Skocz do zawartości
  • 0

Problem z guidowaniem w osi RA


JKbooo

Pytanie

Zanim przejdę do samego problemu chciałbym się przywitać z racji, że jest to mój pierwszy post na tym forum. A więc... Cześć, jestem Kuba! :) Zostałem tu skierowany z moim problemem z facebookowej grupki astronomicznej przez jednego z użytkowników tego forum. Napociłem się już pisząc post na samej grupce, więc pozwólcie, że skopiuję napisaną wcześniej treść.
 

Mam pytanie odnośnie precyzji guidingu w osi rektastencji. Od samego początku sprawia mi on duże problemy z jakiegoś powodu, nawet przy doskonałych warunkach atmosferycznych. Wybierając cel blisko równika niebieskiego jest już w ogóle masakra, dlatego postanowiłem się teraz zapytać, co by być przygotowanym na kolejny nów kiedy to będzie można już powoli się przymierzać do letnich mgławic w okolicach centrum galaktyki. Wklejam screena wykresu z PhD z fotografowania M106 przy doskonałych warunkach (zero wiatru, zero chmur, krystalicznie czyste niebo z powietrzem arktycznym). Mimo to jak widać wygląda to dosyć źle. Sprzęt to GSO 8" f/4 na EQ6 R guidowany przez ASI 120MC-s i lunetkę ZWO 60/280mm. Montaż ustawiam "East heavy", dbam o to, aby żadne kable nie wywierały na niego żadnej siły . Kalibracja zarówno przy południku oraz równiku niebieskim jak i przy fotografowanym celu nie pomaga. Sprawdzałem zębatki i na moje oko pracują bez zarzutu. Wyczytałem gdzieś jeszcze o regulowaniu jakiegoś ślimaka, ale zanim się za to zabiorę wolałem się upewnić czy to może cokolwiek zmienić. Oczywiście sytuacja nie zawsze wygląda tak źle. W ciągu jednej sesji, bez większej zmiany warunków średni błąd osi RA może mi skakać między 0,6", a 1,0", ale to i tak znacznie więcej niż DEC i nie za bardzo widzę powód czemu miałoby się tak dziać. Jeżeli ktoś dotrwał do końca tego posta to dzięki za przeczytanie i będę niezmiernie wdzięczny za wszelką pomoc.

Warto też wspomnieć, że jest to mój pierwszy sprzęt do astrofotografii, z którego mam przyjemność korzystać od początku stycznia tego roku, więc jestem w tym wszystkim bardzo zielony. Mogłem pominąć jakieś oczywiste rzeczy.

guiding 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 4.04.2020 o 20:36, kristofus napisał:

Ty widzę masz w stopce NEQ6 i jeśli do niego odnosi się pinout wtyczki (EQ6) z linku, który zamieściłem, to on zdecydowanie nie wygląda na rozkład klasycznego RS232(DB9) więc z tym adapterem przynajmniej na poziomie kabelkologii wydaje mi się będziesz miał problem

I niestety masz rację - kabel oczywiście widziany w Windowsie, ale z montażem nie działa. Nie będę rzeźbił z sztukowaniem, oddam kabel - w końcu zakup był przez nNternet :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
50 minut temu, dziki napisał:

I niestety masz rację - kabel oczywiście widziany w Windowsie, ale z montażem nie działa. Nie będę rzeźbił z sztukowaniem, oddam kabel - w końcu zakup był przez nNternet :)

Ehh zostawić was samych na 5 minut i już sobie narobią kuku :) Po pierwsze, nie zgadza się układ pinów bo w montażu jest złącze wymyślone przez producenta i poza sygnałem szeregowym ma ono też inne rzeczy. A po drugie nie zgadza się poziom napięć. W zakupionej przejściówce masz 12V (standard klasycznego złącza RS232), a w montażu jest poziom TTL (5V lub 3,3V), standard dla połączeń między drobną elektroniką. Pozostaje się cieszyć, że układ pinów jest akurat taki, że coś się nie pali od razu po wpięciu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, MateuszW napisał:

A po drugie nie zgadza się poziom napięć. W zakupionej przejściówce masz 12V (standard klasycznego złącza RS232), a w montażu jest poziom TTL (5V lub 3,3V), standard dla połączeń między drobną elektroniką. Pozostaje się cieszyć, że układ pinów jest akurat taki, że coś się nie pali od razu po wpięciu.

Zwrot przejściówki przez @dziki będzie pewnie najlepszym wyjściem, z napięciami oczywiście trzeba być ostrożnym (opis, który podlinkowałem krzyczy o tym czerwonymi bukwami), ale co do tych napięć to bym jednak polemizował. Jesteś pewien, że na tej przejściówce jest 12V? Ok, takie zasilanie z montażu zwykle wychodzi (BT tak przez 7805 zasilałem), ok, standard RS232 jest 12-voltowy, jednak w tej przejściówce siedzi FT232RL, jest zasilany z 5V(USB) i defacto ten scalak operuje na poziomach TTL-owych.

Popraw mnie jeśli się mylę ale gdyby rozszyć (dodatkowym DB9) i spiąć GND, RX, TX to raczej to ma prawo działać, oczywiście trzymając się z daleka od pinu zasilającego z montażu.

Niezgodności pinów sygnalizowałem, fakt, może trzeba było wyraźniej podnieść ryzyko z tym związane, no ale... czasem po prostu nie myśli się o tym co oczywiste...

 

Edit: Dobra, nie kombinuję... W tym adapterze siedzi jeszcze konwerter/wzbudnik. umknęło mi to. Trzymać się z daleka od niego.

Edytowane przez kristofus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, dziki napisał:

Szybko przyszło szybko poszło. Zwrócone. Pokombinuję jednak samoróbkę, tylko przy tym jest jeden problemik, bo nie widzę obudów DB9 o odpowiedniej wielkości, żeby elektronika weszła.

Tylko uważaj z napięciami. W poście wyżej skorygowałem swoje wywody. To co sam używam ( https://allegro.pl/oferta/rs232-uart-ft232rl-konwerter-usb-ftdi-7221336036 ) z AZ-EQ6 jest ok i po prostu wisi sobie na kablu zaizolowane.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, dziki napisał:

Szybko przyszło szybko poszło. Zwrócone. Pokombinuję jednak samoróbkę, tylko przy tym jest jeden problemik, bo nie widzę obudów DB9 o odpowiedniej wielkości, żeby elektronika weszła.

Najlepiej kup kabel z konwerterem wbudowanym we wtyczkę USB. FTDI takie robi. Na aliexpress można znaleźć to dość tanio, bo normalnie 60-90 zł. Wtedy do wtyczki tylko lutujesz przewody.

1 godzinę temu, kristofus napisał:

Edit: Dobra, nie kombinuję... W tym adapterze siedzi jeszcze konwerter/wzbudnik. umknęło mi to. Trzymać się z daleka od niego.

Dokładnie, jest tam drugi scalak który konwertuje napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.