Skocz do zawartości

Jak złapać ISS na matrycy?


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

wczoraj próbowałem pierwszy raz sfotografować ISS. Ustawiłem teleskop o ogniskowej 330 z podłączonym Canonem na gwazdę Capella i czekam. Udało mi się zrobić dwa (2) ujęcia, na którym pojawił się punkt o kształcie malutkiego cukierka. Słabo trochę, wiem. Dziś będę po 21 próbował jeszcze raz, ale z kamerką ASI 120MM. Odpowiednio wcześniej włącze nagrywanie i chciałbym przynajmniej na kilku klatkach ją złapać. Mam już ustalone do wyboru dwa cele które będzie łatwo znaleźć w goto i tam się zaczaję. Z kamera uzysykam trochę większe powiększenie. Jaki czas ustawić i gain? 

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, nie śledziłeś obiektu tylko ustawiłeś teleskop w jedno miejsce w którym próbowałeś utrafić ?  Z kamerką jest o wiele trudniej, duże mniejsze pole widzenia więc i trudniej utrafić. 
Po co GoTo? trzeba ręcznie prowadzić za lecącą ISS. 
Ja zwykle przed próbą ustawiałem teleskop ta gwiazdę w pobliżu górowania przelotu ISS, tam na tej gwieździe ustawiałem ostrość i idealnie justowałem szukacz z teleskopem. 
Parametry trzeba dobrać metodą prób i błędów, gdy przelot jest w zenicie jasność stacji trochę ustępuje jasności Wenus. I parametry dobrałbym właśnie na Wenus tak by była jasna ale nie prześwietlona. Dobierając je trzeba pamiętać o czasie pojedynczej klatki który musi być możliwie krótki by obraz stacji był nieporuszony. Robiąc na początku Canonem nie schodziłem poniżej 1/1000s, im więcej wprawy tym można czas wydłużać bo prowadzi się pewniej. Po takich przygotowaniach  czekałem aż stacja pojawi się na niebie. Patrząc w szukacz, prowadziłem teleskop za obiektem i pstrykałem zdjęcia gdy znalazł się na przecięciu nitek. Oczywiście najwięcej zdjęć robiłem w najwyższym punkcie przelotu. Z kilkudziesięciu zdjęć zawsze coś się wybrało gdzie obiekt był trafiony i nieporuszony. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, DarX86 napisał:

Dobrze rozumiem, nie śledziłeś obiektu tylko ustawiłeś teleskop w jedno miejsce w którym próbowałeś utrafić ?  Z kamerką jest o wiele trudniej, duże mniejsze pole widzenia więc i trudniej utrafić. 
Po co GoTo? trzeba ręcznie prowadzić za lecącą ISS. 
Ja zwykle przed próbą ustawiałem teleskop ta gwiazdę w pobliżu górowania przelotu ISS, tam na tej gwieździe ustawiałem ostrość i idealnie justowałem szukacz z teleskopem. 
Parametry trzeba dobrać metodą prób i błędów, gdy przelot jest w zenicie jasność stacji trochę ustępuje jasności Wenus. I parametry dobrałbym właśnie na Wenus tak by była jasna ale nie prześwietlona. Dobierając je trzeba pamiętać o czasie pojedynczej klatki który musi być możliwie krótki by obraz stacji był nieporuszony. Robiąc na początku Canonem nie schodziłem poniżej 1/1000s, im więcej wprawy tym można czas wydłużać bo prowadzi się pewniej. Po takich przygotowaniach  czekałem aż stacja pojawi się na niebie. Patrząc w szukacz, prowadziłem teleskop za obiektem i pstrykałem zdjęcia gdy znalazł się na przecięciu nitek. Oczywiście najwięcej zdjęć robiłem w najwyższym punkcie przelotu. Z kilkudziesięciu zdjęć zawsze coś się wybrało gdzie obiekt był trafiony i nieporuszony. 

 

Nie , nie śledziłem. Czekałem i ręcznie udało mi się zrobić dwa zdjęcia. Jak robiłeś Canonem do w trybie video? Prowadziłeś ręcznie w sensie przyciskami na pilocie czy rękami przesuwałeś teleskop na poluzowanych sprzęgłach? Sprawdziłem sobie jak będzie dziś leciała ISS i dzięki goto będzie łatwo znaleźć to miejsce. Potem ew. korekta i gonitwa za celem. Inna sprawa czy ogniskowa 330mm wystarczy czy nawet nie ma co próbować i od razu walczyć z SCT 2100mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio ustawiałem parametry na Wenus - tak żeby była nieco prześwietlona. No ale stacje przelatywała niemal przez zenit i miała -3,8mag. Wyszło Gain=64
Exposure=0.001031, tylko SW150/750 i barlow x3 i kamerka t7c czyli klon asi120

