Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop GSO Dobson 10 - kilka pytań przed zakupem


Halibut

Pytanie

Cześć wszystkim miłośnikom odległości mierzonych w parsekach!

 

Przeglądałem trochę tematy tego forum - po panującym tutaj nastroju myślę, że zagrzeje tu na dłużej :)

 

Zapewne większość użytkowników swoje pierwsze wpisy astropolis zapodawała w tym dziale. Nie wyłamie się z tego trendu.

 

Od kilku tygodni robiłem research przed zakupem pierwszego teleskopu. Wybór padł na wspomniany w tytule GSO 10 na Dobsonie.

Dlaczego?

Jak większość nowicjuszy - pragnę sprzętu stosunkowo uniwersalnego do wizuala. 12' odpadała ze względu na wielkość, chce go przewieźć w Renault Thalia(poza tym jako amator coś tam do tej pory oglądający przez Celestron 15x70 myślę, że niebo docenie już na troszkę niższym sprzęcie). Dobson 8  znowuż mobilny, ale skoro za kilka stów więcej można mieć "dziesiątkę"...

 

 

Przed ostatecznym zakupem chcę się jeszcze raz upewnić: czy to na pewno dobry wybór na początek?

 

Mam też kilka pytań innego rodzaju. Pierwsze:

 

1,

Czy to te same teleskopy?

W dwóch sklepach, a w cenie ogromna różnica, zwłaszcza, że dodatki i parametry chyba takie same:

 

https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-10--DeLuxe-254/1250-M-CRF-(mikrofocuser-1-10,-ch%C5%82odzenie-lustra,-model-880)-teleskopy-2038.html

 

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-gso-dobson-10-254-1250-m-crf-deluxe/1230/

 

Czy w tym drugim jest microfocuser?

 

 

2.

Szukacz. Kitowy czy sprawić sobie lepsze? Rozumiem, że w każdym szukaczu obraz, dla ułatwienia "celowania" nie ma obrazu odwróconego?

 

3. Okulary i barlowy

 

W zestawie mamy Erfle'a 30 mm  i Plossla 9 mm  . Już wiem, że ten drugi to syf i lepiej sprawić sobie inny.  30 mm powinien mi wystarczyć? A 9 mm - czy 5 mm BST ED będzie zadowalający do wiezkszych zbliżeń? ( https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_61&products_id=3911&lunety=Okular%205%20mm%20BST%20ED%201%2025 )

Jaką wielkość jeszcze powinienem sobie sprawić na początek? Z tymi z dwoma mam powiększenie 250 x i 41 x .Przydałoby się także coś w okolicy 130x i 30 x . Czy kupić dla każdej wielkości z osobna, czy łączyć z barlowami?

Czy użycie barlowa negatywnie wpływa na obraz, czy używać bez strachu?

 

3. Filtry, czyszczenie, dodatki...

 

Jakie polecacie filtry? W ten temat jeszcze się nie zagłębiłem. Tak jak w temat celowników i czyszczenia.

Czy taki zestaw do czyszczenia wystarczy?

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=113&products_id=3209&lunety=Zestaw%20do%20czyszczenia%20optyki%20Vortex%20VTX%20Fog%20Free

 

A może sprawić sobie np. sprężone powietrze?

 

 

Zapewne będę miał jeszcze wiele pytań.

Tych i tak jest dużo - z góry przepraszam za pójście na łatwizne zamiast większego googlowania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
7 minut temu, Halibut napisał:

14 mm ES na 82 stopnie . 600 zł . Powiększenie x 90 więc i do DSów

Ten jak najbardziej, to będzie Twój "roboczy" okular. Na dobrą sprawę z taką ogniskową w wyciągu możesz przesiedzieć całą noc i kosić DSy co tez sam praktykuję od czasu do czasu z Morfeuszem 17.5 mm czy Meade UWA 24. Jeśli Cię stać to śmiało możesz brać, na giełdzie też się trafiają po 450 zł. Ewentualnie jeśli nosisz okulary i będziesz ich musiał używać do oglądania to wolałbym wziąć Morfeusza 12.5 mm, z giełdy powinien się trafić za jakieś 650 zł. Klasa wyżej szkło

10 minut temu, Halibut napisał:

Do tego sprawiłbym sobie 10 mm ES na 70 stopni(mają jeszcze na 52 ale to chyba mało, prawda? ) 200 zł, więc niska cena.

Ten się nie nadaje do GSO 10", jest niewygodny i połowa pola to będą straszne kalafiory. Ja koniecznie chcesz mieć coś z tych okolic to tak jak napisałem wyżej, wolałbym połączyć obie kwoty i kupić Morfeusza 12.5 mm.

