Jump to content

Podczerwień w astrofotografii amatorskiej DS

Recommended Posts

Kiedyś już wałkowaliśmy temat, ja robiłem próby na B33 - sprzęt f3, 1800 sekund bin 2 z filtrem 842 i ....nic.

Edited by wessel
25 minut temu, HAMAL napisał:

Wiem jakim pasmem robi 2MASS, wiem jakim pasmem robi WISE, chciałem jedynie pokazać Koledze, że nam astrofotografom DS nie obce podobne szalone eksperymenty

Akurat tym, że Ty za coś takiego się zabrałeś to bardzo się nie dziwię :) Co nie zmienia faktu, że nie wiedziałem o tych zdjęciach, które przed chwilą pokazałeś :)
Jaki używałeś filtr? 

6 minut temu, wessel napisał:

Kiedyś już wałkowaliśmy temat, ja robiłem próby na B33 - sprzęt f3, 1800 sekund bin 2 z filtrem 842 i ....nic.

Mówisz o tym:

Hubble_Sees_a_Horsehead_of_a_Different_Color.jpg

?

To jest - z tego co pamiętam - jakieś 1600nm. Nie ma szans na krzemie :(

EDITED:
A, już mam link. Bicolor 1100nm - pasmo J,  (niebieski) + 1600nm - pasmo H (czerwony). 

https://www.spacetelescope.org/images/heic1307a/

Edited by Behlur_Olderys
4 minuty temu, wessel napisał:

Boś się słabo przygotował :) jakim cudem miało Ci coś wyjść skoro ten rejon

DSS to

B33.jpg.27b1eb5f4147685c151337b778998ec7.jpg

a w 2MASS puściutko :movingtongue:

B33-2MASS.jpg.f26c783ec3cd33d571324f6eefd6ffd9.jpg

dopiero w WISE coś tyci majaczy :)

B33-WISE.jpg.fa7af82755e5c0bb93f7fb054d92f729.jpg

Teraz, HAMAL napisał:

Boś się słabo przygotował :) jakim cudem miało Ci coś wyjść skoro ten rejon

DSS to

a w 2MASS puściutko :movingtongue:

dopiero w WISE coś tyci majaczy :)

I o to chodzi, że puściutko. Koń w paśmie H jest przezroczysty, stąd obłędny widok niebieskiej mgiełki w zalinkowanym przeze mnie zdjęciu :)

8 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Akurat tym, że Ty za coś takiego się zabrałeś to bardzo się nie dziwię :) Co nie zmienia faktu, że nie wiedziałem o tych zdjęciach, które przed chwilą pokazałeś :)
Jaki używałeś filtr? 

z kliszy fotograficznej, z pomiarów porównawczych ze spektroskopu to coś ok 700-800nm

Podejmowałem też próby przeniknięcia podczerwienią pyłów Trąby Słonia, wynik poniżej

IC1396.thumb.jpg.487e35a573bc0a5e9a62224a3e36b7b0.jpg

oraz referencyjne

DSS

IC1396-DSS.jpg.0b4c1c6571bf2c7d018a96ae50e847ae.jpg

2MASS

IC1396-2MASS.jpg.5d2df8d1c013ae12a9003c3708234dd0.jpgjak widać moje 1100nm nie wystarczyło aby dosięgnąć 2MASS-owe 1230nm+1660nm+2160nm :)

• Like 4
  • 4 months later...

To jest niesamowite. Szkoda, że to takie maleństwo - przydałoby się coś dużego i jasnego :P

Jeszcze jest niewłaściwa pora roku, ale widziałem, że w podczerwieni może być coś takiego ciekawe:

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=L1551&NbIdent=1&Radius=2&Radius.unit=arcmin&submit=submit+id

Na forum widziałem tylko zdjęcia L1551 w szerokim kadrze okolicy Hiad/Aldebarana...

• Like 1
  • 1 month later...
W dniu 4.04.2020 o 00:41, Behlur_Olderys napisał:

Nie ma szans na krzemie

Czy problem w tym, że QE kamery spada do zera w tym zakresie? 

Jak nie na krzemie to na czym? Czy w ogóle dla amatorów są dostępne takie matryce ?

PS: HAMAL ekstra masz pomysły! Kibicuję Ci obiema ręcami ;):Cheers:

• Thanks 1
15 minut temu, Marcinos napisał:

Jak nie na krzemie to na czym? Czy w ogóle dla amatorów są dostępne takie matryce ?

Jest kilka matryc "NIR-enhanced", czyli niby mających lepsze osiągi w bliskiej podczerwieni, np. IMX462 od Sony, nawet ostatnio ZWO i QHY wypuściły kamery z tą właśnie matrycą w całkiem rozsądnych cenach.