 

iss_1.jpg

 

Edytowane przez Wojsa
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Wojsa napisał:

ja ostatnio ustawiałem parametry na Wenus - tak żeby była nieco prześwietlona. No ale stacje przelatywała niemal przez zenit i miała -3,8mag. Wyszło Gain=64
Exposure=0.001031, tylko SW150/750 i barlow x3 i kamerka t7c czyli klon asi120

 

iss_1.jpg

 

Gratulacje, super wyszło. Czyli wychodzi ze z 330 mm to będzie kropka.  Kurde przygotowałem sobie juz zestaw ale chyba jednak spróbuje z sct.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 330 mm może byś słabo sct ma takąogniskową co mój z barlowe x3 wiec wielkość powinna być podobna. Ja włączałem nagrywanie w kamerce i podążałem teleskopem za iss w szukaczu. z takiego minutowego filmiku składającego się z ok 2300 klatek zaledwie ponad 20 jest w miarę:) wiec to takie fotograficzne chybił trafił:). Najlepiej zrób test na Wenus. Ustaw parametry naświetlania i  rusz teleskopem potem zobacz na fimie czy Wenus się rozmywa czy tylko skacze nierozmyta, tak dobierzesz odpowiednie parametry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda ISS z APS-C Canona i prawie 2m ogniskowej:
2050021995_ISS2018-10-04.gif.dcbd5141426d75445c9212c97a931594.gif

Z 330mm nie zobaczysz za wiele ciekawego (poza takim właśnie małym cukierkiem), potrzeba poważniejszej armaty.

Sugeruję jednak wykorzystać Canona ze względu na dużo większą matrycę (czyli pole widzenia) - tylko tu problem jest taki, że w tym celu musisz robić serię zdjęć, więc FPS wypada nędznie. W trybie wideo przeważnie odczyt jest z co któregoś tam piksela, obraz jest interpolowany i rozdzielczość znacznie spada. W niektórych modelach (np. 600D) można włączyć cyfrowy zoom 3x, który sprawia, że odczyt idzie ze środka matrycy 1:1 (czyli nie ma straty zdolności rozdzielczej, zmniejsza się tylko pole widzenia, ale i tak będzie dużo większe niż kamery) - niestety, nie ma opcji, żeby nagrywać materiał nieskompresowany, więc jakaś tam strata na jakości niestety zawsze będzie z tego tytułu.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc wróciłem. Ustawiłem, wychłodziłem SCT8". Wyostrzyłem na maskę Bahtiniova na gwieździe. Potem ustawiłem ręcznie na Wenus i ustawiłem gain i czas . Montażu nawet nie podłączałem do prądu. Poluzowałem sprzęgła i wio na Bellatrix. Leci. Włączam nagrywanie. Kamera ASI 120 mono - mały chip. Patrzę w szukacz, leci. Na ekranie nie leci. Kurdę , źle celuje. SCT widzi co innego. No dobra, film się nagrywa. Gonię ją. W końcu odleciała. Wyłączam nagrywanie. Puszczam film. Kciuki zaciśniętę. Nie ma, nie ma, siu. Coś przeleciało. Jakiś srebrny ptak. Potem znowu nie ma , nie ma , znów coś przeleciało. Jest. Na kilku klatkach powinna być. Teraz trzeba je wyodrębnić. Jak? Czym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
31 minut temu, miron_z napisał:

31 marca 2020, ISS, -3.8mag, 424km, 10'/1200mm, barlow TVP2x, Pentax K-3II, ISO400, pojedyncza klatka 1/400, godz. 20.14

Zrobiłem 17 klatek, 14 wygląda tak jak ta poniżej.
Prowadzenie ręczne (blisko zenitu więc dzisiaj łatwiej), ostrzenie manualne w trakcie przelotu.

 

31mar20_ISSG2014.png

To jakiś fake chyba jest.

