Skocz do zawartości

Ostrzenie w Pixinsight - na przykładzie M 101


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

chciałbym się zwrócić z prośbą o pomoc w obróbce zdjęcia w pogramie Pixinsight. Na tapet wziąłem M 101 i dotarłem do ostrzenia zdjęcia.

 

Wszystkie poprzednie etapy wykonałem zgodnie z tutorialami z YouTube oraz FA: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5760-pixoriale-czyli-jakie-to-proste-z-pixinsight/&/topic/5760-pixoriale-czyli-jakie-to-proste-z-pixinsight/?p=76564&fbclid=IwAR0b55JD4YsbjtsbwqsbaySZ1NvD898N_fMAC7WPgMtnt_zWdzv1ZYcrVzI

 

Pominąłem dekonwolucję, ale poza tym wykonałem odszumianie, ustawienie histogramu itd. Dochodzę do etapu, kiedy używam funkcji HDR Multiscale Transform, Local Histogram Equalization oraz UnsharpMask. Do pewnego poziomu mogę wyostrzyć detal galaktyki (Curves Transformation, Photometric Calibration itd w tej, już chyba 20stej iteracji zostawiłem na później), natomiast potem już tylko generuję szum i artefakty.

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc,

Mirek

screen.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Dobrze rozumiem, że krzywymi i kalibracją kolory ostrzysz fotkę? Jakoś to niejasno opisales. 

Miałem na myśli, że akurat to sobie odpuściłem przy tym podejściu - wyciągnięcie koloru. Robiłem to już wcześniej, a potem próbowałem ostrzyć. Zdjęcie próbuję ostrzyć oczywiście wspomnianymi narzędziami - HDR Multiscale Transform, Local Histogram Equalization oraz UnsharpMask.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Pierwsze dwa służą do zmian kontrastu a nie ostrzenia. Zrób najpierw jednak dekonwolucję. 

Jezeli w jednym z pierwszych kroków odszumiasz (zapewne na nieliniowym) to detal masz najprawdopodobniej już zamieciony do kosza. 

OK, dzięki. Chociaż mam problem z dekonwolucją wg tutoriala z FA. Rozumiem, że muszę nałożyć maskę po STF na nieliniowy obraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tuvoc napisał:

Miałem na myśli, że akurat to sobie odpuściłem przy tym podejściu - wyciągnięcie koloru. Robiłem to już wcześniej, a potem próbowałem ostrzyć. Zdjęcie próbuję ostrzyć oczywiście wspomnianymi narzędziami - HDR Multiscale Transform, Local Histogram Equalization oraz UnsharpMask.

 

jeśli już koniecznie chcesz ostrzyć w PI to polecam Ci lekcje Kayrona Mercieca, to wg mnie najbardziej kompleksowe tutoriale PI:

 

https://www.lightvortexastronomy.com/tutorial-sharpening-fine-details.html

 

rekomenduję również rozdział 17 książki Warrena Kellera Inside PixInsight (drugie wydanie):

 

https://www.swiatksiazki.pl/inside-pixinsight-6503374-ksiazka.html

 

na stronie 228 znajdziesz instrukcję odszumiania przy pomocy MultiScaleLinearTransform a na 230 UnsharpMask

 

powodzenia !

 

Edytowane przez piotrem
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, piotrem napisał:

 

jeśli już koniecznie chcesz ostrzyć w PI to polecam Ci lekcje Kayrona Mercieca, to wg mnie najbardziej kompleksowe tutoriale PI:

 

https://www.lightvortexastronomy.com/tutorial-sharpening-fine-details.html

 

rekomenduję również rozdział 17 książki Warrena Kellera Inside PixInsight (drugie wydanie):

 

https://www.swiatksiazki.pl/inside-pixinsight-6503374-ksiazka.html

 

na stronie 228 znajdziesz instrukcję odszumiania przy pomocy MultiScaleLinearTransform a na 230 UnsharMask

 

powodzenia !

 

Dzięki serdeczne! Książkę nabyłem, ale dosyć wybiórczo z niej korzystam. Nie zawsze przedstawiony tam workflow mi odpowiadał. Biorę się za to!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczę z dekonwolucją i jak dotąd dostaję paskudne artefakty. Jest widoczne minimalne poprawienie ostrości, ale po wyciągnięciu zdjęcia z wersji liniowej docelowa ostrość dalej jest słaba. Gdyby ktoś chciał spojrzeć na stack to będę bardzo wdzięczny. Może to kwestia materiału?

 

https://drive.google.com/open?id=1M5ogS8V1A2QwfYjUvJwjoK7i7kVa68dq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maciek z napisał:

Dekonwolucję zrób na luminacji , nie na rgb. Ja tak robię.

OK, dzięki. A potem integrację z rgb tak?

 

21 minut temu, Tayson napisał:

im bardziej surowy material tym dekonwolucja lepiej dziala. polecam dodatek PSFImage - pomaga zaoszczedzic kilka minut klikania.

wstępne odszumianie dla mnie najlepsze TU.

Dzięki także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maciek z napisał:

Luminacje traktujemy jak luminacje. Pozwolę sobie pobrać stacka i go obrobić używając dekonwolucji.

Będę bardzo wdzięczny. Jakbyś mi pokazał gdzieś po drodze jakie ustawienia dawałeś to będę bardzo zobowiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja opisze Ci z glowy.

z surowego stacka wyciagasz luminancje i ją poddajesz dekon. Następnie po odpowiednim obrobieniu osobno L i RGB, ktore sa juz nieliniowe np w LRGB combination laczysz L i RGB.

L daje Ci kontrasty oraz detal, a RGB kolor. RGB mozna nawet leciutko rozmyc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za wskazówki i pomoc. Biorę się do pracy nad tym. Zacząłem jednak od podstaw. W jednym z tutoriali wyczytałem o różnicy w jakości detalu już na etapie stackowania (zresztą jak pisał tez o tym Tayson). No to zmusiłem się i przesiadłem z DSS na Pixa.

 

Przyznam szczerze, że u Taysona na zdjęciach porównawczych tych różnic, aż tak nie widziałem, ale te dwa stacki mogą być modelowym przykładem, że jednak DSS jest lata za Pixem.

 

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.