Skocz do zawartości
  • 0

Syf na okularze


Bezel

Pytanie

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Docelowo potrzebujesz gruszkę, pędzelek, odpowiednią szmatkę i płyn do czyszczenia. Często samą gruszka zdmuchniesz cały syf. Płyn nakładaj na szmatkę oczywiście i niewiele. Robota prosta i szybka.

 

Jako dodatek fajny jest Lens pen, plus taki, że łatwiej niż szmatką do samej krawędzi wyczyścić.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Powiem szczerze że operacja z gruszką niewiele pomogła, coś tam wyleciało, ale reszta drobin jest jakby przyklejona. No nic, spróbuję czegoś innego. Na razie nie przeszkadza to w obserwacjach ale będzie trzeba się tego pozbyć. Może faktycznie zaopatrzenie się w Lens pen nie jest głupie, chyba że polecacie inne sposoby, jak np. z alkoholem izopropylowym

Edytowane przez Bezel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Izo + pałeczki kosmetyczne jest spoko, ale zawsze potem zostają rozmaite drobinki, które trudno usunąć - wówczas może pomóc gruszka.

Ja sobie LensPen bardzo polecam, tyle, że teraz bardzo trudno trafić na "oryginał" lub choćby podróbkę dobrej jakości.

A te najtańsze są raczej jednorazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oko trzymasz tak, żeby dobrze widzieć, więc tu nie ma za dużo miejsca na optymalizację.
Moje BCO 6 z odstępem źrenicy 5 mm muszę czyścić bardzo często, a po patrzeniu na planety, jak okular jest prawie poziomo i na zimnie łzy się leją, to za każdym razem.

Czyszczenie optyki dobrze jest zacząć od gruszki, aby zdmuchnąć co się da. Potem do niedawna używałem z bardzo dobrym skutkiem mokrych chusteczek do czyszczenia okularów, najlepiej bez jakichś dodatków zapachowych. Ale ostatnio po raz pierwszy musiałem wyczyścić obiektyw teleskopu i do tego kupiłem płyn i szmatkę do czyszczenia optyki Baadera, „Optical Wonder Fluid” i „Wonder Cloth”. Po minucie obiektyw był jak nowy. Od tego czasu wszystko tym czyszczę, bo szmatka lepiej zatrzymuje śmieci niż chusteczki, a czyszczenie idzie szybciej i pewniej. Do zakamarków szmatkę nakładam na patyczek higieniczny. Podobno te "cud-szmatki" można prać i używać ponownie, ale tego jeszcze nie testowałem.

Acha, uwaga: niektóre szmatki, które teoretycznie są do czyszczenia optyki, zupełnie się do tego nie nadają, bo zostawiają masę kłaczków. Nawet jak zostały dostarczone w komplecie z optyką... Dobrze jest je najpierw przetestować na okularach lub czymś podobnym, co można potem spłukać wodą. 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, Mareg napisał:

Oko trzymasz tak, żeby dobrze widzieć, więc tu nie ma za dużo miejsca na optymalizację.
Moje BCO 6 z odstępem źrenicy 5 mm muszę czyścić bardzo często, a po patrzeniu na planety, jak okular jest prawie poziomo i na zimnie łzy się leją, to za każdym razem.

Czyszczenie optyki dobrze jest zacząć od gruszki, aby zdmuchnąć co się da. Potem do niedawna używałem z bardzo dobrym skutkiem mokrych chusteczek do czyszczenia okularów, najlepiej bez jakichś dodatków zapachowych. Ale ostatnio po raz pierwszy musiałem wyczyścić obiektyw teleskopu i do tego kupiłem płyn i szmatkę do czyszczenia optyki Baadera, „Optical Wonder Fluid” i „Wonder Cloth”. Po minucie obiektyw był jak nowy. Od tego czasu wszystko tym czyszczę, bo szmatka lepiej zatrzymuje śmieci niż chusteczki, a czyszczenie idzie szybciej i pewniej. Do zakamarków szmatkę nakładam na patyczek higieniczny.

Myślę że te mazaje na 9mm są właśnie spowodowane łzami, wczoraj szukałem M51 (udało się to :laughbounce2:) po odsunięciu się się od okularu miałem "zalalne" oko łzami. 

Mokre chusteczki do okularów gdzie kupiłeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zwykle czyszczę 70% izopropanolem do dezynfekcji - bo jest pod ręką.

Zwilżam patyczek kosmetyczny, a dla większych powierzchni typu obiektyw czy korektor, wacik kosmetyczny i delikatnie przecieram.

Ważne żeby nie trzeć na sucho.

image.png.162ba29eb34dbc8fb9ca8738b1d17235.png

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Agent Smith napisał:

Ja sobie LensPen bardzo polecam, tyle, że teraz bardzo trudno trafić na "oryginał" lub choćby podróbkę dobrej jakości.

A te najtańsze są raczej jednorazowe.

ale mówisz o zakupie w sklepie typowo teleskopowym czy jakieś allegro?

To wydatek minimum ze 40zł w górę, więc przerażają mnie twoje wieści o podróbach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.