Skocz do zawartości
  • 0

Sprzęt do deep sky (nebula, pyły, abstrakcje)


M.C

Pytanie

Cześć, ostatnio coraz częściej się zastanawiam sprzedażą swojego sprzętu do codziennej fotografii. Aktualnie posiadam Sony A6000 i Fuji XT2. Ten drugi zatrzymuję i będę pod niego zbierał szkła co codziennego foto. Problem jest niestety z Soniakiem, bo nie wiem czy go trzymać do astrofotografii - dokładnie mnie interesują wszelkie pyły, nebule i inne abstrakcyjnego kreacje kosmosu.

 

Poniżej pokazuję jak wygląda to aktualnie (pasek odpięty jak mi polecono i statyw również szukam poważniejszy, ale kwarantanna zatrzymała zakupy). Dodam też, że ostatnio byłem w stanie wykonać 1 minutowe klatki przy 105mm APS-C, a 2 minutowe były prawie używalne:

20200316_212124.thumb.jpg.1ef78e9fc7a7045f6ae292b06dffe5fc.jpg

 

Teraz sedno mojego pytania. Czy opłaca się zostawić ten zestaw (wartość ze wszystkimi obiektywami to jakieś 4500 zł zakładając pesymistyczną sprzedaż po zaniżonych cenach), czy w tej cenie wymienić coś pod astro bardziej. Oczywiście przekopałem sporo tematów, stron typu astrobackyard i polecane są albo Canony APS-C zmodyfikowane pod astro lub kamery CCD. Potrzebuję przenośny sprzęt, bo na sesje muszę wyjeżdżać poza miasto.

 

Naznaczyłem 3 scenariusze:

- kontynuacja na aktualnym body i kupno jakiegoś refraktora, żebym mógł stosować adapter w przyszłości pod każde body

- sprzedaż i kupno Canona APS-C i np. Samyanga 135mm

- próba ogarnięcia "przenośnego" zestawu z dedykowanym aparatem pod astro

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Poszukując odpowiedzi natknąłem się na William Optics Z61 i wydaje się być dosyć dobrym wyborem. Mógłbym do kazdego body podpinać poprzez T adapter. Martwi mnie jedynie ze jest dosyć długą tubą i 1 minuta naświetlania klatki mogła by nie wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Guiding raczej odpada. Wyjeżdżam na miasto, a tam nie mam jak rozkładać się z całym domem. Co do samyanga to też myślałem o nim, ale nie chciałbym się uwiązać z wybranym body.

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z założenia chce focic tylko poza miastem. Niecałe 30 minut jazdy, a mam niebo z klasyfikacją Bortla 4. Jeżeli w mieście przy Bortle 8 dało być coś radę to chętnie się zainteresuje.

 

Statyw będzie nowy, ale na razie nie kupuje bo i nie ma jak wyrwać się z domu :) Dziękuję za propozycje powyżej, cokolwiek będzie dostępne to kupie jak już będzie można się przemieszczać.

 

Myślałem, że do guidingu będę potrzebować laptopa, a jeżeli dobrze widzę to błędnie myślałem.

 

Co da mi najlepsze efekty? Nie jestem po prostu pewny którą droga podążyć, bo oprócz SWSA mam tylko sprzęt z codziennej fotografii, a Sony chciałbym upłynnić i mieć aparat dedykowany do nocnych zabaw.

- Wymiana aparatu na jakiś astro zmodyfikowany

- Kupno teleskopu

- Kupno zestawu do guidingu

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, danon napisał:

Kupno montażu najwięcej by Ci dało. Na swsa nie powiesisz z udanym skutkiem niczego powyżej 300mm a i to jest mocno naciągane. Na pewno nie refraktor. Do swsa to są fajne ogniskowe ok 100 mm. 

Czyli podsumowując, nie opłaca się nic kupić oprócz samyanga 135mm dopóki nie będzie lepszego montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Możesz próbować jakiś 200mm ale swsa nie jest jakiś super dokładny. Da się ale czeka Cię dużo pracy. Dużo lepiej będzie Ci się pracować na malych ognsiwkowych z guidingiem. Chociaż te 2-3 minuty. Bez guidingu też zrobisz ale warto mieć. Jeśli większe ogniskowe to zdecydowanie inny montaż 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@danon to jeszcze ostatnia sprawa. Czy opłaca mi się wymienić aparat na zmodyfikowany pod astro? Z aktualnego nie jestem do końca zadowolony bo bateria mi pada przed zrobieniem 2h materiału, a na zapasową nie wymienię bo dovetail od SWSA mi blokuje wejście.

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję, z SWSA mam dopiero tylko kilka sesji. W takim razie skupie się na tych punktach:

Cytat

Aparat zmodyfikowany pod astro - Tak, warto. Ale obecnie nie jest to priorytet. Jeśli chcesz zostać przy swsa to statyw lepszy i najlepiej jakieś prowadzenie. Lunetke z kamerą warto nawet dla polar align. 

A po ogarnięciu sprzętu i ogólnej wiedzy na temat deep sky będę szukał lepszy montaż (pewnie jakoś w styczniu 2021).

 

Godzinę temu, danon napisał:

Lunetke z kamerą warto nawet dla polar align. 

O tym będę musiał doczytać, bo nie do końca rozumiem.

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.