- 0
Problem z guidowaniem w osi RA
-
Market
-
Ostatnio przeglądający 0 użytkowników
- Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
-
Polecana zawartość
-
Astropolis Market - nowa platforma zamiast Giełdy [Testy]
Adam_Jesion opublikował(a) temat w Sprawy techniczne,
Jak już niektórzy z was zapewne zauważyli, testuję nową usługę na Astropolis - Market. Jej celem jest próba zorganizowania (zdemokratyzowania) sprzedaży na Astropolis - zarówno tej giełdowej (niekomercyjnej), jak i tej bardziej zorganizowanej - czyli w pełni komercyjnej. Coraz więcej jest na Astropolis osób i podmiotów, które albo już próbują sprzedawać w partyzancki sposób wśród wątków giełdowych, albo pytają administrację o pozwolenie na rozpoczęcie takiej działalności.-
-
- 129 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
Adam_Jesion opublikował(a) temat w Sprawy techniczne,
Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.-
-
- 60 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
bartoszw opublikował(a) temat w Głęboki Kosmos (DS),
Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.-
-
- 48 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
bartoszw opublikował(a) temat w Inne zdjęcia i filmy,
Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.-
-
- 73 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
.zombi. opublikował(a) temat w Głęboki Kosmos (DS),
Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”-
-
- 17 odpowiedzi
Wybrany przez
Adam_Jesion, -
-
Pytanie
JKbooo
Zanim przejdę do samego problemu chciałbym się przywitać z racji, że jest to mój pierwszy post na tym forum. A więc... Cześć, jestem Kuba!
Zostałem tu skierowany z moim problemem z facebookowej grupki astronomicznej przez jednego z użytkowników tego forum. Napociłem się już pisząc post na samej grupce, więc pozwólcie, że skopiuję napisaną wcześniej treść.
Mam pytanie odnośnie precyzji guidingu w osi rektastencji. Od samego początku sprawia mi on duże problemy z jakiegoś powodu, nawet przy doskonałych warunkach atmosferycznych. Wybierając cel blisko równika niebieskiego jest już w ogóle masakra, dlatego postanowiłem się teraz zapytać, co by być przygotowanym na kolejny nów kiedy to będzie można już powoli się przymierzać do letnich mgławic w okolicach centrum galaktyki. Wklejam screena wykresu z PhD z fotografowania M106 przy doskonałych warunkach (zero wiatru, zero chmur, krystalicznie czyste niebo z powietrzem arktycznym). Mimo to jak widać wygląda to dosyć źle. Sprzęt to GSO 8" f/4 na EQ6 R guidowany przez ASI 120MC-s i lunetkę ZWO 60/280mm. Montaż ustawiam "East heavy", dbam o to, aby żadne kable nie wywierały na niego żadnej siły . Kalibracja zarówno przy południku oraz równiku niebieskim jak i przy fotografowanym celu nie pomaga. Sprawdzałem zębatki i na moje oko pracują bez zarzutu. Wyczytałem gdzieś jeszcze o regulowaniu jakiegoś ślimaka, ale zanim się za to zabiorę wolałem się upewnić czy to może cokolwiek zmienić. Oczywiście sytuacja nie zawsze wygląda tak źle. W ciągu jednej sesji, bez większej zmiany warunków średni błąd osi RA może mi skakać między 0,6", a 1,0", ale to i tak znacznie więcej niż DEC i nie za bardzo widzę powód czemu miałoby się tak dziać. Jeżeli ktoś dotrwał do końca tego posta to dzięki za przeczytanie i będę niezmiernie wdzięczny za wszelką pomoc.
Warto też wspomnieć, że jest to mój pierwszy sprzęt do astrofotografii, z którego mam przyjemność korzystać od początku stycznia tego roku, więc jestem w tym wszystkim bardzo zielony. Mogłem pominąć jakieś oczywiste rzeczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 odpowiedzi na to pytanie
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.