Skocz do zawartości

Zapylony Irys i Duch


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, pablo12311 napisał:

Mateusz moim zdaniem jak na 8h materiału w L to wyszedł za duży szum.

Jak na takie mocne ciągnięcie? Jak porównuję z innymi pracami to wydaje mi się na podobnym poziomie. Może za mało odszumiłem, ale chciałem pokazać bardziej agresywną wersję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, .zombi. napisał:

Masz magentę na Irysie i na gwiazdkach i gwiazdki zabijaj trochę tło - musisz tu zastosować jakiś Hokus-pokus a ten TS jest fajny ale niestety ciemny.

Jeśli chodzi o Irysa to ją nawet celowo wzmocniłem. Tam ewidentnie wychodzą dwa kolory, a nie tylko niebieski. Zobacz choćby tu: http://apod.pl/apod/image/1209/NGC7023hallas.jpg. Może  przesadziłem, ale lubię gdy widać subtelne kolory obiektu. Natomiast co do gwiazd to zajmę się nimi przy następnym podejściu, jak dozbieram materiał. Niestety nie bardzo radzę sobie z takimi "hokus pokus" :) 

 

Zgadza się, TS jest ciemny i trzeba mu dać sporo czasu żeby zebrał materiał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna kolorystyka! No i kadr przemyślany. Jedyny znak zapytania postawiłbym przy punktowości gwiazd, ponieważ każda z nich jest przecinkiem (na oko 2x dłuższa w pionie niż szersza). Bardzo cierpi z tego powodu detal zdjęcia. Troszkę też widać, że robione małą aperturą, ale dobre FWHM na gwiazdach pozwoliłoby to zniwelować. Na Twoim miejscu przyjrzałbym się i pomierzył choćby w Maximie FWHM gwiazdek. Być może ten materiał przyjdzie wypalić od nowa - takie to uroki astrofoto :) Ale mam nadzieję, że to tylko na etapie obróbki coś nie zagrało.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, qbanos napisał:

Jedyny znak zapytania postawiłbym przy punktowości gwiazd, ponieważ każda z nich jest przecinkiem (na oko 2x dłuższa w pionie niż szersza). Bardzo cierpi z tego powodu detal zdjęcia.

Hmm, chyba masz bardzo dobry wzrok :) Tak, gwiazdki są lekko jajowate, ale to nie jest różnica 2x tylko 10-15% no i myślałem że w tym rozmiarze prawie niewidoczna. Być może obróbka to potęguje. Wydaje mi się, że jest to kwestia jakiegoś mikro ugięcia lub zmiany nacisku samych soczewek, bo w zależności od części nieba w którą celuję pojawia się ten efekt lub nie. Obecnie nic z tym nie zrobię bo sprzęt jest "na kwarantannie", ale tak czy siak chyba nie mam już ochoty bawić się takimi detalami - regulowałem już dwa razy docisk korektora myśląc że to to i chyba jest lepiej ale sam w końcu nie wiem. Mi to praktycznie nie przeszkadza a po prostu nie mam już siły do ciągłego poprawiania sprzętu i nie robienia zdjęć :) 

Samo FWHM nie było tutaj rekordowe ale dość przyzwoite. Może w kolejne noce seeing będzie łaskawszy.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, zdecydowanie chęć wyciągnięcia ile się da ze zdjęcia przeważyła nad wyczuciem estetyki - w mojej opinii wyłącznie. Zaszumione i zaplamione zdjęcie dużo traci w stosunku do spokojniejszej wersji. Ja wiem i rozumiem zachwyt nad możliwościami sprzętu ( sam to przeżywałem) ale ciemne mgławice to nie jest zajęcie dla szybkobiegaczy :)

Czy możesz pokazać samą luminację? Mam wrażenie że 12x120 sekund na kanał koloru to dziesięć razy za mało dla tego setupu i to rozkłada efekt końcowy na łopatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wessel napisał:

Mateusz, zdecydowanie chęć wyciągnięcia ile się da ze zdjęcia przeważyła nad wyczuciem estetyki - w mojej opinii wyłącznie.

No zgadzam się, pojechałem ostro ale w pełni świadomie - chciałem pokazać maksymalnie dużo, godząc się na szum. Na pewno warto by było zrobić też spokojniejszą wersję. No nic, zbieram dalej materiał, ale chyba przyjdzie mi poczekać do nowiu bo wczoraj i dziś to już tylko chwilkę jest bez Łysego...

11 godzin temu, wessel napisał:

Czy możesz pokazać samą luminację? Mam wrażenie że 12x120 sekund na kanał koloru to dziesięć razy za mało dla tego setupu i to rozkłada efekt końcowy na łopatki.

Z pewnością koloru też brakuje, szczególnie na ciemne pyły które w kolorze ledwo w ogóle widać ponad tłem. Też dozbieram ale nie 10x tyle tylko 2-3x :) 

Pokazuję mono, ale nie jest to identyczne mono z tym co jest w pierwszym poście, bo robiłem jeszcze drobne zmiany na wersji LRGB. Sporo tu generalnie eksperymentowałem.

pix_ps_merge_small2.thumb.jpg.1d7addef6fa7fb93237dabf37be3e4ce.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.