie będzie bardzo odstawało od Taka, a już na pewno nie w sposób, który uzasadni dodatkowe 4k euro.

Dlatego zadałem to pytanie na forum.

Ten dublet SD wygląda bardzo kusząco.

Znalazłem taki filmik o nim.

Wygląda na pozbawiany aberracji chromatycznej.

 

Kwadruplety odpadają w przedbiegach z dwóch powodów:

Pierwszy to ostatnia wtopa TS.

Drugi to nowy reduktor ze Starizony - 0.65x - zapowiada się nieźle.

 

 

Tyson - o jak małym pikselu piszesz?

Na razie mam CCD z pixelem 4.54μm choć coraz bardziej mnie kusi ASI553 ale ta ma pixel 3.76μm i to trochę mnie już odstrasza.

 

 

 

Edytowane przez Merarem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten pierwszy podlinkowany teleskop, APO 102 / f7, kupiłem używanyz 2 lata temu. Niestety jestem zdecydowanie zbyt mało doświadczony, aby wypowiedzieć się na temat możliwości tego teleskopu. Czasem wychodzi aberracja, a czasem nie. Nie rozumiem od czego to zależy. Stosuję z kamerą QHY168C, z pikselem 4.8μm oraz z korektorem x0.8.

Tutaj masz zdjęcie (moim zdaniem) bez aberracji. Patrz wersje na samym dole tego wątku:

 

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Holeris.

Mógłbyś mi podesłać z 2 lub 3 surowe klatki?

Ew. jak masz materiał do jakiejś galaktyki zbierany tym refraktorem to też ze 2 lub 3 surówki.

Aberracje chromatyczną widzę ładnie kontroluje pytanie jeszcze jak z ostrością u niego?

 

Tyson mamy tą samą matrycę tylko ja mam Atika EX460.

Problem mnie ominął z powodu obowiązkowego IDASa w zestawie.

Jedyne multi-kolorki jaki mi się pojawiają to te z dyfrakcji atmosferycznej widoczne jak obiekt jest nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Merarem napisał:

Dzięki Holeris.

Mógłbyś mi podesłać z 2 lub 3 surowe klatki?

Ew. jak masz materiał do jakiejś galaktyki zbierany tym refraktorem to też ze 2 lub 3 surówki.

Aberracje chromatyczną widzę ładnie kontroluje pytanie jeszcze jak z ostrością u niego?

 

Tyson mamy tą samą matrycę tylko ja mam Atika EX460.

Problem mnie ominął z powodu obowiązkowego IDASa w zestawie.

Jedyne multi-kolorki jaki mi się pojawiają to te z dyfrakcji atmosferycznej widoczne jak obiekt jest nisko.

https://drive.google.com/drive/folders/1GdzZQIGsMeORQdjv3gZP67RU1WPoilKq

Masz 2 surowe klatki z NGC6992 (120s z filtrem IR-Cut z Gór Izerskich), tego co wyżej wkleiłem oraz 2 klatki z M81/M82 (180s z filtrem h-alpha 7nm z Wrocławia).

Pamiętaj, żeby się przesadnie nie sugerować jeśli coś będzie nie tak. Przyczyną może być małe doświadczenie, a nie optyka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Holeris.

 

Tak jeszcze może nie na temat ale zapytam.

Zamówiłem flattener z TS i przyszedł komplet jak na zdjęciu (oczywiście bez pilota TV).

Flattener zapakowany w kawałek folii bąbelkowej cięty jakimś tępym narzędziem.

Żadnego woreczka strunowego czy piankowej koperty. Nic.

Zapakowany do pudełka z sypiącej się tektury najgorszej jakości (trampki na bazarze mają lepsze pudełka).

Oczywiście soczewki zapaproszone tą tekturą. Na szczęście sprężone powietrze załatwiło sprawę.

W porównaniu z tym GPU ze Skywatchera to luksus prima sort - pianki ochronne, woreczek, twarde zaślepki, przyzwoite pudełko.

Korektor do bardzo tanich nie należy (jest droższy od tego co za GPU dałem).

Czy ktoś w TS mnie olał czy to ich nowy standard?

Bo jeśli to drugie to nieco przeszła mi ochota na refraktor z TS.

20200402_215857.jpg

Edytowane przez Merarem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, OnlyAfc napisał:

Poczekaj, jak będziesz musiał od niego odpowiedni dystans do sensora dobrać. To co podają na stronie odbiega od rzeczywistości :)

Mam taki sam do refr aktorka TS 70 Photoline

U mnie przy TS80/560 mam punktowe gwiazdki przy ~63 milimetrach, czyli jakieś 5 mm dalej niż podaje TS.

 

Jaki masz konkretnie model? Jakbyśmy zebrali kilka sprawdzonych odległości z różnych ogniskowych to byśmy stworzyli prawidłową tabelkę na przyszłość ;)

 

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kkk napisał:

Jaki masz konkretnie model? Jakbyśmy zebrali kilka sprawdzonych odległości z różnych ogniskowych to byśmy stworzyli prawidłową tabelkę na przyszłość ;)

Ja jeszcze nie dobrałem odległości, obecnie mam 66mm i nie jest idealnie, jeszcze gwiazdki uciekają na samych rogach. TS podaje, że powinno być 65, ale uważam, że powinno być 2,3 mm więcej.

 

Ja mam TS 70 Photoline (taki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Ja jeszcze nie dobrałem odległości, obecnie mam 66mm i nie jest idealnie, jeszcze gwiazdki uciekają na samych rogach. TS podaje, że powinno być 65, ale uważam, że powinno być 2,3 mm więcej.

 

Ja mam TS 70 Photoline (taki)

Ja mam ten: TS80/560

 

Mam też TS70/420 w wersji karbonowej TS70/420 Carbon, w weekend spróbuję przetestować na gwiazdach. Wstępnie ustawiłem też 5mm więcej, jeśli pogoda dopisze dam znać, może się sprawdzi u Ciebie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ma pracować z SW 72/420. Niestety ale dotychczasowy 0.8 z Altaira klęknął przed tą światłosiłą.

Bardzo szkoda bo na wzajem się korygowały obiektyw z korektorem tak, że nie było żadnej AC.

Ostrość do przekątnej matrycy 8mm była żyleta. Niestety powyżej tego gwiazdy leciały w nad-przestrzeń.

Zobaczymy jak się zachowa ten w kwestii AC.

Odległość dopasowała już osoba ze Stargazerslounge - powinno być w okolicach 66mm.

 

Mimo wszystko mam wrażenie jakbym dostał jakiś odpad magazynowy a nie oryginalny nowy korektor.

Edytowane przez Merarem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.