• Like 2

Ostatni rozwój kamer to piękna sprawa :)

Tym razem na tapetę inny obiekt a mianowicie Cepheus A - Star forming region

Seeing paaarszywy, najgorszy z możliwych, ale dobry niestety idzie na inne cele Newton 320/1500 + ASI290MM-C + Baader 685nm

GLX-USB3.thumb.png.f0ae71377e635405ea8cd05fd27587fa.png

Dla porównania DSS czyli światło widzialne widać oznaczony krzyżykiem region bardziej jako Ha niż podczerwień, patrz porównanie HST na dole 

CepA-DSS.thumb.jpg.971514d4a9e48930cdcac3f3c13bcb26.jpg

oraz Pan-STARRS który fajnie pokazuje dla nas osiągalną podczerwień,  widać oznaczony krzyżykiem region bardziej jako podczerwień niż Ha, patrz porównanie HST na dole 

CepA-Pan.thumb.jpg.d94c4084dac2fd6e08823ef2da8ff708.jpg

na koniec WISE o nieosiągalnych już dla nas zakresach idących w mikrometry, wali na lewo podczerwienią aż miło

CepA-WISE.thumb.jpg.4d95500bf9acfb94566dc2f5729f8471.jpg

na deser HST porównanie Ha i NIR

CepA-HST.png.13a0fa1ea48acd14141eae240cfe5beb.png

i ponownie moja bida dla lepszego porównania :D

GLX-USB3.thumb.png.f0ae71377e635405ea8cd05fd27587fa.png

Próbowałem też Ha i SII ale praktycznie nic się nie łapie, zresztą już po Ha HST widać jak one jest tam słabe.

Ha7nm

GLX-USB3-Ha.thumb.png.64833ce22745623a0645ab9eab7612e1.png

Edited by HAMAL
  • Like 5

W sumie są też do kupienia kamery pracujące w zakresie powyżej 900nm (Short Wave Infra Red - SWIR), z matrycami opartymi nie na krzemie, ale na arsenku indowo-galowym - tylko ceny już nie są takie rozsądne. :lol: Ale czytałem gdzieś ostatnio o (udanych!) eksperymentach z sensorami krzemowo-InGaAsowymi, które, jak już technologia ich produkcji będzie dostatecznie dobrze opracowana (przy dobrych wiatrach w ciągu kilku lat), powinny być niewiele droższe od zwykłych krzemowych.

Znalazłem też coś takiego:

https://openaccess.thecvf.com/content_CVPR_2019/papers/Lv_Turn_a_Silicon_Camera_Into_an_InGaAs_Camera_CVPR_2019_paper.pdf

w skrócie: obraz w podczerwieni z matrycy krzemowej + algorytm sztucznej inteligencji = (prawie) to samo, co obraz z matrycy InGaAs. Takie rzeczy ludziska wymyślają :D

Edited by Krzysztof z Bagien
  • Like 1
  • Thanks 2
11 godzin temu, Marcinos napisał:

PS: HAMAL ekstra masz pomysły! Kibicuję Ci obiema ręcami ;):Cheers:

Tak, QE krzemu w większości wypadków spada poniżej 0.1% dla 1050nm.

Alternatywy - najbardziej mi znane to:
MCT - Mercury-Cadmium-Telluride - HgCdTe: używany profesjonalnie, wymaga chłodzenia ciekłym azotem. Zakres jest zarówno SWIR (1.5-2.4um) jak i MWIR (3-5um) oraz LWIR (8-12um).

InGaAs - robi się z tego kamery, głównie na użytek wojska/policji/straży ale są dosyć drogie i bardzo szumią termicznie. Zakres 800nm-2.4um. Też raczej wymaga chłodzenia, ale kilka peltierów wystarczy :)

mikrobolometry - nie wiem dokładnie co to jest, ale ma żałosną sprawność, i mierzy wszystkie długości fali :)

Tutaj ciekawy wykres:

http://www.spectra-magic.de/Vorlagen/Detektion/E-Version/87_IR-Det-Sensitivity-E2_MR.jpg

11 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jest kilka matryc "NIR-enhanced", czyli niby mających lepsze osiągi w bliskiej podczerwieni, np. IMX462 od Sony, nawet ostatnio ZWO i QHY wypuściły kamery z tą właśnie matrycą w całkiem rozsądnych cenach.

Bardzo ciekawe. Wydaje się niemal nierealne ;) Do tej pory nir-enhanced które widziałem to było 40-50% QE dla 850nm... A tu jest 90%!

qhy462c-spectral-response_1.jpg

Chociaż warto zwrócić uwagę, na słowo "Relative". Może absolutne wartości są 2x mniejsze? :)

Nawet Nyxel2, którym chwali się OmniVision tyle nie ma, swoją drogą wykres bardzo podobny, czyżby ktoś od kogoś zrzynał? :)
01_1-2.jpg

BTW:

przydałoby się jeszcze z większym pikselem, bo 2-3um to strasznie mało jak dla mnie :) 9? choćby 6? Albo CCD żeby można było zbinować...