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, miron_z napisał:

Maciej, liczyłem, że zaintryguję Kolegę do zadania jakichś ciekawych pytań skoro pyta jak złapać ISS. No, ale cóż...

jesteś blisko swoich intencji , bo to też jest na "z" :) Załamałeś go tym zdjęciem i nie tylko jego :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, krzkrz napisał:

Załamałeś go tym zdjęciem i nie tylko jego

Nie załamał, tylko zaskoczył. Nie sądziłem, że na pojedynczym zdjęciu można tyle szczegółów uchwycić. Może rzeczywiście, wyrażenie "fake" nie było zbyt stosowne. Chciałem podkreślić moje zaskoczenie i niedowierzanie, że można zrobić tak wyraźne zdjęcie szybko przemieszczającemu się obiektowi jednocześnie ręcznie ostrząc i prowadzić ręcznie teleskop.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2020 o 22:04, miron_z napisał:

31 marca 2020, ISS, -3.8mag, 424km, 10'/1200mm, barlow TVP2x, Pentax K-3II, ISO400, pojedyncza klatka 1/400, godz. 20.14

Zrobiłem 17 klatek, 14 wygląda tak jak ta poniżej.
Prowadzenie ręczne (blisko zenitu więc dzisiaj łatwiej), ostrzenie manualne w trakcie przelotu.

 

31mar20_ISSG2014.png

zapodaj pełną klatkę z tego Pentaxa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra, chyba najlepsza ISS w Polsce, a na pewno najlepsza na świecie w trakcie kwarantanny. :)

 

Ale mam pytanie o to ostrzenie. Czy naprawdę była konieczność zmiany ? była różnica w trakcie przelotu?

 

W dniu 11.04.2020 o 22:04, miron_z napisał:

ostrzenie manualne w trakcie przelotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sebastianus napisał:

jednocześnie ręcznie ostrząc i prowadzić ręcznie teleskop.

o czym Waść piszesz :D

 

Teleskop rozstawia się wcześniej, na jakiejś jasnej gwieździe zgrywa się szukacz i to co widzi aparat a jednocześnie w aparacie ustawia ostrość, na tej gwieździe, i się jej już nie rusza, najlepiej tuż przed przelotem ją jeszcze poprawić. Następnie czekamy aż pojawi się ISS i nie wariujemy tylko cierpliwie czekamy, kiedy jest jeszcze daleko i nisko jest nic nie wart. Gdy zliża się do gurowania zapuszczamy aparat, łapiemy tubę i z okiem przy szukaczu zapierdz...lamy za ISS trzymając go w krzyżu szukacza. Po górowaniu, opadanie też już jest nic nie warte, zatrzymujemy aparat, uspokajamy kołatanie serca i możemy powoli przystąpić do sprawdzania co wyszło.

 

Innej drogi nie ma :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Darek_B napisał:

 

Ale mam pytanie o to ostrzenie. Czy naprawdę była konieczność zmiany ? była różnica w trakcie przelotu?

Jest gdy ludzie dużymi teleskopami robią od horyzontu do horyzontu, ale to nie ma sensu, kolimuje się teleskop na górowanie, zgrywa się teleskop na górowanie, ostrzy się na górowanie i tylko tam się śledzi obiekt, nie wolno opuszczać tuby nisko bo wszystko się spieprzy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Darek_B napisał:

Masakra, chyba najlepsza ISS w Polsce, a na pewno najlepsza na świecie w trakcie kwarantanny. :)

 

Ale mam pytanie o to ostrzenie. Czy naprawdę była konieczność zmiany ? była różnica w trakcie przelotu?

 

Tu nie chodzi o to, że łapię ja "od horyzontu do horyzontu". Od nastu lat łapię samoloty i tak się nauczyłem, że manualnie ustawiam ostrość w trakcie przelotu (choć tutaj wysokość maszyn to powiedzmy między 9 a 12,5km)

Co do ISS to mniej więcej wiem ile wyciąg ma być wysunięty. Łapię ISS ok 35 stopni nad horyzontem i sobie jadę razem ze stacją. Dość długą chwilę tylko patrzę. Ok. 40s od górowania ostrzę i krótka seria. Delikatnie poprawiam swoją pozycję przy teleskopie i znowu seria. oddycham tylko przy poprawianiu pozycji, pomaga wstrzymywanie oddechu przy robieniu zdjęć.

Nigdy nie ustawiałem przed zrobieniem ISS ostrości na gwiazdę. Przeważnie udaje mi się trafić w ostrość dobrze (choć nie zawsze). Kluczem jest prowadzenie. Jak ISS jest w kadrze w środku i ładnie ją prowadzę to stację widać doskonale. Ustawienie ostrości nie stanowi wówczas problemu. Tak jak ostatnio. Stację złapałem tuż przed zenitem, kilka sekund prowadzenia, ustawienie ostrości (wyglądała pięknie w kadrze) i 17 zdjęć. 3 poruszyłem.

 

Godzinę temu, krzkrz napisał:

zapodaj pełną klatkę z tego Pentaxa. 

ca%C5%82a_klatkam.png

Edytowane przez miron_z
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.