14 minut temu, Halibut napisał:

Do tego barlow vixien 2 x do większych powiększeń

Podobno ten vixenowski 2x jest całkiem przyzwoity za te pieniądze jednak ja bym brał GSO ED 2x 2", jest... taki bardziej rozwojowy :) 

 

Pamiętaj, że planety i Księżyc zaczynają się od 150x w górę :) w większości planety kończą się na 200x ale są wyjątki gdzie warunki pozwalają na więcej, Księżyc lubi wysokie powery, pomyśl nad takim układem, żeby mieć na niego power około 250x, wtedy szerokokątne okulary robią na nim robotę.

 

Do planet ESy nie są najlepsze ale w sumie taki 6.7 mm powinien Cię zadowolić, Księżyc również będzie dobrze się prezentował.

 

12 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Tego 10mm daruj sobie. To konstrukcja w stylu Plossl więc nie będzie szału

Jeśli 10 mm ES 70 stopni to Plossl to ja jestem baletnica. :banan:;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Jaro666 napisał:

Może najpierw napisz gdzie będą prowadzone obserwacje(jakie niebo), jeśli to ma być 10' to to jest podstawowy parametr. Reszta to szczegóły. 

 

 

Obserwacje będą prowadzone zarówno na terenach wiejskich pod miastem jak i bardziej od miast oddalonych. Często też jeżdżę w góry: Górce, Bieszczady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szukacz kitowy jest ok, i ma odwrócony obraz. A co do różnic w cenach, wynikają z tego że astrozakupy to sklep promujący głównie markę Bresser, i dlatego GSO może u nich mieć inną cenę niż na teleskopy.pl (u nich chyba jest najtaniej). Mam ten teleskop i bardzo polecam, z tego co się orientuję każdy GSO ma mikrofokuser, w przeciwieństwie do np. teleskopów Skywatcher. Co do okularów to radzę założyć osobny wątek, bo to temat rzeka. Albo nie zakładać nowego tylko czytać te które już się pojawiły, jest tego dosłownie masa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Witaj. 

GSO 10 to świetna maszynka. 

Co do okularów to kitowy 30mm jest całkiem niezły. 

Taki zestaw będzie dobry na początek. 

30/14/9/6.

F5 to wymagająca światłosiła więc na budżetowe szkiełka raczej szkoda kasy. 

 

 

Dzięki wielkie :)

Wstępnie przymierzam się do okularów TMB, lecz daje sobie jeszcze tydzień na research, jest co przeglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Mariusz Psut napisał:

A te TMB to do czego? 

Jaka ogniskowa znaczy? 

 

średnioogniskowe - 15-9 mm.

 

Lecz już godzinka z google i forum oraz tym artykułem www.astrofan.pl/okulary by wiedzieć że lepiej wydać więcej pieniążków. Może te polecane przez kolegę wyżej BST ED? Średnio kosztują 250 zł, kosztami na granicy budżetowości. Lantanowe okulary są na chwile obecną dla mnie za drogie. (może na jeden bym sobie taki pozwolił)

Edytowane przez Halibut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Halibut napisał:

 

średnioogniskowe - 15-9 mm.

 

Lecz już godzinka z google i forum oraz tym artykułem www.astrofan.pl/okulary by wiedzieć że lepiej wydać więcej pieniążków. Może te polecane przez kolegę wyżej BST ED? Średnio kosztują 250 zł, kosztami na granicy budżetowości.

Od TMB znacznie lepsze opinie mają TS HR, choć moim zdaniem trochę małe pole to 62°. Może już lepiej ES 68?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Od TMB znacznie lepsze opinie mają TS HR, choć moim zdaniem trochę małe pole to 62°. Może już lepiej ES 68?

 

Hmm, patrze na ceny: może pozwoliłbym sobie nawet na jeden z lepszym polem(82 stopnie) .

 

Na razie wziąłbym:

5,5 mm

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5031&lunety=Okular Explore Scientific 5 5 mm 62 stopnie AFOV 1 25 Ar

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3445&lunety=Okular Explore Scientific 10 mm 70 stopni AFOV 1 25

 

I 14 mm może z wiekszym polem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Piotrek K. napisał:

Jeżeli bierzesz pod uwagę okulary szerokokątne o 82 stopniowym polu, to pomyśl nad ES-ami 14mm i 8,8mm, one będą dobrze współpracowały z Twoim teleskopem. Zakup krótkich okularów typu 5,5 mm sobie zostaw na kiedy indziej :)

 

@Mariusz Psut

 

Więc może na coś takiego się zdecyduje:

14 mm ES na 82 stopnie . 600 zł . Powiększenie x 90 więc i do DSów, i optymalnie pod planetki, z bardzo szerokim polem. 

Do tego sprawiłbym sobie 10 mm ES na 70 stopni(mają jeszcze na 52 ale to chyba mało, prawda? ) 200 zł, więc niska cena.

Do tego barlow vixien 2 x do większych powiększeń i ten okular w kicie 30 mm na 68 stopni.