Cytat

@HAMAL

Tym razem na tapetę inny obiekt a mianowicie Cepheus A - Star forming region

No ładnie, ładnie :) Brawo! Że też znajdujesz takie maleństwa ;) 

Możesz jeszcze napisać jak długo naświetlałeś pojedyncze klatki? Tak żeby mieć wyobrażenie, wiesz, raczej godzinę czy raczej minutę? :)

Pozdrawiam

Edited by Behlur_Olderys
  • Like 2
  • Thanks 1

Dla nas korzystny jest fakt, iż rynek kamer przemysłowych może być zainteresowany tym zakresem obrazowania a za tym może i nam coś skapnie :uhm:

39 minut temu, HAMAL napisał:

Dla nas korzystny jest fakt, iż rynek kamer przemysłowych może być zainteresowany tym zakresem obrazowania a za tym może i nam coś skapnie :uhm:

Już skapuje, tylko trzeba mieć gruby portfel:

https://www.ebay.com/itm/SWIR-camera-InGaAs-NIR-320x240-1550nm-1310nm-Sensors-Unlimited-Goodrich-/333542832032

11 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

W sumie są też do kupienia kamery pracujące w zakresie powyżej 900nm (Short Wave Infra Red - SWIR), z matrycami opartymi nie na krzemie, ale na arsenku indowo-galowym - tylko ceny już nie są takie rozsądne. :lol: Ale czytałem gdzieś ostatnio o (udanych!) eksperymentach z sensorami krzemowo-InGaAsowymi, które, jak już technologia ich produkcji będzie dostatecznie dobrze opracowana (przy dobrych wiatrach w ciągu kilku lat), powinny być niewiele droższe od zwykłych krzemowych.

Znalazłem też coś takiego:

https://openaccess.thecvf.com/content_CVPR_2019/papers/Lv_Turn_a_Silicon_Camera_Into_an_InGaAs_Camera_CVPR_2019_paper.pdf

w skrócie: obraz w podczerwieni z matrycy krzemowej + algorytm sztucznej inteligencji = (prawie) to samo, co obraz z matrycy InGaAs. Takie rzeczy ludziska wymyślają :D

No właśnie. Czekamy na te tanie kamery InGaAs :) Na razie 4000$ za kamerkę 320x240 - stan na październik 2020 (dla potomności zapisuję, jeszcze się będziemy z tego śmiali :) )

A kto to jest LI? Mieszka w Tokyo ?

Robienie galaktyk w podczerwieni głupi pomysł, nic ciekawego w nich w tym zakresie nie wychodzi, tracisz to co najfajniejsze.

Robienie LIM w podczerwieni też nieszczęśliwy bo mocno ograniczasz ilość światła :)

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Bardzo ciekawe. Wydaje się niemal nierealne ;) Do tej pory nir-enhanced które widziałem to było 40-50% QE dla 850nm... A tu jest 90%!

Chociaż warto zwrócić uwagę, na słowo "Relative". Może absolutne wartości są 2x mniejsze? :)

"Relavite" to klucz do sprawy. W najlepszym przypadku spodziewałbym się 80% w piku, a może i mniej. Kamery kolorowe zawsze miały gorsze QE od mono.

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Robienie galaktyk w podczerwieni głupi pomysł, nic ciekawego w nich w tym zakresie nie wychodzi, tracisz to co najfajniejsze.

Taaa

Na przykład taka M88:
http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%401934356&Name=M 88&submit=submit
200x jaśniejsza w podczerwieni niż w visualu :)

Cytat

Robienie LIM w podczerwieni też nieszczęśliwy bo mocno ograniczasz ilość światła

Ale zmniejszasz wpływ seeingu. Im większe lustro tym bardziej opłaca się zwiększać długość fali (w stronę podczerwieni) gdyż wpływ seeingu maleje szybciej, niż spada rozdzielczość :)

Innymi słowy, używając 1000nm zamiast 500nm rozdzielczość nominalna będzie mniejsza (0.5x) ale wpływ seeingu będzie 2.3x mniejszy, więc koniec końców będzie 15% lepiej w 1000nm niż 500nm

http://www.ctio.noao.edu/~atokovin/tutorial/part1/turb.html

Oczywiście, jeszcze lepiej byłoby w 2000nm, ale jakie by trzeba mieć lustro? I jaki detektor? :) To jest właśnie granica między amatorami, a profesjonalistami...

Myślę, że ciekawe wyniki LI w podczerwieni jeszcze przed nami :)