I chyba optymalnie na początek? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Halibut napisał:

 

@Mariusz Psut

 

Więc może na coś takiego się zdecyduje:

14 mm ES na 82 stopnie . 600 zł . Powiększenie x 90 więc i do DSów, i optymalnie pod planetki, z bardzo szerokim polem. 

Do tego sprawiłbym sobie 10 mm ES na 70 stopni(mają jeszcze na 52 ale to chyba mało, prawda? ) 200 zł, więc niska cena.

Do tego barlow vixien 2 x do większych powiększeń i ten okular w kicie 30 mm na 68 stopni.

I chyba optymalnie na początek? :)

14mm 82 jak najbardziej. 

Tego 10mm daruj sobie. To konstrukcja w stylu Plossl więc nie będzie szału. Zamiast tego i Barlowa weź 8,8mm 82°. 

Edytowane przez Mariusz Psut
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

14mm 82 jak najbardziej. 

Tego 10mm daruj sobie. To konstrukcja w stylu Plossl więc nie będzie szału. Zamiast tego i Barlowa weź8,8mm 82 

 

 

Więc na razie poprzestane na takim zestawie(w 3,5  tys sie mieszcze wiec jest dobrze):

 

teleskop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Nie powiedziałem że to Plossl :movingtongue:

To może następnym razem rozsądniej będzie napisać co to JEST za konstrukcja okularu a nie jaką NIE JEST. Nie uważasz? ;) 

 

BTW

@Halibut Spoko zestaw do czyszczenia wybrałeś ale najlepiej będzie jak nigdy nie będziesz musiał go użyć :) lustra i tak myjesz ciepłą wodą z mydłem raz na rok a okulary przy odrobinie szczęścia nie będą się brudzić, wystarczy nie doprowadzić do ich zaparowania (chować do kieszeni na przykład w zimę) i nie wciskać oka do soczewki w czym pomaga duży ER. Wspomniane ESy powinieneś utrzymać we względnej czystości. Morfeusze mam ciągle w użytku i myłem je raz, dosłownie tydzień po zakupie bo niechcący dotknąłem palcem soczewki przy odkręcaniu muszli. Od tamtej pory są czyste, po obserwacji zakładasz zaślepki, chowasz do walizki i wnosisz do domu bez obawy, że zaleją się wodą, walizka dobrze izoluje pozwalając temperaturze powoli się wyrównać.

Edytowane przez lolak89
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pisząc "w stylu Plossl" miałem na myśli to że jakością dawnego obrazu raczej chyba dużo nie będzie od niego odbiegać. Choć oczywiście Plossl a "Plossl" to też duża różnica:neat:

"Znaczne ulepszenie w stosunku do tradycyjnych plossl i super plossl" chichotałem. To chyba ten dodatkowy element. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Pisząc "w stylu Plossl" miałem na myśli to że jakością dawnego obrazu raczej chyba dużo nie będzie od niego odbiegać.

Mariusz, bez urazy ale nie wiesz na ten moment swojej przygody o czym mówisz. Stawiam dolary przeciw orzechom, że Plossle TV wygrają na osi z Naglerami czy innymi Ethosami. Dobre Plossle są jednymi z najlepszych okularów planetarnych, ścisła czołówka. Sam pamiętam jak moja stara parka 20 mm TV zadziwiała mnie czystością obrazu na Księżycu. Dodatkowo sprawują się bardzo dobrze w F5. Sprzedałem je tylko dlatego, że postanowiłem kupić coś szerszego, chyba właśnie to były Morfeusze.

31 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Choć oczywiście Plossl a "Plossl" to też duża różnica:neat:

Właśnie tak, więc nie traktuj tej konstrukcji jako coś złego bo miałeś tylko kitowca w ręku czy coś. Szerokie okulary kupuje się dla ich wygody, duże pole, zazwyczaj duże ER. Plossl ma ER około 80% ogniskowej, orciaki trochę więcej bo zazwyczaj 90% więc przy maleńkiej ogniskowej są trudne w użyciu. Jest masa opisów gdzie Plossle czy orciaki zamiatają pod dywan szerokokątne okulary i sam mogę to potwierdzić po wielu porównaniach (chociażby wczoraj).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Drogi Lolaku. 

Nie mam zamiaru żywić urazy w tej czy jakiekolwiek innej kwestii w tych naszych forumowych sporach. Bardzo chętnie przyjmuję też wszelkie nauki z tego płynące. Mój zamysł był taki : nie kupuj tego ESa bo nie będzie dużej poprawy w stosunku do kitowców. Nie patrzyłem przez niego ale jego wygląd (a, la plossl:D) i konstrukcja raczej nie wróżą wielkich atrakcji w F5.

Druga sprawa. Czytasz mi w myślach bo pisząc "Plossl a plossl" miałem w głowie TeleVue, które faktycznie robią robotę. Gdyby były w ogniskowej 5 lub 6mm sam bym sobie taki sprawił na planetki. 

Serdecznie pozdrawiam. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.